KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Karpackie Klimaty 2017", muzyka, taniec, rękodzieło i jadło

Już 17 sierpni startują "Karpackie Klimaty" Wydarzenie co roku przyciągają do Krosna gości z kraju i z zagranicy. Do 20 sierpnia będzie można delektować się połączeniem muzyki i tańca, zapachem świeżo pieczonego chleba oraz smakiem charakterystycznych dla tej części Polski potraw. Zobaczcie program!

REKLAMA


KARPACKIE KLIMATY i KLIMATYCZNE ATRAKCJE

Sztuka pogranicza
Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów. Nie zabraknie podkarpackiego miodu. W trakcie festiwalu chętnie swoje prace prezentują artyści pogranicza. Ulica Ordynacka zamienia się prawie w unikatową karpacką galerię sztuki.

Zakątek Rozmaitości Galicyjskich
Do tego wyjątkowego miejsca przy ul. Franciszkańskiej zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Od piątku do niedzieli (18-20.08) snuć się tu będą wędrowne opowieści w najróżniejszych barwach. Muzyka, poezja, spotkania miłośników urokliwych miejsc, to właśnie Galicyjskie Rozmaitości.

W piątek (około godziny 19.30) w zakątku muzyczne ballady na gitarach wielu opowiadać będzie Arek Zawiliński. W sobotę nieco muzyki bardzo różnych zakątków świata - peruwiańska Perumarka (godzina 19.30) i łemkowska Serencza (po godzinie 22.00). W niedzielę znów powrót do bardziej wędrownego bieszczadzkiego klimatu. W podróże ze śpiewem zabierze nas Bartek Zobek (godzina 19.30).

Zakątek nad Wisłokiem
Stowarzyszenie Idea Carpathia zaprasza do "Zakątka nad Wisłokiem". Integracyjny Piknik Rodzinny to kolejna impreza charytatywna wspierana i współorganizowana przez Stowarzyszenie Idea Carpathia. 19 sierpnia, w "Zakątku nad Wisłokiem" przy restauracji "Wyszynk" na całe rodziny z dziećmi czekają liczne atrakcje - pokaz zumby, pokazy strażackie, studio foto (w którym można będzie wykonać niezwykłe, autorskie fotografie portretowe), kącik gier planszowych, gry i zabawy integracyjne, warsztaty garncarskie, gra terenowa dla młodych trenerów pokemonów, pokazy i ćwiczenia pierwszej pomocy, w tym pierwszej pomocy dla dzieci (szkolenia prowadzi rekordzista Krosna w długości wykonywanej resuscytacji), krzyżówki, malowanki, rebusy, konkursy.

Imprezę zakończy koncert zespołu Kapitał oraz niezwykły pokaz ogniowy w wykonaniu Teatru Ognia Ignis. Celem Zakątka Integracyjnego jest wspólna zabawa i spędzenie czasu całymi rodzinami, a także integracja z podopiecznymi PSONI koło w Krośnie. Impreza organizowana jest w ramach projektu "Idea: zapewnić przyszłość" ze wsparciem Fundacji "Potrafisz Polsko!". Zobacz więcej tutaj: 19 sierpnia "Zakątek nad Wisłokiem"

Zakątek w szkle
Spacerując po krośnieńskiej starówce, w dniach festiwalu będziemy mogli zauroczyć się krośnieńskim szkłem. Plenerowa ekspozycja przygotowana przez CDS, miejscowe huty i pracownie artystyczne odkrywa nie tylko tradycje, ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła. Pokazy wytopu szkła, możliwość wygrawerowania na szkle, zdobienia szkła, cieszą się zawsze szczególnym zainteresowaniem uczestników Karpackich Klimatów.

Święto chleba
Karpackim Klimatom od lat towarzyszy konkurs "Ulubiony chleb Krośnian". Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa porusza zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wytworami piekarniczymi o tytuł "Ulubionego Chleba Krośnian". Głosowanie zaplanowano w sobotę (19 sierpnia), od godziny 10 do 18 oraz w niedzielę (20 sierpnia) od 10 do 14. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród wśród głosujących nastąpi w niedzielę o 17.00 na scenie głównej w rynku.

