KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieński fortepian Pleyel wrócił po konserwacji do Muzeum Podkarpackiego

Krośnieński fortepian Pleyel wrócił po konserwacji do Muzeum Podkarpackiego Fot. archiwum MPwK

Do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, 25 września br. wrócił zabytkowy fortepian Pleyel. Przez niespełna cztery miesiące był w renowacji. Fortepian jest jednym z najstarszych tego typu w pełni sprawnych instrumentów w Polsce.

REKLAMA


W maju 2015 roku, Samorząd Województwa Podkarpackiego przekazał Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie 50 tys. złotych na konserwację wyjątkowego fortepianu francuskiej firmy PLEYEL z 1862 r. Zobacz: PLEYEL z 1862 roku zostanie wyremontowany. Muzeum Podkarpackie otrzymało dotacje od Marszałka.

Działania służące sprawnemu przeprowadzeniu konserwacji podjęła Pracownia Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Warszawie. Przy fortepianie przeprowadzono szereg fachowych zabiegów służących poprawieniu sprawności instrumentu. Wykonano naprawę dźwięcznicy (m.in. naprawa płyty rezonansowej, prace strunowe oraz basowe, rewizja strojnicy), naprawę mechaniki (m.in. naprawa zespołu tłumików, naprawa dźwigni młotkowych) oraz prace związane z estetyczną stroną instrumentu (m.in. czyszczenie obudowy, uzupełnienie forniru, klejenie pulpitu czy naprawa okuć listwy klawiaturowej, politurowanie).

Historia instrumentu
29 lipca 1862 r. we francuskiej fabryce Pleyela, instrument został sprzedany Juliuszowi Hermanowi za 1 380 franków. Trafił do Warszawy gdzie Herman wraz z Ludwikiem Grossmanem prowadzili "Skład fortepianów zagranicznych i instrumentów organowych". Dalsze jego losy nadal pozostają nieznane. W roku 1961 r. mieszkanka Krosna, Maria Zaliwska sprzedała fortepian do Muzeum w Krośnie. Jednak dopiero w roku 1997, Bożena Weber odkryła historyczną wartość instrumentu.

Po wstępnej ekspertyzie w oparciu o naukowe sugestie, prace konserwatorskie przy fortepianie, w latach 1998-1999 przeprowadził Andrzej Włodarczyk kierujący Pracownią Pianin i Fortepianów w Ząbkach pod Warszawą. Przez kilkanaście lat instrument był czynny artystycznie podczas koncertów fortepianowych organizowanych przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Wielokrotnie pianiści koncertujący na zabytkowym fortepianie oraz stroiciele przygotowujący instrument przed każdym koncertem sugerowali, że dla polepszenia jego walorów instrumentalno-brzmieniowych niezbędne jest ponowne przeprowadzenie prac konserwatorskich polegających m.in. na specjalistycznej konserwacji poszczególnych elementów instrumentu.

Po otrzymaniu dotacji od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w czerwcu br. Pleyel ponownie został poddany zabiegom konserwatorskim w Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka.

Krośnieński Pleyel jest jednym z trzech tego typu instrumentów znajdujących się w polskich zbiorach muzealnych, obok Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wyżej wspomniany Pleyel został wyprodukowany trzynaście lat po śmierci Fryderyka Chopina, dla którego była to ulubiona marka instrumentów klawiszowych.

Warto podkreślić również, że na temat krośnieńskiego Pleyela na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dętych powstał doktorat wybitnego krośnieńskiego pianisty, Daniela Eibina zatytułowany: "Współczesny pianista a zabytkowy fortepian Pleyela. Studium egzemplarza nr 32 490 z 1862 roku, znajdującego się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, na przykładzie Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina".

Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne serdecznie zapraszają na koncert fortepianowy na zabytkowym Pleyelu, który odbędzie się 25 października b.r. w Sali Pałacu Biskupiego.

Anna Guz-Iwaniec

  • autor: AG-I

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?