Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

PETER HÁMOR - wspinacz wysokogórski i himalaista gościł będzie w Jasiu Wędrowniczku [FILM]

PETER HÁMOR - wspinacz wysokogórski i himalaista gościł będzie w Jasiu Wędrowniczku [FILM] Fot. archiwum PETER HÁMOR

"Jaś Wędrowniczek" z Rymanowa zaprasza na wyjątkowe spotkanie w ramach cyklu "Wielkie Wyprawy". Tym razem o swoich ekspedycjach i osiągnięciach zarówno w kraju jak i za granicą opowie PETER HÁMOR - słowacki wspinacz wysokogórski i himalaista. Spotkanie ze zdobywcą trzynastu ośmiotysięczników już 18 stycznia o godz. 18.30.

REKLAMAPETER HÁMOR - słowacki wspinacz wysokogórski i himalaista. Mieszkaniec Popradu, który ma na swoim koncie wiele unikalnych ekspedycji i wysokogórskich osiągnięć, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego pierwszym zdobytym ośmiotysięcznikiem była najwyższa góra na świecie, Mount Everest. Dotychczas szesnastokrotnie stanął na szczytach trzynastu ośmiotysięczników.
Jako pierwszy wspinacz na świecie wszedł na najniebezpieczniejszy z ośmiotysięczników, Annapurnę z dwóch stron. Pierwszy raz w 2006 roku, kiedy zakończył powodzeniem samotny atak na szczyt Annapurny, wytyczając nową drogę południową ścianą i długą wschodnią granią, którą pokonał wspólnie ze swoimi polskimi przyjaciółmi Piotrem Pustelnikiem i Piotrem Morawskim. Oprócz Annapurny w tym samym roku zdobył jeszcze dwa ośmiotysięczniki, Czo Oju i Broad Peak. Kolejne wejścia to ścianą Diamir na Nanga Parbat w 2007 roku, trawers Gasherbrum I w stylu alpejskim w kombinacji z wejściem na Gasherbrum II w 2008 roku, drugie wejście na szczyt Annapurny w 2010 roku, tym razem od strony północnej i francuską drogą na Makalu w 2011 roku.

W 2012 roku powodzeniem zakończył dwie wymagające ekspedycje, na wiosnę samotnie brytyjską drogą zdobył trzecią pod względem wielkości górę świata, Kanczendzongę, a udany rok zakończył wejściem na szczyt drugiej co do wielkości góry świata, K2. W 2013 roku udało mu się wejść na szczyt czwartej góry świata, Lhotse, a w 2014 roku na najniższy z ośmiotysięczników, Shisha Pangmę.

Z kolei wiosną 2016 roku wspólnie z rumuńskim wspinaczem Horią Colibasanu zdobył wierzchołek ósmej góry świata, Manaslu. Peter Hamor jest zatem jedynym Słowakiem, który oprócz himalajskich i ośmiotysięczników zdobył najwyższe wierzchołki wszystkich kontynentów. Jest autorem książki "Korona ziemi".

Wielkie Wyprawy
PETER HÁMOR - WYPRAWY W HIMALAJE
środa, 18 stycznia 2017, godz. 18.30
Hotel**Restauracja "Jaś Wędrowniczek"
Rymanów, ul. Bieleckiego 8
Wstęp: dorośli: 10 zł, dzieci i młodzież szkolna - bezpłatnie.

jw/red.

  • autor: jw/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj