Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Piękno "zobrazowane" w fotografiach

Janina Kiper i Anna Zimka Janina Kiper i Anna Zimka Fot. KBP

13 kwietnia w saloniku artystycznym krośnieńskiej biblioteki odbyło się otwarcie wystawy fotografii Janiny Kiper i Anny Zimki. Na ekspozycji znajduje się blisko sto zdjęć autorstwa obydwu pań.

REKLAMAJanina Kiper - krośnianka, z zawodu architekt, ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Fotografuje głównie krajobrazy, architekturę, spotkania rodzinne, wykonuje również portrety. Fotografią zajmuje się od 1991r., brała udział w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych "Tylko jedno zdjęcie", swoje fotografie prezentowała podczas Krośnieńskiego Święta Fotografii organizowanego przez Kuźnię Światła.

Anna Zimka urodziła się i mieszka w Krośnie, ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. Jest nauczycielką w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie oraz Społecznej Szkole Muzycznej w Krośnie, gdzie prowadzi zajęcia z muzycznych przedmiotów teoretycznych. W wolnym czasie fotografuje, głownie przyrodę. Swoje zdjęcia prezentowała podczas Krośnieńskiego Święta Fotografii organizowanego przez Kuźnię Światła.

W folderze do wystawy Stanisław Wójtowicz pisze:
Przez wieki za najtrafniejszy uznawano pogląd, że piękno wynika z zachowania proporcji i odpowiedniego układu oraz harmonii kształtów i barw. Współcześnie piękno postrzegane jest jako subiektywne, zależne od gustów i upodobań, a jego wzory, swoiste dla różnych kręgów kulturowych, nie są stałe.

Janina Kiper i Anna Zimka odnajdują piękno w przyrodzie. Tematem prezentowanych na wystawie zdjęć jest przede wszystkim krajobraz, jego wybrane fragmenty, zwierzęta i kwiaty.

Fotografie zadziwiają bogactwem barw i ich zestawień. To rezultat umiejętnego korzystania z różnych warunków oświetlenia: "złotych godzin", ostrego światła filtrowanego przez korony drzew lub zmiękczanego przez mgłę, wprowadzający do fotografii efekty niemal malarskie. […]

Fotografowanie "pod światło" natomiast przynosi zaskakujące efekty i uruchamia wyobraźnię. Słońce wschodzące nad górą Synaj wybarwia szaroróżowy kolor granitu poszarpanego łańcucha wzgórz, a postacie pielgrzymów zamienia w czarne sylwetki i pochłania je powoli, zamykając w jednym obrazie całe stulecia pielgrzymowania na świętą górę Horeb.

Wystawa prezentowana będzie do 7 maja br.

bs/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj