KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Weź udział w konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji 2015

Weź udział w konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji 2015 Fot. SUP Krosno

Po raz kolejny Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych z Krosna zaprasza do udziału w konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji 2015, który rozstrzygnięty zostanie w trakcie organizowanego corocznie w Krośnie Święta Kultur Pogranicza "Karpackie Klimaty". Zgłoszenia przyjmowane są do 19 sierpnia!

REKLAMA


Unia Przedsiębiorczych od kilkunastu lat organizuje wspólnie z władzami miasta spotkania przy stołach wielkanocnym i wigilijnym, zajmuje się organizacją paczek świątecznych dla potrzebujących oraz realizuje wiele działań promujących region krośnieński oraz postaci związane z Krosnem.

Konkurs na nalewkę
W tym roku po raz kolejny Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych w ramach międzynarodowej imprezy Karpackie Klimaty organizuje Zakątek Rozmaitości Galicyjskich, w trakcie którego m.in organizowany jest konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicji oraz Galicyjskie Spotkanie z nalewką Myśliwską. W ubiegłym roku tytuł Najlepszej Nalewki Galicji zdobyła "Nalewka malinowa - Smocza Krew" Czesława Maszczyka z Piotrkowa Trybunalskiego.


- Kraje południowe mają swoje wina oraz tradycję winiarską. Kraje północy mają piwa, miody oraz inne regionalne trunki. Ewenementem w tym krajobrazie kulinarnym jest wyłącznie polska dojrzewająca w dworskich piwnicach tradycyjna nalewka - mówi Tadeusz Gajewski, przewodniczący kapituły konkursowej. - Nalewka nigdy nie służyła do upijania się, tak jak to bywało z miodami, piwem i gorzałką. Pieczę nad piwniczką z nalewkami na polskim dworze sprawowała klucznica (była to przeważnie niezamężna członkini rodu). Ona ściśle reglamentowała ten szlachetny trunek, w zależności od chorób oraz innych dolegliwości zdrowotnych trapiących mieszkańców i gości dworu - przybliża Tadeusz Gajewski.


- Nalewkarstwo wywodzi się z tradycyjnej medycyny słowiańskiej. Niestety wraz z ekspansją chrześcijaństwa wiedźmy, zielarki i szeptuchy spłonęły na stosach. Duża część ich wiedzy na temat leczniczych właściwości ziół, korzeni, owoców i przypraw zachowała się w tradycyjnej kuchni myśliwskiej i dworskiej, w postaci sporządzanych z wszystkiego co było dostępne w ogrodzie, na łąkach i w kniei, magicznych napojów będących panaceum na wszelkie dolegliwości, bóle, zmęczenie... Apogeum nalewkarstwa nastąpiło w "Złotym Wieku" w czasie największego rozkwitu Rzeczypospolitej - dodaje Tadeusz Gajewski.
 
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 19 sierpnia 2015. Zgłoszeń dokonywać można drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Regulamin i karta zgłoszenia dostępna - tutaj.

pd/sup

  • autor: pd/sup

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?