KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dotknij materii szczęścia z Teatrem S.tr.a.c.h.

"Moje Szczęście" "Moje Szczęście" Fot. Marta Suszyńska / REM Multimedia

S.tr.a.c.h. z Krosna odwiedził Opole. Wizyta krośnieńskich aktorów była zaproszeniem Teatru Jednego Wiersza na Świętojańską Noc Teatrów. Była to również kolejna podróż w poszukiwaniu szczęścia. Co mieszkańcy Opola mówią o radości? Zobaczcie sami.

REKLAMA


Podczas teatralnej nocy na deskach Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu wystąpiły cztery grupy teatralne, trzy z Opola i Teatr S.tr.a.c.h. z Krosna ze spektaklem "Moje szczęście" w reż. Pawła Wrony i wykonaniu Dagmary Bogacz.
 
- Świętojańska Noc Teatrów jest nawiązaniem do tradycji nocy św. Jana w sferze emocjonalnej i duchowej. Ta magiczna noc doskonale współgra z tajemnicą i metaforą teatru. Dlatego clou imprezy stanowią specjalnie wyselekcjonowane spektakle w wykonaniu zarówno grup teatralnych z MDK, jak i zespołów zaproszonych z kraju i zagranicy - czytamy na stronie Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.
 
Premiera "Mojego szczęścia" odbyła się 6 września 2012 podczas V Nocnych Teatraliów Strachy w Krośnie. Spektakl zdobył wyróżnienie jury na festiwalu Igła 2012 w Ostrołęce, wyróżnienie za reżyserię i wykorzystanie multimediów na festiwalu SPOTkania Teatrów Młodych 2013 w Warszawie oraz wyróżnienie za reżyserię podczas festiwalu Teatrów Niewielkich 2014 w Lublinie.

Czym jest szczęście?
- Niby proste pytanie, ale większość ludzi ma problem, by na nie odpowiedzieć. Wydaje się, że jest to coś wielkiego, lecz później okazuje się, że szczęście to po prostu rodzina, dzieci, zdrowie czy pieniądze. Podstawowe rzeczy, ale jak się okazuje to one dają nam poczucie bezpieczeństwa - Dagmara Bogacz, aktorka Teatru S.tr.a.c.h.


Dagmara Bogacz / Fot. Teatr S.tr.a.c.h.

Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. zostało w 2014 laureatem Złotego pTAQa - nagrody dla osób wspierających Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli.
 
Spektakl został laureatem festiwali:

- 2012 rok: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Igła - Ostrołęka, GNAJT - Nowa Sól (gość festiwalu),

- 2013 rok: Teatr Intymnie - Krosno, SPOTkania Teatrów Młodych - Warszawa, Ogólnopolski Konkurs Na Inscenizację Polskiej Sztuki Współczesnej Scena 21 - Warszawa, Liga Teatrów Studenckich: I Zjazd Teatr Kana - Szczecin, II Zjazd Teatr Ósmego Dnia - Poznań, Finał Scena Tęcza - Kraków, XXI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje - Ciechanów, Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna - Ruda Huta.

- 2014 rok: Festiwal Poznań Wzywa - Poznań (gość festiwalu), Festiwal Teatrów Niewielkich - Lublin, Gra Festiwal 3 - Siedlec.

- 2015 rok: Świętojańska Noc Teatrów - Opole (gość festiwalu)
 
- Niełatwo sformułować jedną, uniwersalną definicję szczęścia. Po dłuższym zastanowieniu stwierdzamy, że jest to wręcz niemożliwe. Jedyne co pewne w tej materii to fakt, iż szczęście jest kwestią indywidualną, ale - paradoksalnie - uzależnioną od otoczenia. Monodram "Moje szczęście" to próba analizy tego co nienamacalne, to opowieść o kobiecie, która tworząc otaczającą ją rzeczywistość, szuka szczęścia w sobie. Próba pogodzenia się z tym co było, co straciła i czego nigdy już nie odzyska. Przezwyciężanie żalu związanego z przeszłością - dodaje Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h.

Reżyseria: Paweł Wrona
Scenariusz: Paweł Wrona
Światło: Grzegorz Malinowski
Występuje: Dagmara Bogacz
 
Opolanie mówią o szczęściu
Podczas wizyty na Opolszczyźnie Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. zrealizowało dla opolskiego Teatru Jednego Wiersza reportaż filmowy, w którym mieszkańcy Opola opowiadają o szczęściu. Autorem reportażu są Kamila Bargieł i Michał Turlewicz. Materiał jest częścią spektaklu "Moje szczęście" w reż. Pawła Wrony i wyk. Dagmary Bogacz.


- Projekt z Opola był jednym z kilku dotyczących materii szczęścia, jakie miałem przyjemność realizować w ostatnich kilku miesiącach i nigdzie dotąd nie spotkałem się z praktycznie samymi pozytywnymi opiniami na temat tej sfery swojego życia, jak tam. Okazuje się, że przynajmniej ci zaczepiani w okolicach rynku Opolanie są w rzeczy samej szczęśliwi - bardzo trudno było nam wyszukać choćby jednej osoby, która pałętała się tam nieszczęśliwie. Może to wina pogody, może opolskiego Festiwalu, a może po prostu mniej radośni w takich warunkach nie wychodzą z domów? - Michał Turlewicz, realizator  nagrania (www.kfulturia.wordpress.com).
 
- Wydaje mi się, że ludzie rzadko zastanawiają się nad tym, czym dla nich jest szczęście. Nie myślą, żyją, nie dostrzegają małych rzeczy, które czynią nas szczęśliwymi, albo są zbyt zajęci, by się nad tym zatrzymać. Stąd, gdy znienacka zostają o to zapytani, muszą chwilę pomyśleć. Podczas realizowania reportażu musieliśmy być na to przygotowani. Niektórzy zastanawiali się bardzo długo, niektórzy nie chcieli rozmawiać z nami w ogóle. Większość jednak odpowiadała podobnie, że szczęściem jest dla nich rodzina i zdrowie. Z czułością wspominać będę jednak dzieci i osoby starsze, które wsparte swym doświadczeniem życzyły nam, byśmy zawsze doceniali to, co dostajemy od życia - Kamila Bargieł, realizator nagrania, aktorka Teatru S.tr.a.c.h.
 
8. Festiwal "Nocne Teatralia Strachy"
Teatr S.tr.a.c.h. już po raz 8. organizuje Festiwal "Nocne Teatralia Strachy" - Festiwal Sztuk Alternatywnych, który odbędzie się 11 i 12 września 2015. Zgłoszenia przesyłać można do 24 lipca. Kartę zgłoszeniową i regulamin pobrać można tutaj.

Zobacz Teatr S.tr.a.c.h. na facebook'u oraz www.teatrstrach.blogspot.com

  • autor: mg

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?