KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Litwin Rokas Kostiuškevičius laureatem 18. zawodów balonowych [ZDJĘCIA, FILM]

Litwin Rokas Kostiuškevičius laureatem 18. zawodów balonowych [ZDJĘCIA, FILM] Fot. Łukasz Jaracz

Rokas Kostiuškevičius z Litwy został zwycięzcą 18. edycji Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. W rywalizacji kobiet najlepsza była Daria Dudkiewicz-Goławska z Aeroklubu Leszczyńskiego. W klasyfikacji generalnej zajęła 11 miejsce.

REKLAMA


Podczas XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych odbywających się w Krośnie od 29 kwietnia do 2 maja wzięło udział 40 pilotów, wśród nich balonowa kadra Polski.


Fot. Mateusz Głód

Od samego początku dyrekcja zawodów oraz zawodnicy zmagali się z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi. Silny wiatr i deszcz utrudniał planowanie oraz wykonanie zadań z powietrza. Złe prognozy pogody sprawiły, że odwołano pierwszy lot (30 kwietnia) rozpoczynający walkę o podium. Wiatr sprawił, że ze względów bezpieczeństwa zawodników 1 maja popołudniowy start do konkurencji został również odwołany. Udało się jednak rozegrać osiemnaście konkurencji w czterech lotach. Tak duża liczba okazji do zdobywania punktów sprawiła, że sytuacja w klasyfikacji często się zmieniała.


Fot. Mateusz Głód

- Zawody były atrakcyjne dla samych zawodników, jak i mieszkańców Krosna. Pogoda nie była idealna, ale nie pamiętam, czy kiedykolwiek zawody dostarczyły tyle radości mieszkańcom. Wspaniałe sceny startów i lądowań, wspaniale przeloty nad miastem. Myślę, że zarówno organizatorzy, jak i władze miasta są już bez wyjścia. Te zawody trzeba kontynuować - mówi Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie oraz prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej.
Na początku zawodów doskonale radzili sobie dwaj Rosjanie, Sergey Bazhenov oraz Ivan Menyaylo. Sytuacja zmieniła się już po drugim locie i rozegranych dziewięciu konkurencjach. Na prowadzenie wyszli Litwini, Rokas i Rimas Kostiuškevičius. Z dobrą passą i sprzyjającymi wiatrami utrzymali się na podium.


Fot. Paweł Duda

Pierwsza trójka
Pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji zawodów, uzyskując 15221 pkt, zajął utytułowany zawodnik Rokas Kostiuškevičius z Litwy. Rokas jest pilotem balonowym od 10 lat. W Krośnie startował już 8 razy. W 2012 roku Rokas Kostiuškevičius został mistrzostwem świata juniorów, natomiast w mistrzostwach świata dla seniorów zajął 27. miejsce. Rok później, podczas 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze został mistrzem Europy, wyprzedzając ojca, Rimasa Kostiuškevičiusa, który zdobył srebro. Jest czterokrotnym zwycięzca Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.


Fot. Łukasz Jaracz

Drugie miejsce z wynikiem 15030 pkt zajął ojciec Rokasa, Rimas, wicemistrz Europy. W roku 2001 brał udział w World Air Games, gdzie zajął 76. miejsce. W 2005 na mistrzostwach świata zajął miejsce 7, a w roku 2010 ukończył mistrzostwa na 8 pozycji. W roku 2013 na mistrzostwach Europy Rimas był drugi za swoim synem Rokasem.

Trzecie miejsce należy do Rosjanina, Iwana Menyaylo. Zawody w Krośnie zakończył wynikiem 14852 punktów. Iwan rozpoczął swoją karierę balonową w 2004 roku. Rok później zdobył kwalifikacje pilota balonowego. Wkrótce potem uzyskał komercyjną licencję balonową i rozpoczął działalność firmy "Aerowaltz", która prowadziła turystów i mieszkańców na obrzeżach Moskwy. Ivan jest instruktorem lotnictwa balonowego, jednym z wielu wykwalifikowanych pilotów w całej Rosji.


