KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Akcja Pensjonat". Bezpłatny pokaz w artKinie [ZOBACZ TRAILER]

"Akcja Pensjonat". Bezpłatny pokaz w artKinie [ZOBACZ TRAILER] Fot. Agencja Obiektyw

W poniedziałek (14 listopada) w artKinie w Krośnie odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Akcja Pensjonat", dokumentu fabularyzowanego zrealizowanego przez Telewizję Obiektyw z Krosna.

REKLAMA


Film "Akcja Pensjonat" opowiada historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym kilkudziesięciu. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa podziemna. Akcja "Pensjonat" jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła.

Główną rolę, dowódcy akcji Zenona Soboty, ps. "Korczak" zagrał Artur Dziurman. Na planie towarzyszyli mu Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Reżyserem scen fabularyzowanych jest Jacek Lecznar.  Producentem filmu jest Telewizja Obiektyw z Krosna.
Do scen fabularnych zostali zaangażowani statyści z Jasła, Sanoka i Krosna. W filmie wystąpili także rekonstruktorzy, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło pod dowództwem Jakuba Basary. Zdjęcia do filmu były kręcone w Jaśle, Sanoku, Krośnie oraz Krakowie.

Bezpłatny pokaz filmu "Akcja Pensjonat" odbędzie się w artKinie, w Krośnie, 14 listopada o godz. 19:00. Wejściówki na pokaz filmu będą do odbioru od 7 listopada, od godz. 15:00 w kasie artKina przy ul.  Bieszczadzkiej 1. Ilość miejsc ograniczona.

Sponsorem tytularnym filmu jest miasto Jasło, a wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie.

Film został dofinansowany również z grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Film powstał przy wsparciu województwa podkarpackiego z funduszu Podkarpackiej Komisji Filmowej.

"Akcja Pensjonat" na DVD
Płyty DVD "Akcja Pensjonat" są do nabycia w siedzibie Telewizji Obiektyw w Krośnie (ul. Bohaterów Westerplatte, ZBR).

Zobacz także: www.tvobiektyw.pl oraz facebook.com/telewizjaobiektyw

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?