KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Cały "Holy Diver" na Memoriale DIO! Zbliża się koncert w Krośnie

Muzycy Scream Maker ujawnili, że na tegorocznym memoriale Ronniego Jamesa Dio - cyklu siedmiu koncertów, który rozpoczyna się 18 maja w warszawskiej Proximie, a kończy 27 maja w gdańskim klubie Kwadratowa, odegrają w całości pierwszy, legendarny album formacji DIO, "Holy Diver". Wydarzenie w Krośnie zaplanowano na 20 maja!

REKLAMA


Na longplay'u znajdują się obok tytułowego "Świętego Nurka" takie perełki, jak "Rainbow in the Dark" czy "Don't talk to Strangers". Cała setlista koncertu obejmie aż 34 reprezentatywne dla kariery Dio utwory, od Elfa, przez Rainbow po Black Sabbath.

Michał Wrona, gitarzysta Scream Maker opowiada o memoriale, jego historii i idei.

Dio czy Ozzy?
Michał Wrona (Scream Maker): To memoriał Dio, więc Dio. (śmiech) A poważniej to też Dio. Black Sabbath z Ozzym to ponadczasowy zespół, który uwielbiam, ale z perspektywy mojej, jako fana głównie heavy metalu, jednak to wejście smoka Ronniego z albumem "Heaven and Hell" pokazało, jak powinien brzmieć nowoczesny heavy metal na miarę praktycznie całej późniejszej epoki.

W zeszłym roku zagraliście ten album na memoriale DIO w całości. W tym roku zagracie 34 kawałki. Możesz ujawnić najsmaczniejsze kąski?
Wykonamy w całości debiut studyjny artysty, czyli album "Holy Diver". Ponadto postaramy się przybliżyć fajne numery z czasami pomijanych świetnych płyt, jak np. "Dream Evil", z której wykonamy aż 4 numery. Pojawią się też kompozycje z albumu Black Sabbath "Mob Rules". Zagramy prawie 1/3 nowych, niegranych na wcześniejszych memoriałach, utworów, bo zależy nam na tym, żeby ta impreza żyła i ewoluowała, a nie była typowym odgrzewaniem kotletów. Postaraliśmy się wybrać prawdziwe perełki, a czy wybory były słuszne oceni publiczność pod sceną.

A który numer z tej listy jest twoim osobistym faworytem?
Mój ulubiony numer Dio, który grywamy nawet czasem ze Scream Makerem na własnych koncertach, to "One Night In The City". Bardzo też lubię "King of Rock and Roll". To najlepszy heavy metal, jaki po prostu powstał na tej planecie.

Pytanie do Ciebie, jako instrumentalisty. Który z gitarzystów, z którymi grał Dio najbardziej do niego pasował i dlaczego? Strzelam, że Ritchie Blackmore...
Vivian Campbell moim zdaniem. Ronnie Dio w Rainbow czy w Black Sabbath świetnie potrafił się odnaleźć, ale tam miał jednak wymagających szefów i jestem pewien, że czuł mimo wszystko pewien taki, nie tylko artystyczny, gorset. W swojej grupie miał już totalną kontrolę i nieskrępowaną swobodę artystyczną i to, jak umiał się odnaleźć w tym Campbell i jak wzbogacił tę wizję muzyczną Dio swoim talentem i umiejętnościami, zwłaszcza na pierwszych dwóch płytach, do dziś zapiera dech.

Są w ogóle w Polsce wokaliści, którzy poradzą sobie z tym repertuarem? Dio miał głęboki, drapieżny głos i świetną technikę. W Polsce narzeka się na deficyt dobrych i wszechstronnych śpiewaków...
Wierzę, że wokalistki i wokaliści zaproszeni na tę imprezę sobie poradzą. Poprzednie memoriały pokazały, że są w Polsce ludzie, często szerzej nieznani, którzy z tarczą wracają z takich zmagań. W tym roku poza osobami, które już występowały, pojawią się nowe, bardzo ciekawe twarze i sam, mówiąc szczerze, jestem podekscytowany, jak będą śpiewać. Jasne, że startowanie do numerów Dio to bardzo duże wyzwanie, ale nie wolno podchodzić do tego na zasadzie "motylka, który mierzy się z czołgiem", tylko trzeba się tym fajnie bawić, interpretować w duchu swojej osobowości, wręcz cieszyć tymi dźwiękami i na pewno docenią to słuchacze.