Rzemieślnicy na krośnieńskim Rynku
Wydarzenie przygotowane przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych. W ofercie dla najmłodszych znalazły się warsztaty wypieku ciastek (niedziela: godz. 13.00 - 15.00). Tradycyjnie także przygotowano Fryzjerskie Folkowe Show (sobota - niedziela: godz. 14.00 - 18.00).

Bieg uliczny
W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, krośnieńska starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia.

XIII Bieg Uliczny "o Skarb Portiusa", organizowany przez MOSiR, będzie odbywał się następującą trasą: START godz. 10.00 - Rynek | ulica Piłsudskiego | Rondo Solidarności | ulica Legionów | Rondo Niezapominajki | ulica Sicińskiego | Rondo Zawodzie | ulica Białobrzeska | ulica Moniuszki | ulica Konopnickiej | ulica Krakowska | ulica Piłsudskiego | Rondo Solidarności | ulica Piłsudskiego | Rynek - META.

Karpackie Klimaty z PWSZ, ekologicznie i naukowo
W sobotę, 19 sierpnia o godzinie 10.00, w auli przy ul. Kazimierza Wielkiego zaplanowano wykład: "Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna". Spotkanie poprowadzi dr Henryk Różański, dr Dominik Wróbel i prof. Antoni Szumny.

Warsztaty:
19 sierpnia (sobota) 11.00-18.00 i 20 sierpnia (niedziela) 11.00-16.00
Dziedziniec uczelni, ul. Kazimierza Wielkiego | Biblioteka, Rynek 1 | krośnieński rynek

- warsztaty w klimacie zielarsko-sportowo-plastycznym: pachnące naturą woreczki zapachowe i mydełka ziołowe,
- warsztaty plastyczne dla dzieci: drewnoludy.

Dodatkowo: ekologiczne domy i jeździki | pomiary i badania funkcjonalne | piramida zdrowia | pokaz i degustacja produktów ekologicznych | wystawa: "Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka i konkurs wiedzy o Wiśle" | Akademickie Koło Fortuny z nagrodami.

Międzynarodowy Plener Fotograficzny
Koloryt festiwalu, sierpniowe barwy miasta i okolic od wielu lat zachęcają miłośników fotografii do przyjazdu do Krosna. Uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego zatrzymują czas na swych zdjęciach i prezentują uroki festiwalu, utrwalają ulotne chwile, przedmioty, magiczne festiwalowe miejsca.

Plenerowa wystawa fotografii
W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku oraz na Placu Konstytucji 3 Maja. Fragment wystawy zamieszczony został także przy zabytkowym drewnianym kościele Świętego Wojciecha.

Festiwal Win Węgierskich
W tym roku już po raz piętnasty Stowarzyszenie Portius otworzy Festiwal Wina Węgierskiego imienia ich patrona - Wojciecha Portiusa. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina naszych przyjaciół z Węgier, a w szczególności z regionu Egeru, Tokaju i znad Balatonu.

Bogate smaki węgierskich trunków pójdą w parze z równie bogatym programem wydarzenia. Kiermasz książek węgierskich w antykwariacie i księgarni Zbigniewa Oprządka, degustacja win w Centrum Dziedzictwa Szkła, czy wernisaż wystawy - to zaledwie kropla w morzu atrakcji.

Wystawa czasowa na podcieniach: Henryk Sławik - bohater trzech narodów.
Wernisaż: 18 sierpnia 2017 (piątek), godz. 20.00.

