KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

XIV Galicja Blues Festival 2017 już niebawem

Galicja Blues Festival to impreza artystyczna o ugruntowanej pozycji w polskim środowisku muzycznym. Z racji tego, że sztuka nie znosi demokracji dobór wykonawców, jacy prezentują się na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie nie ma nic wspólnego z populizmem. Ci którzy się pojawili podczas poprzednich edycji i ci którzy się pojawią w tym roku maja jeden wspólny mianownik. Mianowicie muzyka, którą prezentują stoi na najwyższym poziomie. Tegoroczna Galicja Blues Festival odbywać się będzie od 14 do 16 września.

REKLAMA


XIV GALICJA BLUES FESTIVAL
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, scena | sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1
14-16 września 2017

czwartek, 14 września
18.00: scena RCKP, ul. Kolejowa 1
bilet: 20 złotych | z Krośnieńską Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł.

- przesłuchania konkursowe: Pola Chobot & Adam Baran, Marcin & Karol, Uwaga Na Jeże, Rudolf Band, 40% bluesa,
- gwiazda wieczoru: Dura & Blues Club (SVK),
- jam-session w Klubie K15 (Krosno, ul. Krakowska 15).

piątek, 15 września
18.00: scena RCKP, ul. Kolejowa 1
bilet: 20 złotych | z Krośnieńską Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł.

- przesłuchania konkursowe: Jurajski Oddział Bluesowy, BlackJob, Crow Snow, Blues Perspective Band, AP Blues,
- gwiazda wieczoru: Rob Tognoni Band (AUS/POL),
- jam-session w Klubie K15 (Krosno, ul. Krakowska 15).

sobota, 16 września
18.00: sala widowiskowa RCKP, ul. Kolejowa 1
bilet: 40 złotych | z Krośnieńską Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł.

- Pro Musica Grand Standard Orchestra,
- Laureat GBF 2017,
- Los Agentos (POL),
- Wojtek Klich & Bardzo Orkiestra (POL),
- Noah Wotherspoon Band (USA),
- jam-session w Klubie K15 (Krosno, ul. Krakowska 15).

Prowadzenie Marcin Kusy (Polskie Radio Jedynka).

Bilety w sprzedaży od 4 września w kasie RCKP: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (pokój 234) od poniedziałku do piątku od 10.00 do 13.00 oraz od 14.30 do 17.30, w sobotę od 10.00 do 14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem.

Sylwetki gwiazd XIV Galicja Blues Festival:

Pro Musica Grand Standard Orchestra
Formacja składa się z uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie jest następczynią Pro Musica Blues String Band, która to formacja (śpiewająca pianistka i czterech skrzypków) dwukrotnie wystąpiła na Festiwalu Galicja Blues. Ponieważ oceny występujących muzyków, jak i publiczności były bardzo pochlebne, prowadzący zespół dyrektor szkoły - Adam Münzberger postanowił rozbudować zespół.

Od wielu już lat  pod nazwą "Pro Musica Grand Standard Orchestra" wraz z grupą wokalną reprezentuje szkołę na "International Galicja Blues Festival", wykonując standardy z pogranicza gatunków jazzu i bluesa. "Pro Musica Grand Standard Orchestra" jest gorąco przyjmowana przez publiczność i doceniana  przez  fachowców redagujących na łamach ogólnopolskiego czasopisma "Twój Blues".

Dura & Blues Club
Dura & Blues Club jest jednym z projektów słowackiego bluesmana Juraja "Dura" Turteva (jego macierzystym zespołem jest blues-funkowy Bluesweiser). Powstał w 1998 roku. Blues Club jest luźnym zrzeszeniem muzyków, którzy obok własnych projektów znajdują jeszcze czas na wspólne granie. To nieformalna formacja zaprzyjaźnionych ludzi o podobnych poglądach muzycznych. Inspiracją są w przeważającej mierze utwory, które skomponował Dura, pełne spokoju, prywatnej duchowości, ale też naiwnego humoru i luzu. Dura i Blues Club nie jest programowo bluesowym projektem. To raczej pieśniarstwo z pierwiastkami folku, blues, etno-world, śpiewu alikwotowego - gardłowego oraz folkloru słowackiego.


Fot. archiwum

Ta muzyka jednak nie traci swego bluesowego nastroju, a swe przesłanie chce w życzliwy sposób przekazać wszystkim: od dzieci poprzez alternatywnych poszukiwaczy albo zaciętych purystów aż po tych, którzy lubią szufladkować gatunki muzyczne. Obecnie w ramach Blues Clubu występują: Miloš Železňák, Juraj Schweigert, Erich "Boboš" Procházka, Fedor Frešo st., Peter Koreň st. i inni. W kameralnych klubach albo na małych festiwalach Dura & Blues Club występuje w dwu, trzy, czteroosobowym składzie w wersji elektro-akustycznej.

