KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"W cztery oczy" - wystawa malarstwa i fotografii w RCKP

Prace Anny Muni i Tomasza Okoniewskiego Prace Anny Muni i Tomasza Okoniewskiego

RCKP zaprasza na wystawę malarstwa Anny Muni i fotografii Tomasza Okoniewskiego "W cztery oczy". Ekspozycję można zwiedzać do 10 czerwca w Galerii Fotografii RCKP przy ul. Kolejowej 1.

REKLAMA


- To wyjątkowa, ciekawa wystawa prezentująca synergię dwóch spojrzeń na te same miejsca - spojrzenie malarskie i fotograficzne. Wystawa zapowiada się niezwykle interesująco! - mówi Paweł Matelowski z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

ANNA MUNIA - slawistka, dziennikarka, malarka. Ukończyła  języki słowiańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim (specjalizacja: bohemistyka. Od roku 1968 jest mieszkanką Krosna, gdzie zaczęła kilkuletnią pracę w szkole zawodowej, ucząc języków polskiego i rosyjskiego.  Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to zajęcia dziennikarskie w tygodniku "Podkarpacie" jako sekretarz redakcji, reportażystka i felietonistka. Od 1992 roku była zatrudniona w Studio Krosno TVP Rzeszów, aż do przejścia na emeryturę.

Malowanie to druga ścieżka, stale towarzysząca życiu Anny, pasja od dzieciństwa po teraźniejszość. Pierwsza nagroda? W wojewódzkim konkursie, za akwarelowy bukiet piwonii, kiedy miała kilka lat. Były, co oczywiste, przerwy w malowaniu, bo dzieci, bo praca zawodowa, bo to i owo… Absolutnie i w całości oddała czas malowaniu na emeryturze. Anna Munia ma w dorobku ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw, w roku bieżącym w Klubie Profesora na AGH w Krakowie oraz internetowej Galerii "F");  wiele zbiorowych, także na Węgrzech i w Rumunii. Otrzymywała nagrody i wyróżnienia w konkursach organizowanych przez dzisiejsze RCKP, niegdyś WDK, przez WDK w Rzeszowie (Ściana Wschodnia, Międzywojewódzka Wystawa Akwareli im. M.Strońskiego). Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i zagranicznych. Prowadziła zajęcia z utalentowanymi dziećmi, wprowadzając w tajniki malowania pastelami, akwarelami, także na szkle.

Mediami najczęściej używanymi przez malarkę są farby olejne, akrylowe i akwarele. Tematyka jest różnorodna, z przewagą podkarpackiego pejzażu i wszystkiego, co w nim przemijające - cerkwi, drewnianych  budynków, kapliczek, zarastających  dróżek i spróchniałych wierzb. I wielkiej liczby strachów, straszków, nazywanych często przez autorkę pannami polnymi. W blisko stu procentach są one wytworami wyobraźni, bądź wspomnieniem z dzieciństwa, spędzonego w Górach Świętokrzyskich.

Anna Munia jest autorką ilustracji do dwóch bajek Marii Konopnickiej: "Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły" oraz "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko". Są one do nabycia w żarnowieckim muzeum. Ukazał się także pięknie wydany kalendarz na rok 2017, z dwunastoma obrazami w technice olejnej i akwarelowej, pt. KROSNO ZOBRAZOWANE.

Zobacz obrazy Anny Muni na facebook.com
 
TOMASZ OKONIEWSKI - posiadacz tytułów artystycznych AFIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej) oraz AFRP (Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej). Z wykształcenia historyk, dziennikarz, a z zamiłowania wielki pasjonat i promotor fotografii. Sztuką obrazu interesuje się już od wielu lat, natomiast swoje hobby traktuje poważniej od 2007 roku. Ulubiona tematyka to krajobraz najbliższej okolicy oraz reportaż życia codziennego. Jego zdaniem fotografowanie pejzażu uczy patrzeć na świat w odmienny sposób, dostrzegać rzeczy wcześniej niedostrzegane. Jednak najważniejszym tematem pozostanie u niego człowiek i jego emocje w ujęciu reporterskim i dokumentalnym.

utor jest członkiem Fotoklubu RCKP Krosno, członkiem honorowym Fotoferia Club (członek ILFIAP) oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno.

Jego prace zdobywały wyróżnienia i nagrody w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych. W swoim dorobku posiada medale "Za fotograficzną twórczość" Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagrody największych federacji międzynarodowych i patronów salonów fotograficznych takich, jak FIAP, PSA, IAAP, GPU/UPI, ISF, MoL, IUP, ICS oraz wielu związków krajowych. Jest również laureatem prestiżowych konkursów IPA, ND Awards, IPOTY, TIFA czy Monochrome Photography Awards.

Jego fotografie były nagradzane w 35 krajach świata, a na arenie międzynarodowej prezentowane w 55. Juror konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Prace Okoniewskiego są publikowane w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wielu wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. Autor został uhonorowany nagrodą starosty krośnieńskiego "Działacz Kultury" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Tomaszowi Okoniewskiemu honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Autor zaprasza na facebookowy profil promujący osobliwości najbliższej okolicy, jak również całego Podkarpacia: Korczyna i okolice - dawniej i dziś

rckp

  • autor: rckp

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?