Fot. Paweł Duda

Klasyfikacja do dziesiątego miejsca:
miejsce 1. Kostiuškevičius Rokas (Marijampole, Litwa) - total: 15221,
miejsce 2. Kostiuškevičius Rimas (Marijampole, Litwa) - total: 15030,
miejsce 3. Menyaylo Ivan (Ballon Club Aerowaltz, Rosja) - total: 14852,
miejsce 4. Rękas Mateusz (Mościcki Klub Balonowy, Polska) - total: 14505,
miejsce 5. Iwański Arkadiusz (Aeroklub Włocławski, Polska) - total: 14088,
miejsce 6. Nowakowski Bartosz (Aeroklub Włocławski, Polska) - total: 13988,
miejsce 7. Filus Tomasz (KSB Wrocław, Polska) - total: 13653,
miejsce 8. Bauta Roman (Aeroklub Leszczyński Polska) - total: 13234,
miejsce 9. Vaitulevičius Giedrius (Vsi Aleksas, Litwa) - total: 13207,
miejsce 10. Savchuk Roman (Ukrainian National Balloon Team, Ukraina) - total: 12624.

Klasyfikację generalną można zobaczyć na stronie www.gorskie-zawody-balonowe.pl w zakładce wyniki.

Dyrektorem sportowym zawodów był dr inż. instr. pil. Witold Filus, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportów Powietrznych. Od 1997 roku członek balonowej kadry Polski, obecnie trener. W swojej karierze zdobył pięć pucharów polski na siedem rozegranych. Sześciokrotny mistrz Polski. Dwukrotnie zdobył srebrny medal w pucharze europy. Zwycięzca wielu prestiżowych zawodów międzynarodowych. Uczestnik wszystkich mistrzostwach świata rozgrywanych od 1996 roku. Witold Filus jest założycielem Skywalkers Balloon Club.


Witold Filus - dyrektor sportowy 18. MGZB 2017. Fot. Mateusz Głód

- Dziękuje całej obsłudze zawodów oraz kolegom i koleżankom z Litwy i Ukrainy, którzy wspomagali te zawody. Bez ich ciężkiej pracy trudno byłoby zorganizować zawody na tak wysokim poziomie - mówi Witold Filus, dyrektor sportowy XVIII Miedzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

- Dziękuję wszystkim organizatorom, którzy doprowadzili do tego, że takie zawody mogą mieć miejsce, w takiej atmosferze i na tak wysokim poziomie. Bardzo was wszystkich proszę, organizatorów, fundację, władze lokalne, zaklinam was, nie poprzestańcie na tym, kultywujcie te wspaniale zorganizowane zawodów. Dzięki wspaniałemu klimatowi wszyscy z chęcią tutaj przyjeżdżają. Dokonajcie wszelkich starań, żeby te zawody rozwijać na wyższym poziomie, może mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata kiedyś tutaj się zorganizuje. To jest moje marzenie, marzenie pilota, który brał udział w tych zawodach wiele razy i marzenie dyrektora sportowego. Dziękuje za potężny wkład pracy, aby te zawody mogły się odbyć. Przyjeżdżamy tutaj z wielką przyjemnością - dodaje Witold Filus.


Fot. Mateusz Głód

Po raz pierwszy w historii zawodów balonowych profesjonalne prognozy pogody dla lotów dostarczało Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP (SSH SZ RP) w składzie Aneta Cheda, Paweł Cheda, Zbigniew Podlecki i Zbigniew Wojdat. - Dziękuję kolegom z meteorologii wojskowej. Bez meteo w tak ciężkich warunkach nie dalibyśmy rady - kończy Filus.

Wysoki poziom sportowy, przepiękne krajobrazy, rozmach organizacyjny i nade wszystko gościnność mieszkańców ziemi krośnieńskiej to czynniki, które gwarantują niezapomniane przeżycia uczestnikom, gościom i widzom tej niezwykłej imprezy. - Dziękuje wszystkim zawodnikom, którzy zechcieli przyjechać do naszego miasta. Przyjeżdżacie licznie, jesteśmy z tego dumni. Przejeżdżaliście przez lat osiemnaście, zapraszam przyjedźcie za rok - kończy Zygmunt Jerzyk.