Rob Tognoni Band
Rob Tognoni jest australijskim gitarzystą i wokalistą, a także uzdolnionym autorem i kompozytorem. Jego ostatnie albumy w większości zawierają materiał autorski. Płyta nagrana w koncertowym studiu Trójki w Polsce, to zdecydowanie autorska produkcja, z jedną coverową perełką "Hey Hey, My My" z repertuaru Neila Younga. Na płycie tej nie zabrakło sztandarowych hitów: Black Chair, Dirty Occupation, Drink Jack Boogie, Bad Girl oraz pierwszego wielkiego przeboju artysty - "Jim Beam Blues".

Rob Tognoni urodził się 30 października 1960 roku w Queensland na Tasmanii, jako syn włoskiego emigranta. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Babcia grała na harmonijce, mama na fortepianie, a on wybrał gitarę. Zainteresowanie muzyką Rob zawdzięcza siostrze. To dzięki niej słuchał nagrań B.B. Kinga, Billy Thorpe’a & The Aztec, Jimiego Hendrixa czy Grand Funk Railroad. Tym, czym w Europie były zespoły pokroju Led Zeppelin czy Deep Purple w Australii była grupa AC/DC. Będąc na ich koncercie zachwycił się muzyką i szaleństwem na scenie. Jego blues rock i boogie są podszyte gitarowymi riffami AC/DC. Na koncertach Robowi towarzyszą cenieni polscy muzycy: Łukasz Gorczyca (bas) i Tomek Dominik (perkusja).

Los Agentos
Los Agentos to zespół plasujący się w obszarze world music z wyraźnymi śladami jazzu, ambientu i desert bluesa. Pod nazwą Los Agentos kryje się grupa muzyków kierowana przez Roberta "Agenta" Lenerta - kompozytora i autora tekstów znacznej części utworów. Wokalistka projektu, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Bożena Mazur znalazła się w finałowej 15-stce drugiej edycji X-Factor. Zespół jest zwycięzcą międzynarodowego festiwalu Blues Aperitiv 2013, podczas którego reprezentował Polskę.


Fot. Paweł Fiejdasz

Otrzymał na nim Grand Prix oraz zaproszenie do koncertu otwierającego główną scenę Blues Alive! Aranżerem utworów zespołu jest wybitny multiinstrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, m.in autor muzyki do Malta Festival Andrzej Serafin. Skład uzupełnia obdarzony wielką wyobraźnią muzyczną gitarzysta Staszek Grela. Los Agentos ma na swoim koncie liczne występy w roli gwiazdy na znaczących, polskich festiwalach bluesowych. Zespół otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Skodaautomuzyka (nominowany do niej przez dyrektora muzycznego Programu III Polskiego Radia Piotra Metza).

Wojtek Klich & Bardzo Orkiestra
Wojtek Klich, bosy, śpiewający gitarzysta, kiedyś muzyk Ziyo, potem tworzący swój własny portret muzyczny pt. Bardzo Orkiestra. Autor hitu "Czy ten Pan i Pani" Ani Wyszkoni. Artysta ma na koncie wiele płyt, nagrań, koncertów, m.in. z Ziyo, Markiem Piekarczykiem, Małgorzatą Ostrowską, Sebastianem Riedlem i Natalią Przybysz.


Fot. Paweł Fiejdasz

Organizator wielu cyklicznych imprez jak: Zaduszki Dżemowe, Wydmuszki Rockowe, Wianuszki i oczywiście Rockowe Opłateczki w aranżach bluesowo-rockowych.

Koncertował w USA i Kanadzie, m.in. z: Russell Marsland, Carlos Johnson, Charlie Love. Laureat "Zaczarowany Świat Harmonijki" Poznań 1988. Uczestnik kultowego koncertu "List do R." Spodek Katowice 1995. Opowieść o Wojtku mogłaby być długa, ale prawdziwym jej sensem jest z nim obcowanie. Trzeba przyjść na jego koncert, trzeba uścisnąć jego dłoń, trzeba zobaczyć go na scenie.

Noah Wotherspoon Band
Noah Wotherspoon pochodzi z Cincinnati w stanie Ohio. Swą przygodę z gitarą zaczął jako nastolatek. Od 2009 roku stoi na czele tria Noah Wotherspoon Band, które w 2015 roku zajęło drugie miejsce na niezmiernie prestiżowym International Blues Challenge. Sam Noah został nagrodzony mianem Najlepszego Gitarzysty tego najważniejszego w świecie bluesa konkursu! Niedawno ukazał się ich album "Mystic Mud".


Fot. www.dustyblues.com

W lipcu 2016 roku zagrali po raz pierwszy w Polsce, na festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe. 16 września pojawią się w Krośnie, wieńcząc koncert galowy XIV Galicja Blues Festival. Skład zespołu: Noah Wotherspoon (gitara, śpiew), Lenny Fatigati (bas).

rckp/ak/red.

  • autor: rckp/ak/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?