KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Derix Glasstudio - nie tylko witraże" - wystawa w CDS

"Derix Glasstudio - nie tylko witraże" - wystawa w CDS Fot. archiwum CDS

Do 14 czerwca w CDS można obejrzeć wyjątkową wystawę. To druga w CDS, a zarazem też druga w Polsce, prezentacja witraży zrealizowanych w jednym z najsłynniejszych światowych warsztatów - Derix Glasstudio.

REKLAMA


Już same nazwiska artystów są wystarczającą rekomendacją tego wydarzenia, a w połączeniu z nowatorskim podejściem do sztuki witrażowej, stają się gwarantem intrygującej prezentacji jednej z najstarszych form monumentalnego malarstwa szkłem.

Derix Glasstudio działa od 150 lat w Taunusstein nieopodal Frankfurtu nad Menem, w Niemczech. Ponad stuletnie doświadczenie paradoksalnie stało się impulsem do tworzenia coraz śmielszych projektów. Ich realizacje, imponujące nowatorstwem koncepcji, jakością wykonania i rozmachem twórczym zdobią słynne obiekty świeckie i sakralne w wielu miejscach na świecie. Wymienić można choćby, przypominające kwadratowe piksele, "okno Richtera" w średniowiecznej katedrze w Kolonii czy wtapiane w siebie witraże w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Augsburgu. Witraże te są zaprojektowane przez Johannesa Schreitera, którego prace będzie można zobaczyć w Krośnie.

Intrygująca forma i technika jest też nieraz narzucana przez niemniej fascynujące miejsca. Derix Glasstudio realizowało między innymi przeszklenia w Kościele św. Trójcy w Szanghaju, a także fasadę Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, meczet w porcie lotniczym w Rijadzie (Arabia Saudyjska), biurowce i centrum handlowe w Milton Keynes (Anglia), imponującą rozmiarami kopułę na głównym dworcu kolejowym w Kaohsiung (Tajwan) czy "ścianki" w Top of the Rock - Rockefeller Center w Nowym Jorku (USA).

Nie brakuje w dorobku Studia Derix także prac renowacyjnych, przywracających piękno dawnym dziełom sztuki, głównie szklarskiej.

Druga w naszym kraju wystawa znanej pracowni, z oczywistych względów zredukowana do kilkudziesięciu prac współpracujących z nią artystów, pozwoli chociaż w minimalnym zakresie na zapoznanie się z bogatym dorobkiem artystycznym Derix Galsstudio. Pośród zaprezentowanych na wystawie technik, poza tradycyjnymi technikami witrażownictwa, mamy mistrzowskie grawerunki, tradycyjne malowanie, laminacje, fusing, szkło Lambertsglas czy przykłady zdobienia techniką airbrush, czyli nakładania witrażowej polichromii za pomocą rozpylania barwnych pigmentów.

Zaprezentowane w CDS dzieła artystów (wśród nich m.in. Scott Parsons, Hans-Günther van Look, Guy Kemper, Orfeo Quagliata, Sergej Tihomirov, Johannes Schreiter) przybliżają wielkie światowe realizacje, trendy w tej dziedzinie, indywidualne dokonania wybitnych twórców. Pozwalają również na zaznajomienie się z wieloma nowoczesnymi technikami i ich łączeniem z tradycyjnym warsztatem witrażowym.

Centrum Dziedzictwa Szkła
Krosno, ul. Blich 2 (sala wystaw czasowych),
"Derix Glasstudio - nie tylko witraże".

Wystawa czynna do 14 czerwca.

kp/cds

  • autor: kp/cds

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?