KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Pamięć i czas" - nowy almanach literacki

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. PixaBay

25 lutego 2015 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja VI almanachu literackiego "Pamięć i czas", wydanego przez Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie.

REKLAMA


Zbiór "Pamięć i czas" ukazał się w 2014 roku nakładem krośnieńskiego wydawnictwa "Armagraf". Swoje wiersze zamieścili w nim: Danuta Drzewicka, Krzysztof Graboń, Józef Janowski, Krystyna Kulman, Anna Ziemba-Lonc, Jurata Bogna Serafińska, Dorota Szumilas, Karolina Tesznar i Ewa Zajdel.

Słowo wstępne do almanachu napisała Danuta Drzewicka. Czytamy w nim m.in.:

"Pamięć i czas" - tytuł nie pozostawia złudzeń, że chodzi o rozważania dotyczące czasu i pamięci. Naukowcy, filozofowie i poeci wciąż nad nimi dyskutują. Pamięć nie wszystko jest w stanie przechować. W pamięci zachowujemy jedynie fragmenty rzeczywistości. Obrazy zjawiają się nagle. Wyjęte ze skarbca pamięci - odżywają pod piórem poety (…).

Jedynie dla poety czas ma wielowymiarowe znaczenie. W pamięci pozostają nam tylko fragmenty rzeczywistości, bowiem pamięć nie wszystko jest w stanie zapisać i przechować. Sięgamy do niej niby do skarbca chroniącego naszą przeszłość.

Jednym z najważniejszych zadań poezji jest ocalenie od niepamięci. Właśnie dzięki poezji być może łatwej odnaleźć drogę do trudnych pytań współczesności (…).

Poeta jest w świecie, ale również świat jest w nim. O tym pamiętajmy i pozwólmy mu przedstawiać świat taki, jaki widzi. Pamięć i czas niech mu pozwolą malować słowem obrazy, w których mieści się cząstka prawdy o człowieku.

Podczas spotkania, autorzy prezentowali swoją twórczość. Czytali wiersze zamieszczone w najnowszym almanachu oraz utwory wydane w osobnych, autorskich zbiorach. Odpowiadali też na pytania dotyczące inspiracji literackich i motywów, jakie pojawiają się ich w wierszach.

Podziw dla aktywności literackiej i wydawniczej Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli wyraziła krośnieńska artystka - Magdalena Wyżykowska-Figura - która wspiera działalność Stowarzyszenia. Fotografie jej prac znalazły się w tomach wydanych przez SLN: w zbiorze poezji Józefa Janowskiego "Na styku zegarów" oraz na okładce III almanachu literackiego "Teraźniejszość w słowie".

Almanach "Pamięć i czas" jest dwudziestym dziewiątym zeszytem "Literackiej Biblioteki Krośnieńskiej", serii wydawanej przez krośnieńskie Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli. Członkowie Stowarzyszenia pracują nad jubileuszowym, trzydziestym tomem literackim, który wkrótce ma zostać wydany.

Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli działa w Krośnie od kilkunastu lat. Zarejestrowane zostało w 1998 roku. Dotychczas wydało kilka zbiorów prezentujących twórczość gimnazjalistów: "Almanach młodych jeszcze gimnazjalistów", "Białe latarnie nadziei", "Dziecko lasu", "W kolorach tęczy", "Spod serca", "Podglądać istnienie". W latach 1999-2014 ukazało się sześć almanachów literackich, w których swoje utwory zamieścili członkowie Stowarzyszenia: "Almanach literacki", "Almanach literacki II", "Teraźniejszość w słowie", "Pulsary i meteory" "Smaczki literackie", "Pamięć i czas". Stowarzyszenie opublikowało też kilkanaście innych zbiorów, były to m.in. tomy wierszy: Emilii Polak, Danuty Drzewickiej, Krystyny Kulman, Pawła Kubiaka, Józefa Janowskiego i Krzysztofa Grabonia.

W spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli miłośnicy poezji i sympatycy Stowarzyszenia, m.in.: Anna Bazan, Magdalena Wyżykowska-Figura, Małgorzata Liput oraz Adam Krzanowski.

jł/kbp

  • autor: jł/kbp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?