KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

14 września - Dzień Otwarty w Muzeum Podkarpackim

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na XII edycję Dnia Otwartego. Odwiedź Pałac Biskupi położony na pięknej starówce. Zobacz nowe wystawy czasowe i poznaj wyjątkowych gości muzeum.

REKLAMA


Dzień Otwarty to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym, skierowane głównie do dzieci i młodzieży ze szkół krośnieńskich i z terenu całego powiatu.

- Liczymy na to, że jak każdego roku, również i tym razem atrakcyjny i różnorodny program przyciągnie w progi naszego Muzeum liczną rzeszę młodych adeptów szkół, zainteresowanych nie tylko historią - informuje Tomasz Pisarek z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

W latach wcześniejszych główną atrakcję stanowiły pokazy grup rekonstrukcji historycznej, a ulica Piłsudskiego nawiedzana była przez Rzymian, wikingów z grupy Jomsborg, wojów wczesnośredniowiecznych, późnośredniowieczne rycerstwo czy XVII-wieczne towarzystwo pancerne spod chorągwi hetmana Żółkiewskiego.

- Sięgaliśmy również do kultury i tradycji japońskich Samurajów, Indian Ameryki Północnej, pokazywaliśmy też nasze rodzime, trochę zapomniane rzemiosła. Tym razem proponujemy państwu "Muzyczne wędrówki po dawnej Europie" z Zespołem Muzyki Dawnej Vox Angeli - dodaje Tomasz Pisarek.

Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli
Powstał w 2002 roku w Rzeszowie z inicjatywy małżeństwa Barbary i Macieja Batorów. Tworzą go artyści, których łączy pasja do muzyki dawnej. O sobie mówią: "Niczym pielgrzymi w mroku dziejów podążamy do korzeni muzyki, pragnąc jednocześnie odnaleźć to, co jeszcze nie zostało odkryte."

Celem zespołu jest pielęgnowanie tradycji liturgicznego śpiewu chorałowego oraz propagowanie tego wspaniałego bogactwa, jakim jest muzyka dawna i tradycyjna. Realizują to poprzez praktyczne, oparte na badaniach historycznych, wykonywanie chorału gregoriańskiego, organizowanie koncertów, warsztatów i audycji muzycznych. Repertuar to muzyka polskiego i europejskiego średniowiecza, pogranicza renesansu, staropolska liryka miłosna oraz pieśni tradycyjne i liturgiczne. Zespół współpracuje z wybitnymi badaczami kultury, zarówno w zakresie teorii historycznego wykonawstwa, jak i praktycznego sposobu śpiewu tradycyjnego i gry na instrumentach. Często na swoich koncertach angażuje słuchaczy, pozwalając im na doświadczanie radości wspólnego muzykowania. W kalendarz na stałe wpisane są okresy wspólnego kolędowania oraz śpiewy pieśni pasyjnych w trakcie Wielkiego Postu.

Posiada instrumenty wykonane według średniowiecznych wzorców. W 2011 roku powołał do życia otwarty projekt "Schola Gregoriana Resoviensis", który ma na celu przywrócenie tradycyjnego śpiewu Kościoła podczas liturgii. W roku 2014 Zespół realizował autorski projekt pt. "Kolbergowo - stacja Rzeszów" związany z obchodami Roku Oskara Kolberga. Projekt ten miał na celu popularyzowanie, ocalenie od zapomnienia i przekazanie następnym pokoleniom tego wspaniałego dziedzictwa, jakim jest nasza piękna tradycja we wszystkich jej aspektach. Zwieńczeniem działań związanych z projektem jest płyta pt. "Kolberg pełen inspiracji". W tym samym roku Vox Angeli zapoczątkowało cykl "Podkarpackie Spotkania Lirników", popularyzujący lirę korbową i lirnictwo w Polsce i Europie.

- Dodatkowo zapraszamy wszystkich do zwiedzenia wystaw czasowych: Broń i sztuka Japonii, na której zaprezentowane zostały między innymi niepowtarzalne eksponaty w postaci mieczy i zbroi japońskich z XVII w., oraz wystawy Symbole naszej historii, która jest doskonała lekcją o symbolice polskiej państwowości: godle, fladze, barwach i hymnie narodowym - mówi Tomasz Pisarek.

PROGRAM - środa, 14 września 2016 r.
- 9.00 - 14.00 zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych (Broń i sztuka Japonii oraz Symbole naszej historii),
- 8.30 - 13.00 Opowieści o bursztynie - czytanie bajek dla dzieci,
- 9.00 - 13.00 Muzyczne wędrówki po dawnej Europie" z Zespołem Muzyki Dawnej Vox Angeli (koncert muzyki dawnej i "mini warsztaty" tańca dawnego).

Impreza ma charakter otwarty i bezpłatny w godz. 9.00 - 14.00. Nie będzie możliwości oprowadzania po wystawach przez pracowników merytorycznych. Nadzór nad poszczególnymi ekspozycjami mieć będą ich twórcy - pracownicy działów merytorycznych Muzeum.

Wszystkie prezentacje odbędą się na dziedzińcu. Pokazy będą miały charakter otwarty - bez konieczności rezerwacji godzinowej. Rezerwacja miejsc dla grup obowiązuje tylko w przypadku chęci uczestnictwa w czytaniu bajek dla najmłodszych pt. Opowieści o Bursztynie w godz. 8:30-13:00.

Rezerwacja miejsc możliwa pod nr telefonu: 13 43 213 76 w. 16 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zapisy prowadzi Dział Oświatowo-Promocyjny.

mp/tp/red.

  • autor: mp/tp/red.

1 komentarz

  • KaisaMe

    Cudownie.... w środku tygodnia. Szkoda, że organizatorzy nie pomyśleli o tych, którzy pracują i nie mogą przyjść z dzieciakami.

    Zgłoś nadużycie KaisaMe poniedziałek, 29, sierpień 2016 14:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?