KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kwiaty, pejzaże i flamingi - wystawa malarstwa Małgorzaty Twardzik-Wilk

Kwiaty, pejzaże i flamingi - wystawa malarstwa Małgorzaty Twardzik-Wilk Fot. archiwum KBP

W saloniku artystycznym krośnieńskiej biblioteki są prezentowane prace Małgorzaty Twardzik-Wilk, artystki z Głowienki. Ekspozycję można zwiedzać do 6 maja.

REKLAMA


Małgorzata Twardzik-Wilk pokazuje kilkadziesiąt obrazów (głównie olejnych) pochodzących z różnych okresów twórczości. Na wystawie prezentowane są pejzaże, kwiaty i portrety, a także prace "z motywem wody" (nenufary i flamingi).

W folderze do wystaw, w szkicu "Podobno w sztuce wszystko już było" Stanisław Wójtowicz o twórczości Małgorzaty Twardzik-Wilk pisze m.in.:

Prezentowana obecnie w Saloniku Artystycznym Biblioteki wystawa malarstwa Małgorzaty Twardzik-Wilk to swojego rodzaju retrospektywny przegląd wybranych prac i zmian w sposobie oglądu świata i próbach opowiedzenia o nim, jakie zaszły w ciągu dziesięciolecia, które minęło od poprzedniej wystawy artystki w tym samym miejscu. Niezmienne pozostały tylko tematy, dla których M. Twardzik-Wilk wciąż poszukuje nowych środków wyrazu: kwiaty, pejzaż i człowiek.

Podobnie jak w historii malarstwa, krajobraz jest dla artystki fascynującą przygodą z naturą, z przestrzenią i powietrzem, z ciężarem i lekkością, pokonywaniem ograniczeń. Od pierwszych jego przedstawień, utrzymanych w stylistyce rosyjskich pejzażystów schyłku XIX wieku, jednak bez zarzucanego Szyszkinowi zagubienia się w szczegółach, po najnowsze prace, w których pejzaż, także z elementami architektury, zredukowany został do lirycznej abstrakcji, możemy śledzić ewolucję świadomości i intuicji.

Małgorzata Twardzik-Wilk w 1992 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika, w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się malarstwem olejnym, akrylowym i pastelem. Od ukończenia studiów aktywnie tworzy. Swoje prace corocznie prezentuje na wystawach malarskich indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Współpracuje z wieloma galeriami sztuki w całej Europie.

Szereg jej prac znajduje się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, we Francji, w Austrii, na Słowacji, na Ukrainie, w Macedonii, w Rumunii, na Węgrzech, a także w USA i w Niemczech. W 2010 r. (Foieni) i 2016 r. (Pocspetri) była nagradzana podczas międzynarodowych plenerów za najlepszy obraz. Jest członkinią Umeleckej Besedy Slovenskej (związku profesjonalnych artystów działających na Słowacji). Corocznie bierze udział w międzynarodowych sympozjach i plenerach malarskich w Polsce, na Słowacji, na Ukrainie, w Macedonii, w Rumunii, na Węgrzech. W ramach projektów unijnych prowadzi warsztaty malarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wystawa będzie czynna do 6 maja.

jł/red.

  • autor: jł/red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?