Zobacz zdjęcia z zakończenia XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych - Krosno 2017

Krótko o historii...
Historia Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie sięga roku 2000.  Wtedy to z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej i Adama Gruszeckiego balony po raz pierwszy zagościły na krośnieńskim niebie. Nikt wówczas nie przypuszczał, że na stałe trafią one do kalendarza największych sportowych imprez lotniczych w Polsce. Rosnąca szybko liczba uczestników czyniła z zawodów najbardziej prestiżową imprezę w swojej kategorii w kraju, zaś rozmach imprez towarzyszących i ilość widowni spowodowały, że stała się ona największym cyklicznym wydarzeniem sportowo estradowym na Podkarpaciu.

Organizatorami krośnieńskich zawodów balonowych są Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, urząd miasta, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza.

Zobacz zdjęcia z XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych - Krosno 2017

Zobacz także:
- Chwila grozy. Balon uderzył w dach hali sportowej w Krośnie...
- LemON na "balonach" [ZDJĘCIA]
- Püdelsi z koncertem w Krośnie [ZDJĘCIA]
- Krusher na balonowej scenie muzycznej [ZDJĘCIA]
- Balony nad Krosnem - Piersi na lotnisku [ZDJĘCIA]
- Róże Europy wystąpiły na "balonach" [ZDJĘCIA]
- Zespół DOC. z koncertem na balonowej scenie [ZDJĘCIA]
- Rokas Kostiuškevičius z Litwy wyprzedza Rosjanina [WYNIKI, ZDJĘCIA]
- GZB: Zmiany w klasyfikacji. Ivan Menyaylo na pierwszym miejscu [ZDJĘCIA, WYNIKI]
- Rosjanin prowadzi w zawodach balonowych [ZDJĘCIA, WYNIKI]
- Koncert Zbigniewa Maciasa uświetnił zawody balonowe [ZDJĘCIA]
- Zainaugurowano zawody balonowe. Pierwszy start odwołano [FILM, ZDJĘCIA]


mg
Fot. Mateusz Głód, Łukasz Jaracz, Paweł Duda

 • autor: mg

9 komentarzy

 • elaton

  fan_balon
  Kolejny "kwiatek do kożucha dla organizatorów " przedstawiający opinię ludzi z Polski- komentarz dodany na Krosno24.pl

  Autor: elatom  
  Data: 2017-05-07 09:25
  Mój komentarz nie dotyczy konkretnie tego artykułu ale zawodów ogólnie. Otóż mówienie (pisanie) Organizatorzy wg mnie jest dużym nadużyciem jak dla mnie to raczej DEZORGANIZATORZY czy wzór jak położyć imprezę jak się określa o randze międzynarodowej. Jedyna informacja o wydarzeniach to plakaty i po za tym zero informacji. W XXI wieku i takich możliwościach komunikacji to totalne nieporozumienie, próby zapytania na lotnisku spełzły praktycznie na niczym usłyszeliśmy może wystartują z Beska a może z Krościenka a może ... A przecież wystarczyło jedno zdanie w internecie typu: Start 6.30 Iwonicz na 30 min przed startem. Ja przyjechałem z małopolski ale spotkałem osoby z Rzeszowa które dopytywały co gdzie i o której i znowu zero informacji. A na koniec ta sytuacja z balonem na halą no ale poszło w Polskę bo i TVN podał więc może o to chodziło. Gorąco pozdrawiam lecz mam wątpliwości kiedy znowu wybiorę się do Krosna na MGZB (może gdzieś zobaczę balony) bo nad Krosnem to niekoniecznie :)

  Zgłoś nadużycie elaton niedziela, 07, maj 2017 12:25 Link do komentarza
 • ignas

  dajcie sobie już spokój, dużo ludzi jest zadowolonych i tez jest grono zadowolonych mniej. Incydent z balonem to incydent. Po prostu pewne media za bardzo go rozniosły i zrobiły wokół tego szum. Decyzję o starcie nie podjęła grupa nastolatków tylko doświadczone osoby. Balony były piękne :)

