KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Literatura to osiemnasty wielbłąd" - Grzegorz Jankowicz w KBP

"Literatura to osiemnasty wielbłąd" - Grzegorz Jankowicz w KBP Fot. archiwum KBP

24 marca w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej młodzież z krośnieńskich liceów, nauczyciele oraz miłośnicy literatury spotkali się z Grzegorzem Jankowiczem, autorem i redaktorem wielu publikacji krytycznoliterackich, m.in. wydanej w 2016 r. książki "Życie na poczytaniu: rozmowy o literaturze i reszcie świata".

REKLAMA


Dr Grzegorz Jankowicz jest filologiem, tłumaczem, eseistą i krytykiem. Redaguje dział kultury "Tygodnika Powszechnego". Jest jurorem Nagrody Poetyckiej Silesius oraz dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

Autor podczas swojego wykładu zaprosił na kolejną edycję festiwalu i przybliżył słuchaczom jego historię, zwracając uwagę na leżącą u jego początków ideę, że literatura jest sposobem na myślenie o świecie. Ale jak rozmawiać o czymś, co pozostaje niezdefiniowane? Bo właściwie czym jest literatura? Pytanie to, kluczowe dla całego wykładu, zadał Grzegorz Jankowicz w formie opowieści o trzech synach, którzy musieli podzielić między siebie spadek, zostawiony po ojcu. Było nim siedemnaście wielbłądów, które żadną miarą nie chciały poddać się regułom matematyki i podzielić swego stada na jedną drugą, jedną trzecią i jedną dziewiątą. Patowa sytuacja mogła zostać rozwiązana tylko w momencie "pożyczenia" osiemnastego wielbłąda, który po wypełnieniu swego zadania mógł wrócić do właściciela. I tym osiemnastym wielbłądem jest literatura - zawsze wtedy, kiedy pomaga nam uporać się z problemami rzeczywistości, a po spełnieniu swojego zadania może zostać odstawiona na bok.

Ożywiona dyskusja, w której wzięli udział młodzi i nieco starsi uczestnicy spotkania, podzieliła słuchaczy dra Jankowicza na tych, którzy woleliby rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność i nie znać wszystkich odpowiedzi, i tych, którzy posiadając wiedzę o przyszłości mogliby wykorzystać ją do swoich celów.

A co wolałby Grzegorz Jankowicz? Jakkolwiek nie udzielił on jednoznacznej odpowiedzi, to jednak zamknął dyskusję kilkoma zdaniami podsumowującymi również całe spotkanie: kiedy wiemy, co się wydarzy, możemy przestać się o to martwić i skoncentrować na tym, co do tej pory umykało naszej uwadze. Podobnie w przypadku literatury, powinniśmy jej "używać", by dowiedzieć się czegoś o rzeczywistości, a następnie odłożyć ją i "rozejrzeć się po oszałamiającej teraźniejszości".

Oprócz ogromnej erudycji, dra Grzegorza Jankowicza charakteryzuje również niezwykła charyzma, która porwała krośnieńską młodzież. Pozwala to sądzić, że jak długo do czytania literatury będą zachęcać osoby pokroju prelegenta, ich apel nie pozostanie bez odpowiedzi.

Wykład i spotkanie z autorem książki "Życie na poczytaniu" zostały zorganizowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną i krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym miasta Krosna w ramach projektu "Czytanie się o(d)płaca".

mj
Fot. archiwum KBP

  • autor: mj

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?