KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

RCKP: wystawa fotografii Ryszarda Zagórskiego

RCKP zaprasza do Galeria Fotografii na wystawę fotografii Ryszarda Zagórskiego: "Miedzy Ziemią a Niebem - krzyż w krajobrazie górskim Podkarpacia". Wernisaż wystawy odbędzie się w środę (14 września) o godzinie 18. Ekspozycję można zwiedzać do 30 października.

REKLAMA


Krzyż to symbol chwały i zwycięstwa. Nie sposób przecenić jego znaczenie dla chrześcijan. Używając poetyki krośnianina, ojca Hieronima - Stanisława Kreisa, to "klucz nieodwracalnie otwierający niebo". Od 1050 lat historia Polski nierozerwalnie związana jest z krzyżem. Jak napisał Jan Matejko "z przyjęciem wiary Mieczysław I zatknął na Polańskiej ziemi krzyż". Na trwale wrósł on w polski krajobraz, w tym również w krajobraz Podkarpacia. Ustawione na wierzchołkach wzniesień stanowią zakończenie drogi krzyżowej np. w Kątach, na Liwoczu czy w Głojscach. Dwa najbardziej znane krzyże to krzyż na Tarnicy (1987r.) upamiętniający pobyt Ojca Świętego na tym szczycie w 1953 roku i na Smereku - 600-lecie Diecezji Przemyskiej (1976r.). Były one postawione w czasach, kiedy groziło to poważnymi represjami. Ważną okazją do wzniesienia kilku z nich był jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa.
 
Przedstawione na wystawie krzyże znajdują się w następujących miejscach: Besko, Borki Chechelskie k. Ropczyc, Cergowa, Głojsce - Góra Bikowa, Jasienica Rosielna, Kąty - Grzywacka Góra, Liwocz, Mała k. Ropczyc, Mytarz k. Nowego Żmigrodu - Góra  Trzech Krzyży, Odrzykoń, Podniebyle - gmina Jedlicze, Smerek, Tarnica, Ujazd - gmina Brzyska, Zagórz.
 
Krzyż - godło,
krzyż - brama,
krzyż - klucz,
krzyż- miłość.
Most pomiędzy ziemią a niebem,
gdzie wiara się kończy,
nadzieja spełnia
a miłość pozostaje.
 
Ryszard Zagórski
Urodzony w 1953 roku w Krośnie. Obecnie mieszka w Jedliczu. Inżynier, technolog materiałów, absolwent krakowskiej AGH. Członek Fotoklubu przy RCKP w Krośnie. Fotografuje od dziecka. Na początku głównie w celach pamiątkowych. Zainteresowania skupiają się na fotografii przyrodniczej, szczególnie krajobrazu. Stanowi ona dla autora formę ucieczki od codziennego zgiełku. Jest również sposobem dokumentowania niepowtarzalnych cech lokalnego pejzażu. Lokalnego, bowiem fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane na terenie Podkarpacia. Inspiracją obecnej wystawy jest 1050 rocznica chrztu Polski. W intencji autora jest ona wyrazem uznania dla tych, którzy podjęli trud wznoszenia krzyży będących oznaką przywiązania do wiary i tradycji.

Poprzednie wystawy indywidualne: "Uśmiechy Ziemi" Krośnieński Dom Kultury 2006, "Mój Kamieniec" Regionalne Centrum Kultur Pogranicza 2010. Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Leśne fotografie" organizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie (II nagroda w 1 edycji, wyróżnienia w 2 i 5). Wystawy pokonkursowe w Krośnie i Suchej Beskidzkiej. Wystawy zbiorowe fotoklubu przy RCKP w Krośnie, Rzeszowie, Humennem i inne.
 
Galeria Fotografii RCKP Krosno (ul. Kolejowa 1),
Wernisaż wystawy: 14 września, godz. 18.00
 
Wystawa jest czynna od 14. września do 30 października.

rckp

  • autor: rckp

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?