  Zgłoś nadużycie ignas piątek, 05, maj 2017 11:43 Link do komentarza
 • zrobiony w balona

  fan_balon
  Po raz kolejny udawadniasz, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Świadczy o tym twój poniższy złośliwy wpis.
  "Wczoraj wieczorem na lotnisku zgromadziło się mnóstwo ludzi, wszyscy czekali na balony..." Co ty piszesz człowieku! Na wszystkich informacjach pisało, na plakatach, w mediach! Jakie wczoraj? Nie doczytało się już gdzie tego wpisu należy szukać i z jaką datą został zamieszczony?"
  Z twoich wpisów jasno wynika, że jesteś bardzo mocno związany z osobą jednego z organizatorów. W poniższych wpisach wyraźnie są zaznaczone opinie innych osób, ale do ciebie to nie dociera. Dyskutować z tobą (celowo małą literą) to tak jak rozmawiać z ślepym o kolorach. Najzabawniejszy jest wpis , " A już w żadnym wypadku lotnisko nie jest do startów i lądowań, chyba Ci się statki powietrzne pomyliły." To do czego jest lotnisko? I wypisywanie głupot, że wiatr pozwolił na usytuowanie startu jedynie koło hali sportowej a nie z innego terenu. Dobrze że incydent z balonem na dachu hali skończył się tylko tak, gdyby doszło do sytuacji ,o której lepiej nawet nie myśleć ciekawe jak by się tłumaczyli organizatorzy za ustawienie startu w terenie zabudowanym. Poczytaj sobie opinie na Krosno24.pl - dowiesz się co ludzie na ten temat myślą, zwłaszcza o ustawieniu miejsca startów w pobliżu linii wysokiego napięcia. A jeżeli chodzi o pseudo koncerty, to chyba jedna dziesiąta z ludzi, którzy przyszli na lotnisko chciała ich słuchać. Podsumowując z roku na rok coraz większe ignorowanie widzów i nastawienie na zabawę we własnym ,organizatorów gronie.

  Zgłoś nadużycie zrobiony w balona piątek, 05, maj 2017 11:16 Link do komentarza
 • fan_balon

  @zrobiony w balona: "Wczoraj wieczorem na lotnisku zgromadziło się mnóstwo ludzi, wszyscy czekali na balony..." Co ty piszesz człowieku! Na wszystkich informacjach pisało, na plakatach, w mediach! Jakie wczoraj?! Wczoraj balony nie latały, zawody trwały do 2 maja a nie do 3 maja... To są zawody a nie loty turystyczne! Jakie starty z lotniska ? Były w latach minionych owszem, ale zrozum człowieku jeden z drugim, że to wiatr decyduje, a nie organizator. Jak się nie da, to się nie da. Przyjechało ponad 40 baloniarzy. Każdy wyjechał zadowolony z zawodów! To były konkurencje a nie... Ogłaszano, że będzie z pod hali, ze względów właśnie na zmieniające się warunki, start miał być zorganizowany w miarę szybko, by lot mógł się odbyć. Ci co byli, widzieli co się działo. Wolałeś jeden z drugim iść na koncert to trudno. A już w żadnym wypadku lotnisko nie jest do startów i lądowań, chyba Ci się statki powietrzne pomyliły. W innych miastach gdzie odbywają się takie zawody a ni tyle informacji nie znajdziesz, plakatów zero, już nie wspomnę o koncertach. Rusz się w końcu i poczytaj trochę o sporcie balonowym.

  Zgłoś nadużycie fan_balon czwartek, 04, maj 2017 20:36 Link do komentarza
 • zrobiony w balona

  Wpisy z " Facebook Górskie Zawody Balonowe" potwierdzają ignorancję organizatorów i faktów nie zmienisz swoimi agresywnymi wpisami fan_balon-ie
  Adam Kilian
  Lecą od strony Iskrzyni. Oczywiście organizatorom ciężko było napisać skąd będa startować. Niektórym zależy na startach ale jak widać organizatorom to nie zależy na niczym. Brawo!!! Tym bardziej że po info wlasnie stamtąd przyjechałem. Ręce opadają...