Karpackie Studio
W niedzielę, 20 sierpnia, całość imprezy relacjonować będzie wyjątkowe studio karpackie tworzone przez mieszkańców Krosna. Unikatowy program telewizyjny transmitowany na cały świat opowie o tym, co działo się od czwartku w krośnieńskim grodzie, ale także prezentować będzie ludzi z pasją, ukazywać piękno miasta i okolic. Relacje na żywo od godziny 9.00 do 21.00 na: www.karpackiekliamty.pl | rckp.krosno.pl | rzeszownazywo.pl | grupamedialna.info
 
Program uatrakcyjni gotowanie przed ekranem sponsorowane przez Polskie Mięso i Wędliny Łukosz.PROGRAM: KARPACKIE KLIMATY (17-20 SIERPNIA 2017)

17 sierpnia 2017 (czwartek):
- 17.00: wernisaż wystawy Macieja Syrka z okazji 45-lecia działalności (Muzeum Podkarpackie, ul. J. Piłsudskiego 16),
- 19.00: CELTIC TRIANGLE - koncert na harfę i dudy szkockie (Katarzyna Wiwer, Irena Czubek-Davidson, Lindsay Davidson) w Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2.

18 sierpnia 2017 (piątek):
- 16.30: wernisaż wystawy Pati Dubiel. Summer chill - rysunki i projekty (Muzeum Rzemiosła - Wieża Farna, ul. J. Piłsudskiego),
- 17.30: wernisaż wystawy Pavel Michalič - Malarstwo (Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kolejowa 1).

SCENA W RYNKU:
- 17.30: Studio Piosenki SWING,
- 18.30: Cimbálová Muzika KUNOVJAN - Uherské Hradiště (Czechy),
- 19.00: uroczysta inauguracja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich,
- 20.00: BALKANSCREAM,
- 21.00: Zespół Pieśni i Tańca WISZNIA - Wiśniowa (Polska),
- 21.30: JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA - Muzyka do tańca,

19 sierpnia 2017 (sobota):
- 12.00: uroczyste odsłonięcie drogowskazu partnerstwa na krośnieńskim rynku,
- 17.00: TURNIOKI,
- 18.30: zespół CSIMPOLYA - Sárospatak (Węgry),
- 19.30: Cimbálová Muzika KUNOVJAN - Uherské Hradiště (Czechy),
- 20.30: ANGELA GABER TRIO,
- 21.30: WADADA.

Zobacz również: 19 sierpnia "Zakątek nad Wisłokiem"

20 sierpnia 2017 (niedziela):
- 10.00: XIII Bieg uliczny "o Skarb Portiusa",
- 12.00: pokaz kulinarny Pawła Dobrzańskiego,
- 15.00: zespół CSIMPOLYA - Sárospatak (Węgry),
- 16.00: Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA,
- 17.00: uroczyste zakończenie konkursu na ulubiony chleb krośnian,
- 18.00: SIOSTRY LIPKA - Stowarzyszenie "Troska o Twoją Przyszłość",
- 19.00: Zespół Pieśni i Tańca (Polska).Zakątek Rozmaitości Galicyjskich

ul. Franciszkańskiej

18 sierpnia 2017 (piątek):
- 19.30: muzyczne ballady na gitarach wielu opowiadać będzie Arek Zawiliński.

19 sierpnia 2017 (sobota):
- 19:30: muzyka bardzo różnych zakątków świata - peruwiańska Perumarka,
- 22:00: muzyka bardzo różnych zakątków świata - łemkowska Serencza.

20 sierpnia 2017 (niedziela):
- 19:30: wędrowny bieszczadzki klimat. W podróże ze śpiewem zabierze gości Bartek Zobek.Zakątek dla dzieci - program
Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie przy ul. Sienkiewicza

Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób łączy się tradycja z nowoczesnością swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza co roku znajduje nowe pomysły na wspaniałe warsztaty dla całych rodzin. W tym roku między innymi tworzyć będziemy szmaciane strachy, tekturowe chaty, słoneczniki na patyku, skarpetkowe stwory-potwory czy spinaczowe zwierzaki. W sobotę Teatr Słuchaj Uchem zaprezentuje wyjątkowy spektakl Kusy Janek, a w niedzielę piękne opowieści snuć będzie Parparusza Wędrowna Wytwórnia Wyobraźni.

