KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Sygnały z Antypodów" - spotkanie z podróżnikiem

"Sygnały z Antypodów" - spotkanie z podróżnikiem Fot. Stanisław Strzyżewski

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza 20 lutego na prelekcję Stanisława Strzyżewskiego "Sygnały z Antypodów". Wydarzenie odbędzie się w ramach "Krośnieńskich spotkań z podróżnikami".

REKLAMA


Wyspy Antypodów to jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc na naszej planecie. Ten nowozelandzki, niewielki archipelag leży ok. 800 mil na południe od Nowej Zelandii i wchodzi w skład Nowozelandzkiej Subantarktyki. Jego wulkaniczne pochodzenie ukształtowało tam niesamowity krajobraz wysokich bazaltowych klifów, które przez stulecia skutecznie chroniły wyspy przed szerszą eksploracją.

Geograficzna izolacja oraz docierające z Antarktydy zimne masy powietrza wytworzyły na archipelagu unikalny mikroklimat oraz schronienie dla licznych endemicznych gatunków zwierząt i roślin. Niektóre z nich nie występują nigdzie indziej na świecie. Decyzją nowozelandzkiego Departamentu Ochrony Środowiska, archipelag jest całkowicie wyłączony z ruchu turystycznego i wstęp ma tam zazwyczaj tylko nowozelandzka marynarka oraz naukowcy.

Dzięki wieloletnim staraniom, Stanisław Strzyżewski jako pierwszy Polak na świecie otrzymał zgodę na uczestnictwo w pierwszej w historii interdyscyplinarnej wyprawie naukowej i pobyt na Wyspie Antypodów w styczniu 2016 roku.

O autorze:
Stanisław Strzyżewski zajmuje się fotografią, dziennikarstwem, scoutingiem filmowym, webdesignem, multimediami oraz podróżami. Odwiedził m.in. Wyspę Wielkanocną, Patagonię, Svalbard, Jan Mayen (Arktyka), Islandię, Malezję, australijską wysepkę Lord Howe, a ostatnio Nową Zelandię oraz subantarktyczną wyspę Antipodes (jako członek pierwszej w historii interdyscyplinarnej, cywilnej ekspedycji). Od 2000 roku prowadzi regionalny portal www.bieszczady.pl. Specjalizuje się również w wykonywaniu nietypowych zleceń w przyrodniczych lokalizacjach, od polskich Bieszczadów po tropikalne lasy deszczowe. Na swoim koncie ma m.in. współpracę z producentami oraz reżyserem "Opowieści z Narnii" i "Shreka". Uczestniczył też w pracach na planie filmowym  "Na granicy" Wojciecha Kacperskiego. Od 20 lat aktywny radioamator.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego, o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami w Krośnie (Rynek 5). Organizatorem spotkania jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej gminy Krosno.

MRZwK / red.
Fot. Stanisław Strzyżewski

  • autor: MRZwK / red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?