  Sabina Majcher
  Same balony to przepiękne widowisko, szkoda tylko, że organizatorzy nie zadbali o przekaz informacji dla tych którzy chcą coś zobaczyć. Wczoraj wieczorem na lotnisku zgromadziło się mnóstwo ludzi, wszyscy czekali na balony... niestety zero informacji, że loty są odwołane. Jedni drugich dopytywali czy będą lecieć. Pogoda nie dopisała, więc nie poleciały, ale organizatorom korona z głowy by nie spadła gdyby oczekujących poinformowali. Tak wielka impreza, która przyciąga ludzi nie tylko z okolic ale też z odległych miejscowości, a tutaj totalne zignorowanie przybyłych.Nie każdy ma przy sobie telefon, a na lotnisku nie było wiadomo nic...oprócz błędnie przekazywanych informacji od poszczególnych osób, że loty będą przesunięte na 19.00 itd., ogólnie wiele osób czekało do 20.00
  A więc potwierdza się to o czym była mowa. Koncerty trzeba było zabrać pod halę sportową a nawet do środka . Miejsce dla balonów jest na lotnisku i to by było tyle w temacie . zdecydowane nie innowacyjnym pomysłom "organizatorów'

  Zgłoś nadużycie zrobiony w balona czwartek, 04, maj 2017 16:06 Link do komentarza
 • avionet

  fan_balon
  "Trzy strony internetowe informowały" - a kto poinformował ludzi, którzy nie siedzieli przed komputerami tylko tradycyjnie przyszli na lotnisko, gdzie wg. zapowiedzi był główny teren imprezy? Od lat główna impreza odbywała się na lotnisku i zawsze był to start z lotniska ,przelot z rzutem markera albo lądowanie. Informacje na stronie internetowej ukazywały się z opóźnieniem i nieprecyzyjnie. Od kiedy to miejscem startów do lotów jest hala sportowa. Efektem cudnego pomysłu organizatorów oraz ich innowacyjności było uderzenie w dach hali. co mi po informacji ukazującej się po godzinie 8, że start się odbył .

  Zgłoś nadużycie avionet czwartek, 04, maj 2017 15:36 Link do komentarza
 • eLLA

  Po co te balony właściwie w Krosnie?

  Zgłoś nadużycie eLLA czwartek, 04, maj 2017 12:42 Link do komentarza
 • fan_balon

  @avionet, hola hola, chyba Ty byłeś w innej czasoprzestrzeni. Informacje o startach były podawane na stronie FB górskich zawodów, do tego 3 portale informowały na swoich fajsbukach o startach i lądowaniach między innymi krosnocity.pl, krosno112.pl i krosno24.pl były także relacje na żywo! Zobacz sobie zdjęcia ośle jeden. To o czymś świadczy. Dwa razy mieszkańcy przychodzili pod hale oglądać start wspólny i raz nalot, widowiskowy! Media i strona FB GZB informowało o tym i zapraszała. Informować o lądowaniu? Oszalałeś? Pilot kończy konkurencje i ląduje w dogodnym dla siebie miejscu. To nie jest lot turystyczny tylko zawody. Jak masz ograniczony dostęp do internetu , to masz problem, bo media i organizator informował o wszystkim!

  Zgłoś nadużycie fan_balon czwartek, 04, maj 2017 11:54 Link do komentarza
 • avionet

  Panie Jerzyk był Pan chyba w jakiejś innej czasoprzestrzeni skoro widział Pan starty i lądowania na krośnieńskim lotnisku oprócz lądowania kilku balonów po godz.19 w dniu 2 V 2017. Totalna porażka organizacyjna i informacyjna. Setki ludzi przyszło obejrzeć starty i lądowania , a mogli oni ujrzeć najwyżej kilka balonów przesuwających się wysoko i daleko od lotniska. Brak informacji na stronie internetowej. Czas chyba przestać się bawić w gronie znajomych i zabrać do solidnej pracy, która przypomniała by zawody z czasów kiedy organizowała je Pani Bogusia.

  Zgłoś nadużycie avionet czwartek, 04, maj 2017 10:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?