Które występy wokalne z poprzednich edycji najbardziej zapadły Ci w pamięci? I jakich gości możemy oczekiwać w tym roku?
Koledzy z zespołu zwracają mi uwagę, że nie jestem mistrzem dyplomacji (śmiech) i sam z siebie też nie chciałbym nikogo pominąć, bo przez trzy dotychczasowe memoriały przewinęła się masa naprawdę utalentowanych, nie tylko wokalistów, ale w ogóle muzyków, którzy świetnie się spisali i nie chciałbym publicznie wyróżniać nikogo. Macie zresztą na YT sporo materiału. To są dziesiątki naprawdę fajnych, elektryzujących występów. W tym roku jako wokaliści zadebiutują na imprezie m.in.  Łukasz Drapała (Chevy, ex-Chemia), Tomasz Trzeszczyński (ThermiT), Piotr Zalewski (Unity, Antyradio Coverband) i Adam Bała (ex-Silver Samurai). Poza nimi zaśpiewają z nami ponownie Tomek Struszczyk (Turbo), Grzegorz Kotyłło (Tipsy Train) Sebastian Pańczyk (ex-Leash Eye), Maciek Koczorowski (Chainsaw), Jasiek Popławski (The Kroach/StellFire) i nieoceniona Kasia Bieńkowska (White Highway). Naturalnie życie płynie i warto być przygotowanym na dodatkowe personalne niespodzianki, bo do memoriału jeszcze ponad miesiąc.

Czy takie granie, jakie prezentował Dio na swoich albumach, ma Twoim zdaniem w Polsce fanów? Zdaje się, że brzmieniowo i kompozycyjnie heavy metal poszedł w zupełnie inną stronę...
Impreza ma charakter pedagogiczno-rozrywkowy, z naciskiem na pedagogiczno (śmiech). Nie wiem jak koledzy, ale ja serio chciałbym, żeby choć jedna osoba nie znająca za bardzo dorobku Dio, dzięki tym koncertom „poszła” w tę muzykę dalej. Wtedy zadanie będzie wykonane. Gdy byłem dzieckiem, to wszyscy moi rówieśnicy w szkole słuchali np. grange'u, a potem innych bieżących, bardzo dyskusyjnych dla mnie rzeczy i mi się udało wyłamać z tego właśnie dzięki Dio, który po prostu zachwycił mnie takim klasycznym i bardzo eleganckim podejściem do melodii i kompozycji. Naprawdę zwaliło mnie to z nóg i na zasadzie pokoleniowej sztafety super byłoby, jakby ktoś po takich koncertach też tak zareagował. Nie chcę zabrzmieć jak dziadek, bo współczesne granie bywa całkiem fajne, ale puśćcie sobie w całości album "Last In Line" czy płytę "Mob Rules"... Ta muzyka ma przecież ponad 30 lat i nie traci świeżości praktycznie wcale, a już na pewno nie tak szybko, jak współczesne rzeczy.

W tym roku zawitacie z memoriałem do 7 miast Polski. Gdzie spodziewasz się najcieplejszego przyjęcia?
Wszędzie. (śmiech) Do większości tych miast przywieźliśmy memoriał już rok temu i jestem dziwnie spokojny, że będzie co najmniej tak samo fajnie, żeby nie powiedzieć wystrzałowo. Dio lubił dobrą zabawę i my, jako jego padawani, też ją lubimy i postaramy się pokazać, że celebrowanie twórczości takiego artysty może być dla publiczności bardzo ekscytujące i przy tym muzycznie wiarygodne. Pozdrawiam i do zobaczenia na koncertach!

Daty i miejsca koncertów:
- 18 maja: Warszawa, Proxima,
- 19 maja: Lublin, Graffiti,
- 20 maja: Krosno, Iron,
- 21 maja: Kraków, Zaścianek,
- 25 maja: Olsztyn, Nowy Andergrant,
- 26 maja: Bydgoszcz, Estrada,
- 27 maja: Gdańsk, Kwadratowa.

Bilety w przedsprzedaż w cenie 20 PLN dostępne online na stronie screammaker.8merch.com.

Przedsprzedaż w klubie rozpocznie się 10 marca. Cena biletu w dniu koncertu 30 PLN.

Dołącz do wydarzenia na FB: Tribute to Ronnie James Dio - Krosno

Memoriał Ronniego Jamesa Dio
Rock Klub Iron
Krosno, ul. Sikorskiego 5
20 maja, godz. 19:00

Patronat medialny nad koncertem objęły portal KrosnoCity.pl oraz Polskie Radio Rzeszów.

Zobacz także: Memoriał Króla Rock'n'Rolla zawita do Krosna

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?