KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Stan wojenny w krośnieńskim "Mechaniku"

13 grudnia 1981 r. na terytorium całej Polski został wprowadzony stan wojenny. ZSP nr 3 ("Mechanik") w Krośnie zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej 35 rocznicy tego wydarzenia.

REKLAMA


- Mamy nadzieję, że młode pokolenie uczestnicząc w tym wydarzeniu i poznając historię najnowszą naszej dużej i małej Ojczyzny odda hołd bohaterom, którzy żyją wśród nas - mówi dyrektor "Mechanika", Bogdan Adamski.

W grudniu 1981 roku powstała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele, która zastąpiła legalnie działające Radę Państwa i Sejm. System totalitarny odrodził się na nowo likwidując zdobycze demokracji, jak wolne związki zawodowe "Solidarność" i ruch społeczny, który dał nadzieję Polakom na odzyskanie wolności i suwerenności.

Niestety ówczesne komunistyczne elity polityczne będące u władzy postanowiły zbrojnym ramieniem Ludowego Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej i ZOMO (Zmotoryzowany Oddział Milicji Obywatelskiej) zaniechać demokratyzację życia publicznego, ukarać internowaniem przywódców "Solidarności" i zastosować aparat przymusu wobec wolnego narodu polskiego.

- Chcemy przywołać tamte dni, tragiczne chwile groźnego grudnia 1981 r. i wskrzesić pamięć ówczesnych bohaterów, twórców dzisiejszej wolnej Polski. Przygotowujemy wystawę, która ma przywołać bolesną pamięć naszej dużej i małej Ojczyzny - zapowiada Adamski.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 13 grudnia o godzinie 10. Sama wystawa będzie czynna w godzinach od 9 do 14 w dniach 13-16 grudnia.

pd

  • autor: pd

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?