Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz" - wystawa

Muzeum Rzemiosła zaprasza na wystawę "Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz". Otwarcie wystawy połączone z koncertem Jarosława Seredy oraz pokazem filmu dokumentalnego pt. "Przez ucho igielne. Sztuka Esther Nisenthal Krinitz" odbędzie się w czwartek, 9 czerwca, o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5). Wystawa czynna do 6 lipca.

REKLAMAWystawa została wypożyczona ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie i prezentuje wojenne losy Esther, Żydówki, obywatelki II Rzeczypospolitej, ocalonej z Holokaustu. Esther Nisenthal Krinitz urodziła się w miejscowości Mniszek na Lubelszczyźnie. Kiedy wybuchła wojna, we wrześniu 1939 roku, miała 12 lat i przeżyła okupację hitlerowską ukrywając się, podając za Polkę, katoliczkę, córkę rolnika. Z całej rodziny tylko ona i jej młodsza siostra ocalały z Holokaustu. W 1949 r. wraz z mężem Maxem Krinitzem i córką wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

W 1977 r., w wieku 50 lat, Esther Nisenthal Krinitz wzięła do ręki tkaninę oraz nici i za ich pomocą postanowiła opowiedzieć bliskim o swoich wojennych losach. Esther była krawcową bez wykształcenia artystycznego. Mimo to, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nici stworzyła serię 36 kolaży charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu.

Prezentowane na wystawie prace są reprodukcjami dzieł Esther, które w wersji oryginalnej były pokazywane tylko w Stanach Zjednoczonych. Ona sama zawsze podkreślała, że nie tworzyła ich, by je pokazywać na wystawach, ale by przekazać bliskim swoje wspomnienia. Stworzyła je dla swoich córek.

W 1999 r. Esther przyjecha do Polski, aby pokazać córkom i wnukom wszystkie te miejsca, które znali tylko z jej obrazów. Esther Nisenthal Krinitz zmarła w 2001 r.

Wystawa w 2014 r. była prezentowana w Krakowie, w Żydowskim Muzeum Galicja, a obecnie jest wypożyczana i podróżuje po Polsce.

Wystawa w Muzeum Rzemiosła w Piwnicy PodCieniami będzie czynna do 6 lipca.

MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj