KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Koncert "Na ludową nutę" z udziałem zespołów polonijnych

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza 16 lipca na krośnieński rynek. W ramach cyklu imprez "Letnia Scena w Rynku" zaplanowano koncert zespołów zespołów folklorystycznych "Na ludową nutę". Nie zabraknie spotkań z artystami działającymi na co dzień w Krośnie i okolicach oraz zaproszonymi gośćmi z całej Polski i Europy.

REKLAMA


Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK z Tucson, Arizona, USA
Zespół Folklorystyczny LAJKONIK powstał w Arizonie w 1998 roku. Jest pierwszą grupą w tym stanie, krzewiącą kulturę polską poprzez ludowy taniec. Katalizatorem dla powstania grupy była Joanna Schmit wraz z innymi rodzinami polskiego pochodzenia. Pragnęli oni stworzyć platformę, poprzez którą polska młodzież w Arizonie mogłaby aktywnie kultywować i tworzyć kulturę polską. Obecnie wychowanek LAJKONIKA - Mateusz Schmit oraz Amy Robertson prowadzą starszą grupę, a młodszą założycielka zespołu i wychowanka zespołu GAWĘDA - Joanna Schmit.

Zespół uczestniczy w około 20 wydarzeniach rocznie: w kościołach, szkołach, na Uniwersytecie w Arizonie oraz na różnych festiwalach polskich i innych narodowości w Tucson, Phoenix, Las Vegas i w Seattle. W roku 2012 LAJKONIK wystąpił podczas przerwy w meczu koszykówki NBA, świętując Polish Heritage Night. Zespół, wraz z Marcinem Gortatem, zaprezentował się w Phoenix przed publicznością liczącą 13 000 kibiców. LAJKONIK po raz drugi reprezentuje Arizonę na festiwalu w Rzeszowie. Na poziomie lokalnym zespół wzbogaca swoimi występami jeden z największych przeglądów kulturowych w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych - festiwal Tucson Meet Yourself.

Zespół Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca KORALE z Sankt Petersburga, Rosja
W Sankt Petersburgu (północnej stolicy Rosji) przez prawie 10 lat działa Zespół Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca KORALE. Prawie wszyscy członkowie zespołu mają polskie korzenie, ale niezależnie od tego, czy są Polakami, czy nie - wszystkich ich jednoczy miłość do Polski, jej przyrody, języka i tradycji kulturowych tego wspaniałego kraju.

KORALE liczą 25 osób. W ciągu całej historii jego istnienia przewinęło się przez zespół znacznie więcej osób, było ich nawet 51. Życie, niestety, toczy się w różny sposób. Jednak ci, którzy opuścili grupę, nadal pozostają nie tylko dobrymi przyjaciółmi, ale także miłośnikami polskiego folkloru. W zespole jest 5 par małżeńskich. Z obecnych członków, 12 osób posiada "Kartę Polaka", dyrektor - Maria Ariefiewa - posiada tytuł "Zasłużona dla kultury polskiej".

Zespół zgodnie przyznaje, że jego członkowie nie są zawodowymi śpiewakami i muzykami (z wyjątkiem kierownika artystycznego - Zoji Bizynoj, która jest zawodowym dyrygentem chóralnym), a już na pewno nie są zawodowymi śpiewakami w języku polskim. Jednak w poznaniu prawie wszystkich zawiłości języka polskiego pomaga im 3 zawodowych nauczycieli - członków zespołu. To dzięki nim 5 członków było w stanie pomyślnie zdać egzamin potwierdzający znajomość języka polskiego i uzyskać certyfikat państwowy RP. Nawiasem mówiąc, jest to jedyny zespół, członkiem którego może być każdy, niezależnie od poziomu znajomości języka. Specjalnie przygotowany 32-godzinny kurs języka polskiego dla początkujących skierowany jest w pierwszej kolejności na naukę wymowy.

Ostatnio grupa obliczyła, że podczas działalności KORALI śpiewano łącznie 110 utworów. I to nie tylko polski folklor; to też patriotyczne i popularne piosenki, zespół występuje w kościele św. Stanisława z koncertami na Boże Narodzenie, gdzie kolędy są śpiewane nie tylko w języku polskim literackim, ale również po kaszubsku, a także w różnych dialektach polskich. Grupa również tańczy - do tej pory przygotowała między innymi 7 tańców w wersji reprezentacyjnej. Oczywiście, jest to kropla w morzu, ale zespół jest z tego bardzo dumny.

Zakres tematów, które zostały wybrane do występów w ciągu tych 10 lat jest bardzo szeroki. Zostały opracowane i przedstawione programy dotyczące wydarzeń historycznych ("Panie doktorze..." (o Januszu Korczaku), "Ziemia muzyki twojej" (o miejscu polskiej muzyki ludowej w twórczości F. Chopina) inne), polskie obrzędy ludowe ("Tłusty czwartek", "Rozśpiewane wesele" (piosenki weselne) itp.). Geografia występów jest naprawdę olbrzymia! W rzeczywistości, prawie wszystkie duże miasta północno-zachodniej Rosji (Nowgoród, Psków, Kotłas, Murmańsk) i, oczywiście, Petersburg i jego okolice (Peterhof, Strelna, Prijutino, Kronsztadt, Wyborg). Zespół w każdym z tych miejsc był bardzo ciepło witany, a ludzie byli bardzo zainteresowani tłumaczeniem piosenek, również śpiewali, tańczyli, robili zdjęcia z uczestnikami.

Zespół cieszy się ze spotkania z widzami w Polsce, już po raz drugi na Festiwalu w Rzeszowie!

"Na ludową nutę"
16 lipca 2017, godzina 18.00
Letnia scena w Rynku, Krosno

rckp

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?