KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak smakuje konik polny? Madagaskar według Aruna Milcarza

Jak smakuje konik polny? Madagaskar według Aruna Milcarza Fot. archiwum KBP

Arun Milcarz, reporter, podróżnik i pisarz, 11 kwietnia zaprezentował młodzieży czytelni głównej krośnieńskiej biblioteki wyjątkową relację z podróży na Madagaskar. Wpisuje się ona w autorski projekt Milcarza - Kabaret Podróżniczy, w którym filmy z wypraw łączą się z dowcipnym komentarzem autora.

REKLAMA


Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o Madagaskarze wielu faktów, jakich na próżno szukać w podręcznikach do geografii. Przeszli skrócony kurs języka malgaskiego (począwszy od liczebników, skończywszy na nazwach części ciała).

Dowiedzieli się nie tylko tego, że Madagaskar słynie z produkcji ryżu, a także ma największy na świecie procent wydobycia szafirów, ale też tego, że w niedziele, wtorki i czwartki Malgasze nie pracują, a dziewczęta splatają włosy, bo w przeciwnym wypadku uważane będą za nieurodziwe i nie znajdą męża. Młodzież poznała również m.in. bogatą obrzędowość mieszkańców Madagaskaru (np. zwyczaje świąteczne i pochówkowe) i ich tradycyjne potrawy, w których jednym z głównych składników (oprócz ryżu) były koniki polne.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że nie trzeba kompletować specjalistycznego ekwipunku, by ruszyć w podróż i przeżyć przygodę życia. Arun Milcarz udowadniał, że potrzeba bardzo niewiele rzeczy materialnych. Najważniejsze to otwarta głowa i wiara we własne siły, a także przyjacielski stosunek do świata i napotkanych po drodze ludzi.

Charyzmatyczny prelegent zaskarbił sobie młodzież aktywnie uczestniczącą w jego programie "M jak Madagaskar". Opuściła ona bibliotekę bogatsza nie tylko w wiedzę na temat wyspy, ale i w pozytywne nastawienie do świata.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie podróżowanie" przy wsparciu finansowym miasta Krosna.

mj

  • autor: mj

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?