KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Magia natury" - wystawa fotografii Jakuba Rutany

"Magia natury" - wystawa fotografii Jakuba Rutany Fot. Jakub Rutana

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w wernisażu wystawy "Magia natury" autorstwa członka Fotoklubu RCKP Krosno - Jakuba Rutany.

REKLAMA


Jakub Rutana urodził się 16 kwietnia 1982 roku. Ukończył Szkołę Podstawową w Czermnej i Technikum Leśne w Starym Sączu. To właśnie w szkole średniej zainteresował się fotografią. Przygodę z robieniem zdjęć rozpoczął z aparatem kompaktowym, a że uczęszczał do technikum leśnego fotografował przyrodę.

W pewnym momencie swojego życia (okres studiów) zapomniał o aparacie, jednak jego miłość do fotografii nie "zardzewiała" i odżyła na nowo. Od tego czasu zaczął publikować prace dla szerszej grupy osób. Przede wszystkim fotografuje dziką przyrodę, jednak nie omija innych tematów, takich jak architektura, portret, reportaż. Jego fotografie były publikowane, m.in. w gazetach "Nowe Podkarpacie", "Nowiny", "Gmina Szerzyny", przewodniku "Atrakcje Gminy Szerzyny", również w kalendarzach, na okładkach książek czy na stronach: Wirtualnej Polski, TVP Rzeszów, Radia Kraków, portalu Ryglice i okolice, Skołyszyn24.

W 2014 roku miał swoją pierwszą wystawę fotograficzną - zorganizowaną w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie - zatytułowaną "Przyroda Pasma Brzanki". W kolejnych latach jego prace można było oglądać, m.in. w Domu Kultury w Żurowej, Publicznej Bibliotece w Tuchowie, Domu Kultury w Czermnej, na Górze Liwocz i ponownie na PWSZ w Krośnie. Fotografuje przede wszystkim okolice gmin Szerzyny, Ryglice, Brzyska, Pasma Brzanki, jednak czasem też wyjeżdża w Beskid Niski.

Stara się uchwycić chwile, które przemijają, przyrodę, która cały czas się zmienia, piękno ludzi, to, czego zabiegani ludzie w dzisiejszym świecie nie dostrzegają. Poprzez fotografię chce również przekazać przyszłym pokoleniom kawałek historii, piękno architektury, flory i fauny, gdyż czas szybko biegnie i wszystko zmienia się nieodwracalnie.

Jest również założycielem fanpage’a "Dzień Dobry z Pasma Brzanki", na którym publikowane są zarówno zdjęcia z naszego regionu - przyrody, zabytków, ludzi tutaj mieszkających, jak również opisy bogatej historii regionu. Fotografia jest jego życiową pasją, dobrą zabawą, możliwością ucieczki od zwariowanej cywilizacji.

Jego maksymą są słowa wybitnego francuskiego fotografa Henriego Cartier-Bressona: Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Fotografii RCKP
Krosno, ul. Kolejowa 1,
wystawa fotografii: "Magia natury",
autor: Jakub Rutana,
wernisaż: 30 stycznia 2018, godz. 18.00,
wystawa czynna: od 30 stycznia do 28 lutego 2018,
wstęp: wolny.

rckp

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?