KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zespół z Krosna w oficjalnej preselekcji do Fryderyków 2016

Zespół z Krosna w oficjalnej preselekcji do Fryderyków 2016 Fot. archiwum zespołu

W kategorii album roku muzyka korzeni album "Chyża" zespołu A Gdzie To Dawniej Stroiło został zakwalifikowany do oficjalnej preselekcji w Nagrodzie Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyki 2016.

REKLAMA


Akademia Fonograficzna decyduje w tajnym, dwustopniowym głosowaniu o tym, komu zostanie przyznana statuetka FRYDERYK w kolejnych edycjach. Została powołana w 1998 roku uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków ZPAV. Faktycznie utworzona została w 1999 roku, a do udziału w jej pracach zaproszeni zostali wszyscy nominowani i laureaci nagród FRYDERYK we wcześniejszych edycjach.

Od początku istnienia akademia podzielona była na 3 sekcje: muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej, przy czym ta ostatnia zawsze miała najszerszą reprezentację. Każdy członek akademii może należeć wyłącznie do jednej w sekcji i w ramach tej sekcji głosuje na zgłoszone do konkursu pozycje. Dziś w akademii zrzeszonych jest ponad 1000 wokalistów, instrumentalistów, autorów, kompozytorów, producentów i realizatorów dźwięku, reżyserów wideoklipów, przedstawicieli branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych.

Członkami akademii są tacy twórcy i wykonawcy jak: w sekcji muzyki rozrywkowej - Kayah, Anna Maria Jopek, Wojciech Waglewski, zespoły: O.N.A., Myslovitz i T. LOVE; w sekcji muzyki jazzowej - Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny; w sekcji muzyki poważnej: Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Ewa Pobłocka czy Jerzy Maksymiuk.

Zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło funkcjonuje od 2013 roku i został założony w Krośnie. Grupa wykonuje piosenki łemkowskie we własnych aranżacjach. W 2013 byli finalistami X Galicja Blues Festival, a w 2015 roku zdobyli wyróżnienie i nagrodę prezydenta Lublina na XXV Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe. Album "Chyża" został wydany 5 grudnia 2015 roku.

Na oficjalnej liście prenominacji do Fryderyków 2016 obok AGTDS znaleźli się m. in. Bente Kahan, Arek Zawiliński, Justyna Steczkowska i Boban Marković, Kapela ze Wsi Warszawa oraz Marcin Wyrostek.

Zobacz A Gdzie To Dawniej Stroiło na facebook'u oraz YouTube.

pp

  • autor: pp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?