KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trzcinica: Rzymianie pod Troją

Pod "Karpacką Troję" w Trzcinicy dotarły rzymskie legiony. Grupa rekonstruktorów z XXI Legionu XXI Rapax zaprezentowała szkolenie i uzbrojenie rzymian sprzed 2000 lat. Towarzyszyli im gladiatorzy, barbarzyńcy oraz grecki hoplita.

REKLAMA


13-14 czerwca podnóże pradawnego grodziska rozbrzmiewało najprawdziwszą łaciną. To pasjonaci z Legionu XXI Rapax trenowali i walczyli z barbarzyńcami niemal jak 2000 lat temu.

Legion XXI to już blisko setka rekonstruktorów odtwarzających wyposażenie i technikę walki rzymskich legionistów i gladiatorów z I wieku naszej ery. Większość legionistów to Polacy, ale są też przedstawiciele innych narodów (Niemcy, Austriacy). W ramach swoich projektów zajmują się też odtwarzaniem różnych aspektów życia codziennego Rzymian. W Trzcinicy mogliśmy między innymi podziwiać warsztat szewski, kuchnię czy misterne mozaiki. Jeden z projektów poświęcony jest ciężkozbrojnym greckim hoplitom z wcześniejszego okresu.


- Nie odtwarzamy słynnych Spartan, tylko hoplitów charakterystycznych dla pozostałych greckich Polis - mówiono podczas pokazu. Wojownik, którego można było podziwiać w Trzcinicy wygląda jak hoplici walczący pod Maratonem.

Grup podobnych do Legionu XXI jest w zachodniej Europie wiele. Legion Rapax szczyci się jednak odtwarzaniem życia codziennego legionistów - Inni robią pokaz szkolenia, albo walki i jada do hotelu. My śpimy pod namiotami, gotujemy jak rzymscy legioniści i tak jak oni wystawiamy warty - wyjaśnia jeden z doświadczonych legionistów.

Podczas pokazów wszelkie polecenia centurion wydawał po łacinie. Wyjaśniono przy tym, że jest to zrekonstruowana łacina z I wieku, nieco odmienna od tej średniowiecznej.

Jedną z atrakcji był pokaz walk gladiatorskich. Natomiast kulminacyjnym momentem była potyczka legionistów z barbarzyńcami z zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcyjnej.

Z "Karpacką Troją" może być związany złoty skarb odnaleziony niedawno i przekazany do Muzeum podkarpackiego. Złote bransolety pochodzą z tego samego okresu, co pozostałości osady z epoki brązu w Trzcinicy: Rolnik znalazł skarb ze złota. Przekazał go Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie.

"Karpacka Troja" to kompleks muzealny wybudowany na miejscu dawnego grodziska, jednego z najstarszych odkrytych na terenie Polski. Sam skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Początki osadnictwa w tym miejscu datowane są właśnie na Epokę Brązu, stąd nawiązanie do słynnej Troi, która istniała w tych samych czasach.

Pomysłodawcą projektu budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego, wieloletni badacz tego grodziska. Jego celem było ożywienie archeologii. Tradycyjny skansen połączono z parkiem archeologicznym. Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?