KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

A Gdzie To Dawniej Stroiło na Międzynarodowym Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w Lublinie

A Gdzie To Dawniej Stroiło na Międzynarodowym Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w Lublinie Fot. Łukasz Zajdel

Zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło zagra na jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych. Grupa krośnieńska wystąpi na koncercie finałowym XXV Międzynarodowego Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie.

REKLAMA


10 grudnia 2015 r. w Lublinie rusza XXV jubileuszowa, edycja Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe". W jego ramach 11 grudnia, już po raz dwudziesty drugi odbędzie się konkurs dla zespołów folkowych "Scena Otwarta".

Festiwal skierowany jest do muzyków inspirujących się zarówno tradycyjną muzyką Polski jak i świata. Wśród finałowych dwunastu zespołów z Polski i zagranicy znalazła się krośnieńska kapela A Gdzie To Dawniej Stroiło. - To co gramy jest często wycinkiem tradycyjnych piosenek śpiewanych na Łemkowszczyźnie. Nie zawsze mamy pewność skąd one pochodzą. Odnajdujemy je niespodziewanie, gdzieś między zarośniętymi fundamentami nieistniejących domów. Aranżując, na nowo "obudowujemy" chyże, które nigdy nie będą takie same. Płonie w nas ogień rozpalany niegdyś w kominach, piecach, paleniskach. W nich sadza pozostawiła ślad tego co odczuwali Łemkowie. Mieli swoje plany, marzenia, cele, rozterki. Pamiętają to tylko stare jabłonie, na których nie rosną dorodne owoce, bo dawno człowieka nie widziały. Wchodzimy w temat na dziko, interpretując go we własny, współczesny sposób - mówi Anna Romańczak, wokalistka A Gdzie To Dawniej Stroiło.


A Gdzie To Dawniej Stroiło / rys. Krzysztof Brynecki

Konkurs ma długą historię. Już na drugim festiwalu organizatorzy ogłosili nabór na "Scenę Otwartą" - nikt się nie zgłosił, ale już rok później zagrało pięciu wykonawców. Z roku na rok ich przybywało, "Scena Otwarta" stymulowała rozwój rodzimego ruchu folkowego. Tu zaczynały Matragona, Sarakina, Chudoba, Czeremszyna, Kapela ze Wsi Warszawa. Taką rolę "Mikołajkowy" konkurs odgrywa do dziś. Daje on okazję do stanięcia oko w oko z życzliwym i profesjonalnym jury złożonym z dziennikarzy, muzyków i producentów oraz zmierzenia się z publicznością. Daje możliwość spotkania i muzykowania z innymi artystami, zdobycia kontaktów i doświadczeń. Podczas występu jurorzy biorą pod uwagę oczywiście poziom wykonawczy, ale też oryginalność repertuaru i niebanalny sposób interpretacji.
Zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło powstał w 2013 roku w Krośnie. Grupa wykonuje piosenki, które dawniej i obecnie wykonywało się na Łemkowszczyźnie, sugerując się tradycyjnym aranżem, ubranym w autorskie aranżacje. Od początku w roli wokalistek występują siostry Łemkinie, Anna Romańczak i Sabina Romańczak. Ponadto w zespole grają Bartek Bykowski, Jakub Chodyniecki, Stanisław Grela i Przemek Polański. Z zespołem współpracowali m. in Łukasz Podkul, Tomasz Bykowski i Michał  Szuba "Miguel Moon". W listopadzie A Gdzie To Dawniej Stroiło wyda swoją debiutancką płytę pt. "Chyża".

kb

  • autor: kb

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?