18 sierpnia 2017 (piątek):
- 17.00 - 20.00: pracownia RCPK na dziedzińcu - warsztaty: spinaczowy zwierzyniec, gliniane dziwaki, szmaciane strachy na wróble.

19 sierpnia 2017 (sobota):
- 11.00: "Kusy Janek" - spektakl muzyczny, Teatr Słuchaj Uchem,
- 12.00 - 16.00: pracownia RCKP na dziedzińcu: słoneczniki na patyku, skarpetkowe stwory-potwory, szmaciane strachy na wróble, spinaczowy zwierzyniec,
- 16.00 - 20.00: tajemnice papieru czerpanego - warsztaty.

20 sierpnia 2017 (niedziela):
- 11.00: "Opowieść o Mędrcach i Głupcach" (Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń),
- 12.00 - 14.00: pracownia RCKP na dziedzińcu - warsztaty: spinaczowy zwierzyniec, szmaciane strachy na wróble,
- 14.00: "Raz, dwa, trzy, wychodź ty - tańce i zabawy z różnych stron świata" (Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń),
- 16.00 - 18.00: pracownia RCKP na dziedzińcu - warsztaty: słoneczniki na patyku, gliniane dziwaki,
- 18.00: "Opowieść Ziółko, co Furtki odmyka" (Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń).Karpackie Klimaty z PWSZ, ekologicznie i naukowo


19 sierpnia 2017 (sobota):
- 10.00: wykład: "Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna" (dr Henryk Różański, dr Dominik Wróbel i prof. Antoni Szumny), aula PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego.

19, 20 sierpnia 2017 (sobota, niedziela):
- sobota: godz. 11.00 - 18.00, niedziela: godz. 11.00 - 16.00
dziedziniec uczelni, ul. Kazimierza Wielkiego | Biblioteka, Rynek 1 | krośnieński Rynek

Warsztaty w klimacie zielarsko-sportowo-plastycznym: pachnące naturą woreczki zapachowe i mydełka ziołowe,
Warsztaty plastyczne dla dzieci: drewnoludy.

Dodatkowo: ekologiczne domy i jeździki, pomiary i badania funkcjonalne, piramida zdrowia, pokaz i degustacja produktów ekologicznych, wystawa "Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka" i konkurs wiedzy o Wiśle, Akademickie Koło Fortuny z nagrodami.

KLIMATYCZNA SCENA NA RYNKU

STUDIO PIOSENKI SWING
Działa przy RCKP od kilkunastu lat i wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Najmłodsi wokaliści mają po 7 lat, najstarsi są już studentami. Współpraca z muzykami i zespołami instrumentalnymi umożliwia udział w koncertach. Instruktor: Lucyna Durał.

CIMBÁLOVÁ MUZIKA KUNOVJAN
Zespół utworzony w Kunovicach, dzisiejszej części miasta partnerskiego Krosna - czeskich Uherskich Hradiszczy. W latach 80. XX wieku zespół muzyczny wraz z grupą taneczną przeniesiono z Kunovic do miasta Uherské Hradiště, gdzie nadal pracuje.

BALKANSCREAM
Siedmioosobowy zespół łączy różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę, tworzy niepowtarzalny język zespołu. Nowoczesna muzyka bałkańska z elementami orientu to recepta na oczarowanie słuchacza dźwiękami.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA WISZNIA
W latach 50. i 60. XX wieku w Wiśniowej działał zespół pieśni i tańca. Po kilkunastoletniej przerwie w kwietniu 1986 roku przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej zawiązała się grupa młodzieży wokół tańca i śpiewu ludowego w zespole folklorystycznym. W jego repertuarze znajdują się: widowiska obrzędowe, tańce z okolic Rzeszowa, krośnieńskie, lubelskie, polonez, krakowiak i tańce strzyżowskie.

JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA
To uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i... człowiek współczesny. Tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: przez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, a ekspresją - rocka. Taniec czyni muzykę widzialną i zrozumiałą.

