KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: "Szachy Świata", kolekcja z Księgi Rekordów i Osobliwości w Muzeum

Gratka nie tylko dla szachistów. Komplety szachowe wykonane ze szkła, kryształu, lawy wulkanicznej, hebanu, poroży jelenia, masy perłowej, a także z czekolady i metalowych śrubek będzie można podziwiać w Muzeum Podkarpackim od 8 lutego.

REKLAMA


Wystawa "Szachy Świata" to prywatny zbiór rodziny Czochrów - Andrzeja, Magdaleny i Weroniki. Liczy przeszło 1200 eksponatów, w tym ponad 280 zestawów, przywiezionych z różnych zakątków świata, m.in.: Rosji, Holandii, Węgier, Anglii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Mongolii, Japonii, Malezji, Indii, Chin, Wietnamu, Hong Kongu, Pakistanu, Kirgistanu, Nepalu, Azerbejdżanu, Mongolii, Tunezji, USA, Boliwii, Peru, Meksyku, Kuby i wielu innych.

Kolekcja z Księgi Rekordów i Osobliwości
Komplety szachowe wykonane są z różnych materiałów: z gliny, szkła, kryształu, kamienia mydlanego, porcelany, lawy wulkanicznej, drzewa sandałowego, metalowych śrubek, hebanu, poroży jelenia, sierści lamy, chleba, żywicy, masy perłowej, kamionki, onyksu, kamienia kredowego, czy też z czekolady.

Główną część zbioru uzupełniają stare zdjęcia, karty pocztowe, pocztówki, plakaty, obrazy oraz książki - podręczniki do nauki gry w szachy wydane w pierwszej połowie XX w. Sporą część kolekcji stanowią szachy dla dzieci, z motywami nawiązującymi do popularnych filmów, bajek i marek, np.: Gwiezdne Wojny, Star Trek, Władca Pierścieni, Piraci z Karaibów, Harry Potter czy Shrek.

Prezentowana kolekcja szachów wpisana została w 2012 r. do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największa i unikatowa w Polsce. Natomiast w 2016 r. Kapituła Hetmanów Polskiego Związku Szachowego przyznała rodzinie Czochrów statuetkę "Hetmana", w kategorii Nagroda Specjalna, za wkład w popularyzację i promowanie szachów.

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 8 lutego do 21 kwietnia. Magdalena i Andrzej Czochra oraz Krzysztof Gierlach zapraszają na partyjkę szachów i zwiedzanie wystawy. Otwarcie odbędzie się 8 lutego o godz. 17.00 w Pałacu Biskupim, ul. Piłsudskiego 16, w Krośnie.

Szachy
Szachy powstały najprawdopodobniej w Indiach w VI w. n.e., skąd dotarły do Persji, gdzie szybko stały się bardzo popularne. Tam opracowano zasady stosowane obecnie w grze. "Szach" to perski król, a "szach mat" oznacza po persku "król jest otoczony". W szachy gra się na całym świecie, a terminy używane w tej grze, np. "trzymać kogoś w szachu", "patowa sytuacja" czy "być pionkiem w grze" są używane w codziennym życiu.

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi, kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa również na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności, a także uczy podejmowania samodzielnych decyzji.

mp, pd, red.

  • autor: mp, pd, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?