KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łemkowskie Andrzejki w Parkowej 7

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. AGTDS

Restauracja Parkowa 7 oraz zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło zapraszają na Łemkowski Wieczór Andrzejkowy.

REKLAMA


Zwyczaje andrzejkowe mają długą tradycję. Ich historia sięga XVI wieku, kiedy to za sprawą Marcina Bielskiego pojawiła się pierwsza wzmianka literacka. Na Łemkowszczyźnie wróżby, zaklinania i rozmaite zabiegi magiczne, miały na celu zapewnienie dostatku lub ochronę przed złym losem.

W sobotę, 25 listopada grający muzykę łemkowską zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło opowie słowem i pieśnią, jak to dawniej z wróżeniem u Łemków bywało.

W trakcie wieczoru odbędą się rozmaite wróżby łemkowskie, koncert, a Restauracja Parkowa 7 przygotuje specjalne menu andrzejkowe.

A Gdzie To Dawniej Stroiło istnieje od 2013 roku. Zespół powstał w zasadzie na jeden koncert a do tej pory zagrał ich kilkaset. Utwory inspirowane są muzyką, którą dawniej i obecnie wykonywało się na Łemkowszczyźnie w Beskidzie Niskim.
Zespół jest pomysłodawcą i organizatorem Wieczorów Łemkowskich, które cykliczne odbywają się od 2014 roku w Krośnie. Organizatorzy w trakcie spotkań przybliżają publiczności muzykę, kuchnię, obyczaje i kulturę Rusinów. Do chwili obecnej zespół zanotował kilka nagród i wyróżnień. W 2016 roku ich debiutancka płyta Chyża otrzymała prenominację do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk.

Muzycy A Gdzie To Dawniej Stroiło zgodnie podkreślają, że największą nagrodą są przyjaciele, którzy bez względu na szerokość geograficzną licznie przybywają na ich koncerty. W trakcie Wieczoru Andrzejkowego muzycy wykonają materiał, który znajdzie się na drugiej płycie zespołu.

Łemkowskie Andrzejki z A Gdzie To Dawniej Stroiło
sobota, 25 listopada, godz. 19.30,
Krosno, Restauracja Parkowa,
wstęp: 20 zł.
Rezerwacja pod numerem telefonu: 515 355 494.

Weź udział w wydarzeniu na FB: Łemkowskie Andrzejki

pp

  • autor: pp

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?