TURNIOKI
Muzyka Turnioków to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. Wypływa to z ich wnętrza i duszy, która jest związana z kulturą i tradycją Tatr i Beskidów. Wszystko to łączą we wspólnym brzmieniu, świetnie zaaranżowanym i zapodanym z oryginalną gwarą góralską. W roku 2000, z inicjatywy Arkadiusza Wiecha, powstał zespół składający się z sześciu muzyków, który przyjął nazwę Turnioki - pochodną od turni - ostrych skalistych szczytów górskich. Tę ostrość i zadziorność turni słychać w niejednej aranżacji utworów. Od samego początku rozpowszechniają muzykę polskich i słowackich gór we własnych, współczesnych i ciekawych aranżacjach, niejednokrotnie zapuszczając się w rejony muzyki rock we wszystkich jej odmianach.

CSIMPOLYA
Folkowa grupa taneczna z Sárospatak, prowadzi ją Reed Imréné. Należą do niej uczniowie Szkoły Podstawowej Sándora Petőfiego. W 2009 Csimpolya otrzymała złoty certyfikat za upowszechnianie węgierskich zwyczajów i tradycji ludowej. Członkowie grupy są uczestnikami i organizatorami Sárrétmenti Folk Muzyka, Taniec i Storytelling Folk Festival.

ANGELA GABER TRIO
Łączy brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Zespół wydał debiutancki album "Opowieści z Ziemi"oraz autorską płytę "Dobre Duchy". Materiał ten znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych folkowych płyt roku 2015 wg Wirtualnych Gęśli. Patronat nad płytą objęli m.in. Program 2 Polskiego Radia, Radio RDC, Radio Rzeszów. Na swoim koncie mają też muzykę do spektakli m.in. "Ciemny Las" czy "Ożenek". W skład zespołu wchodzą muzycy pochodzący z różnych części Bieszczad.

WADADA
Rzeszowski projekt muzyczny powstał w 1996 roku z inicjatywy Dominika Muszyńskiego. Zespół tworzy muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami Afryki, Kuby i Brazylii ze sporą domieszką rodzimych melodii. Od 2013 roku rozwija się w nowych kierunkach, łącząc akustyczne brzmienie bębnów z elektronicznymi efektami, gitarą i instrumentami klawiszowymi. W języku amharskim wadada oznacza pokój i miłość.

PAWEŁ DOBRZAŃSKI
Właściciel i szef restauracji "Posmakuj Warszawa" i "Posmakuj Krosno", współwłaściciel firmy cateringowej "Wytwórnia Smaku".

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA DOLINA DUNAJCA
Działa na ziemi sądeckiej od 1969 roku. Jest zespołem amatorskim, a programy, które prezentuje oparte są na folklorze, muzyce i tańcach z okolic Łącka i Kamienicy oraz Lachów Sądeckich. W budowaniu swoich programów artystycznych, zespół czerpał wiedzę od autentycznych górali i Lachów. W dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dla radia i telewizji, płyty z muzyką górali łącko-kamienickich i Lachów sądeckich.

SIOSTRY LIPKA
Lidia i Gabriela są siostrami i najlepszymi przyjaciółkami. Łączy je więź rodzinna, miłość i pasja do muzyki oraz chęć niesienia pomocy osobom w potrzebie. Absolwentki szkół muzycznych, wspólnie tworzą i komponują. Są założycielkami Stowarzyszenia "Troska o Twoją Przyszłość" z Potoka.

KAPELA BRODÓW
Na repertuar działającej od 1992 roku folkowej kapeli składają się utwory świeckie i religijne pochodzące ze zbiorów własnych, Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki PAN i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL. W swoich wykonaniach zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz - w przypadku muzyki religijnej - właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich oraz przy pełnym składzie kontrabasu i perkusji. Liderem grupy jest Witek Broda.

rckp./red.
Fot. archiwum RCKP Krosno

  • autor: rckp./red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?