KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwie wystawy w RCKP: KROSNO "Miasto i ludzie" oraz BARDEJOV "Zapisany spojrzeniem"

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na dwie wystawy fotografii: Juraja Brezovskýego AFIAP - KROSNO "Miasto i ludzie" oraz Wacława Turka AFRP - BARDEJOV "Zapisany spojrzeniem". Ekspozycję można zwiedzać w Galerii Fotografii do 31 sierpnia.

REKLAMA


Juraj Brezovský AFIAP - urodzony w Bardejowie, w którym mieszka do dzisiaj. Fotografią zajmuje się niemal od czterdziestu pięciu lat. Początki jego przygody z fotografią sięgają czasów gimnazjalnych, kiedy odniósł małe, pierwsze sukcesy i objawił nieskończone możliwości fotografii.

Na poważnie fotografią zajmuje się od piętnastu lat. Jest członkiem klubu fotograficznego Bardfa Bardejov i jednym z założycieli Słowackiego Związku Fotografów (Slovenská federácia fotografov). Brał udział w wielu konkursach fotograficznych na Słowacji i w Europie, ale także i na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Spotkał się z wieloma pozytywnymi reakcjami na swoje zdjęcia w wielu prestiżowych konkursach, między innymi Al Thani i Trierenberg, jak również w innych światowych salonach. Na swoim koncie ma kilka autorskich i klubowych wystaw w Bardejowie, Bratysławie, Koszycach, Preszowie, Stropkowie, ale także na Ukrainie, w Polsce i Korei. Latem 2013 roku zyskał prestiżowy tytuł AFIAP.

W ostatnich latach eksperymentuje z fotografią, dopełniając ją własnym tekstem. Jest oczarowany czarno-białą fotografią. Widzi w niej większe możliwości wyrażania treści i myśli, które nie są zniekształcone przez kolor. Tematycznie najbliższa jest mu fotografia uliczna, dokumentalna i portret.

Nadal uważa, że najlepsza fotografia jest jeszcze przed nim.

Krosno "Miasto i ludzie"
- Krosno jest wspaniałym miejscem! To cudowne miasto pełne tajemniczych zakątków, oddychających historią uliczek, połączonych nutą nostalgii. Przepełnione jest atmosferą nowego i starego. Dynamika dziennego ruchu i wieczornego spokoju koi ludzką duszę. Jest to miasto kontrastów, cudownego spokoju i wyjątkowości. Miasto pełne życia, radości i optymizmu, miasto cudownych ludzi i miasto, w którym mam przyjaciół. Bardzo chętnie powracam do Krosna. Nieustannie odkrywam w nim coś nowego, inspiruję się jego duchem, a czasem mu trochę zazdroszczę. O wszystkich tych odczuciach, o moim gorącym i szczerym stosunku do Krosna, staram się mówić za pośrednictwem moich prac. Chciałbym wierzyć, że udało mi się nimi przemówić również do Was - mówi Wacław Turek.

BARDEJOV "Zapisany spojrzeniem"
- Od dziesiątek lat podziwiam w Bardejowie wielobarwne kamieniczki stojące wokół Rynku. Niewielkie domki w pastelowych kolorach nadają miejscu bajkowy charakter. Miejsce niezwykle urokliwe, a do tego zachowujące swój historyczny charakter, dzięki czemu całą zabudowę starego miasta wpisano na listę UNESCO. Miasto to również ludzie tam żyjący, a z nimi mam bliskie kontakty od ponad 30 lat. Jako pracownik kultury koncertowałem w tym mieście oraz okolicy z krośnieńską kapelą ludową SWATY, na wielu wystawach prezentowaliśmy z naszymi fotografikami swoje prace, w amfiteatrze i Domu Polsko-Słowackim czytałem swoje wiersze ze słowackimi poetami podczas spotkań literackich. To tutaj odbierałem nagrodę GRAND PRIX tego miasta w jednym z międzynarodowych konkursów fotograficznych, a w Rynku przygrywałem z pobliską kapelą cygańską. W mojej pamięci szczególnie zapisały się organizowane przez miejscowych fotografików plenery fotograficzne, związane z tym zwiedzanie zabytków, przebywanie w urokliwej okolicy, poznawanie życia sąsiadujących z miastem Romów, słuchanie ich muzyki ludowej i nocnej ciszy przy kuflu Złotego Bażanta. Po wielu latach miło wszystko wspomnieć, powstała bowiem bogata kolekcja niezapomnianych przeżyć. Obecnie prezentowana wystawa fotograficzna jest więc powrotem do chwil, które związały mnie z tym pięknym miastem i mieszkającymi w nim moimi serdecznymi przyjaciółmi - mówi Wacław Turek.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Krosno, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii RCKP,
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2017.

red./rckp

  • autor: red./rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?