Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Odbito ponad 60 więźniów gestapo. "Akcja Pensjonat" w PWSZ

Odbito ponad 60 więźniów gestapo. "Akcja Pensjonat" w PWSZ Fot. Agencja Obiektyw

24 kwietnia w auli PWSZ w Krośnie odbędzie się projekcja filmu "Akcja Pensjonat" opowiadająca historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w 1944 roku. W spektakularny sposób uwolniono wtedy 66 więźniów politycznych. Projekcja rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp jest wolny.

REKLAMAFilm "Akcja Pensjonat" opowiada historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym kilkudziesięciu. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa podziemna. Akcja "Pensjonat" jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła.

Główną rolę, dowódcy akcji Zenona Soboty ps. "Korczak", zagrał Artur Dziurman. Na planie partnerowali mu: Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Do scen fabularnych zostali zaangażowani statyści z Jasła, Sanoka i Krosna. W filmie wystąpili także rekonstruktorzy, w tym grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło pod dowództwem Jakuba Basary. Zdjęcia do filmu kręcono w Jaśle, Sanoku, Krośnie oraz Krakowie.

Producentem filmu jest Telewizja Obiektyw.

Premiera "Akcji Pensjonat" w Krośnie zgromadziła tłumy w artKinie: "Akcja Pensjonat". Bezpłatny pokaz w artKinie [ZOBACZ TRAILER]

Kolejna projekcja filmu odbędzie się 24 kwietnia w auli PWSZ w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego o godz. 18:00. Wstęp wolny.

pd/red.

  • autor: pd/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj