KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co wiemy o Sienkiewiczu? Wielki Test Wiedzy o pisarzu w KBP

Co wiemy o Sienkiewiczu? Wielki Test Wiedzy o pisarzu w KBP Fot. KBP

Ponad 80 uczniów z 17 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu postanowiło sprawdzić swoją wiedzę o Henryku Sienkiewiczu i wzięło udział w Wielkim Teście Wiedzy o pisarzu.

REKLAMA


Wydarzenie odbyło się 30 listopada w czytelni głównej KPB. Jedna szkoła do udziału w konkursie mogła zgłosić maksymalnie pięć osób.

Test składał się z 30 pytań otwartych. Młodzież musiała odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak: W którym roku Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego Oblęgorek pod Kielcami?; Jaki był tytuł noweli, która poprzedziła wydanie "Quo vadis"?; Jak nazywał się rzeźbiarz, który jest autorem popiersia Sienkiewicza, znajdującego się w rzymskiej kaplicy Domine Quo Vadis?; Jaki jest tytuł powieści, w której Sienkiewicz wykorzystuje swoje doświadczenia z podróży do Afryki?.
 
Jury w składzie: Bogusława Bęben - zastępca dyrektora  KBP, Małgorzata Jasiewicz i Beata Szarek oceniło 81 testów i przyznało w każdej grupie wiekowej nagrody pięciu osobom, które uzyskały największą liczbę punktów.
 
W kategorii uczniowie gimnazjów przyznano dwa IV miejsca - dla Oliwii Dudek z Gimnazjum w Odrzykoniu i Sylwii Szelc z Gimnazjum w Krościenku Wyżnym; miejsce III zajął Robert Stańczuk z Gimnazjum w Iwoniczu Zdroju, miejsce II Brygida Jastrzębska z Gimnazjum w Miejscu Piastowym, natomiast miejsce I przyznano Jakubowi Piwowarskiemu z Gimnazjum nr 1 w Krośnie.
 
W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych V miejsce zajął Jakub Bobko z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie, IV miejsce Aleksandra Zwiercan z Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu, III nagrodę otrzymała Anita Paczkowska z LO w Rymanowie, II nagroda przypadło Klaudii Wielobób z LO w Jedliczu, natomiast  I miejsce zdobył Adrian Wojtasik z LO w Rymanowie.
 
Wielki Test Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu "Sienkiewicz w roli głównej..." przy wsparciu finansowym gminy Krosno.
 
W ten sposób organizatorzy chcieli się włączyć w obchody Roku Sienkiewicza. To w tym roku mija 170. rocznica urodzin pisarza i 100. rocznica jego śmierci. Te dwie daty zdecydowały, że blisko rok temu Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w całej Polsce organizowane są spotkania literackie, konkursy, pokazy filmów. Krośnieński test spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co pokazuje, że biografia i twórczość  pierwszego polskiego noblisty wciąż wzbudza zainteresowanie wśród kolejnych pokoleń młodych Polaków.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?