KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kulturowe Złoto Dolnego Śląska - wystawa w Centrum Dziedzictwa Szkła

Kulturowe Złoto Dolnego Śląska - wystawa w Centrum Dziedzictwa Szkła Fot. materiały organizatora / CDS

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy "Kulturowe Złoto Dolnego Śląska". Ekspozycję można zwiedzać do końca lutego.

REKLAMA


Krośnieńska wystawa jest pokłosiem E-glass-u, unikatowego edukacyjnego przedsięwzięcia w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła oraz wymiany nowych technologii artystycznych. Podczas pleneru i sympozjum odbyły się warsztaty artystyczne ze studentami szkła, pokazy tworzenia szkła artystycznego i designu, tworzenie witraży, szkła palnikowego i hutniczego.

Strategicznym celem przedsięwzięcia, w ramach którego poza plenerem i sympozjum są też wystawy poplenerowe, jest podnoszenie poziomu edukacji artystycznej studentów i absolwentów uczelni artystycznych w Polsce, w tym Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Poza walorem artystycznym działania ma także zadanie doskonalenie umiejętności uczestników z zakresu szkła artystycznego.

E-glass realizowany był od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty Karlsthal) oraz w Hucie Szkła "Martin Štefánek" w Desnej (CZ). W najbardziej atrakcyjnym, letnim okresie wakacyjnym studenci, artyści, designerzy, przy wsparciu hutmistrzów z Polski będą "na żywo" projektowali i tworzyli szkło artystyczne i szklany design.

Uczestnikami Festiwalu w tym roku, wraz ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, byli sławni designerzy i artyści: prof. Małgorzata Dajewska (PL), Igor Wójcik (PL), dr Mariusz Łabiński (PL), Jakub Berdych (jr) (CZ), dr Peter Stanicky (CZ).

Pokazy formowania szkła na palniku gazowym realizowała Beata Damian-Speruda, pokazy i warsztaty techniki witrażowej absolwentka ASP we Wrocławiu, Karolina Spiak, a pokazy i warsztaty dmuchania szkła na piecu plenerowym (tzw. leśnym): Jakub Kwarciński, Maciej Siedlecki, Wojciech Boś. W projekcie merytoryczny udział wzięli również hutmistrzowie i hutnicy Huty Szkła Julia w Piechowicach i Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie oraz przedstawiciele Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Severočeskégo Muzeum w Libercu.

Zaproszeni artyści (prof. Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych, dr Peter Stanicky) przeprowadzili dla studentów i gości autoprezentacje. Historycy sztuki: dr Oldrich Palata - z Muzeum Severočeskégo w Libercu i dr Justyna Wierzchucka - kustosz szkła z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przygotowali wykłady o historii szkła artystycznego i designu.

Dolny Śląsk to region o wybitnie bogatej historii sztuki szklarstwa. Ma ona parusetletnią tradycję i jest przykładem współpracy wielu pokoleń twórców tego regionu. Jedyny w skali Polski plener i najnowsze zjawiska w sztuce szkła są rękojmią jego oryginalności na artystycznej mapie Polski i Europy.

Uczestnicy: Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych (jr), Kuba Berdych (st), dr Peter Stanicky, Oldřich Plíva, Magdalena Wodarczyk, Katarzyna Pilic, Maja Zbrożek, Magdalena Rojek, Diana Szydłowska.

Gościnnie artyści: Jakub Berduch st. CZ, Oldrich Pliva i Magdalena Wodarczyk oraz studenci: Katarzyna Pilic, Maja Zbrożek, Magdalena Reroń, Diana Szydłowska.

Kuratorami są: Igor Wójcik i dr Mariusz Łabiński.

Organizatorem wystawy jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a współorganizatorzy: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Honorowy patronat objął marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Co i jak stworzono będziecie mogli zobaczyć na wystawie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (ul. Blich 2) od 28 lutego. Wstęp: 5 zł.

cds, red.
Fot. materiały organizatora / CDS

  • autor: cds, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?