KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Którego króla zaprosić do Krosna? Trwa głosowanie

Którego króla zaprosić do Krosna? Trwa głosowanie Fot. Karol Słomka

"Wjazd króla do Krosna" to niezwykłe wydarzenie, które wpisało się w kalendarz wakacyjnych imprez w Krośnie. Do tej pory rekonstrukcja związana była z postacią króla Jana Kazimierza i okresem "Potopu Szwedzkiego". To jednak nie jedyny monarcha, który odwiedzał nasze miasto w przeszłości. Kogo powitamy w tym roku? Zagłosuj!

REKLAMA


Niech tradycji stanie się zadość! 28 lipca do Krosna ponownie zawita monarcha, a mieszkańcy będą mogli wziąć udział w barwnej rekonstrukcji historycznej.

- Zapraszamy do udziału w trzeciej już edycji Wjazdu Króla. Tym razem oddajemy wybór władcy mieszkańcom - czterech monarchów gościło bowiem w naszym mieście - zaprasza organizator "wjazdu króla", czyli Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.

głosowanie: od 2 lutego do 28 lutego 2018 roku
termin wydarzenia: 28 lipca 2018 roku

Do wyboru mamy cztery znakomite postaci historyczne. Każdy z królów zapisał się na kartach historii, również historii miasta Krosna. Król królowi nierówny - niech więc zdecydują fakty, przypuszczenia lub sympatia głosujących.

Czy będzie to prawdziwy monarszy donżuan czyli Kazimierz Wielki, który zasłynął potęgą władzy królewskiej i dbałością o państwo, ale także całym korowodem żon, w tym bigamią i głośnymi romansami z Cudką, która dała mu 3 synów i Esterką, z którą miał kilka córek (jedna z ulic Krakowa do tej pory nosi imię Esterki)?

Czy Jadwiga Andegaweńska, wnuczka Elżbiety Łokietkównej, kobieta, która wyprzedzała swój czas, koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju?

Czy sam Władysław Jagiełło, król Polski i wielki książę litewski, zwycięzca spod Grunwaldu, znakomity strateg i wódz, który do końca życia odczyniał uroki, spluwał przez lewe ramię i był niezwykłym konglomeratem chrześcijańskiego władcy i pogańskiego kniazia?

Czy JKM Jan Kazimierz, którego krośnianie zaprosili do Krosna w ubiegłych latach?

SYLWETKI WŁADCÓW

Kazimierz Wielki (1333-1370)
Przebywał  w Krośnie (prawdopodobnie) w 1340 i 1349 roku w czasie wypraw na Ruś Halicką. Z annałów wynika, że król powracał z Lwowa, przez Przemyśl, Sanok i Biecz, tym samym mógł przejeżdżać przez Krosno. Wyprawa w 1340 (druga w tym roku) odbyła się w czerwcu-lipcu. W 1343 lub 1345 Kazimierz Wielki wprowadził swoje załogi wojskowe do Przemyśla, Sanoka i Krosna. Nadał miastu prawa miejskie magdeburskie - nie zachował się pierwotny akt lokacji, tylko potwierdzenie lokacji z 1376 roku. Z treści tego dokumentu wynika, że lokacja odbyła się około 20 lat wcześniej. Ponadto dokument lokacji wsi Rogi z 1358 roku mówi, iż wieś ta leży "na ziemi ruskiej nad rzeką Lubatówka koło miasta Krosna", a więc przed 1358 rokiem Krosno miało już prawa miejskie. Ufundował obecne prezbiterium Kościoła Farnego oraz mury miejskie (pisze o tym kronikarz Janko z Czarnkowa, podkanclerzy Kazimierza Wielkiego; istnienie Fary potwierdza dokument z 1367 roku. Nadał również miastu prawa cotygodniowych targów w poniedziałek oraz targów dorocznych (wielkich) latem w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach (Święto Trójcy - wezwanie Kościoła Farnego) oraz jesienią (nie znamy daty). Wokół postaci Kazimierza Wielkiego toczy się akcja telenoweli TVP "Korona Królów". Zobacz także: Herb Krosna usunięty z "Korony Królów"

Jadwiga Andegaweńska (1384-1399)
Została koronowana na króla Polski w 1384. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że Jadwiga nie tylko była królową Polski (żoną Władysława Jagiełły), ale i sama nosiła tytuł królewski i była polskim monarchą. Przebywała w Krośnie (prawdopodobnie) w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną (Halicką) w celu odzyskania tej ziemi z rąk węgierskich. Jadwiga w marcu 1387 roku była we Lwowie (6-8 marca) oraz Przemyślu (19 marca) skąd przez Biecz wróciła do Krakowa w kwietniu - najkrótsza trasa wiodła przez Sanok i Krosno. W 1397 roku potwierdziła nadanie gruntów miejskich dla klasztoru franciszkanów, dokonane wcześniej przez byłego wójta Jana oraz wyjęła klasztor spod władzy rajców miejskich, zakazując radzie i burmistrzowi ingerowania w sprawy klasztorne pod karą 1000 florenów na rzecz skarbu oraz 100 florenów na rzecz starosty.

Władysław Jagiełło (1386-1434)
Król ten wielokrotnie bywał w Krośnie, w czasie corocznej podróży na Litwę. Wiosną wyruszał z Krakowa i przez Biecz, Krosno, Sanok, Lwów jechał na Ruś i Litwę (np. w 1417 i 1421 roku). W 1421 roku podarował Farze Krośnieńskiej Grupę Ukrzyżowania, która znajduje się na belce tęczowej kościoła. Monarcha spędzał wówczas w Krośnie okres świąt Bożego Ciała i Świętej Trójcy (Zielone Świątki) W 1420 roku król w specjalnym przywileju orzekł, że mieszczanie z Krosna w sporach ze szlachtą mają odpowiadać przed sądem ławniczym w Krośnie (z wyjątkiem zabicia lub zranienia szlachcica). W 1399 roku król nadał kupcom krośnieńskim przywilej o swobodnym podróżowaniu z towarami na Ruś bez opłat celnych różnymi drogami z pominięciem komory celnej w Ropczycach, a po pożarze z 1427 roku zwolnił miasto z podatków na 2 lata.

Jan Kazimierz Waza (1648-1668)
W styczniu 1656 roku przebywał w Krośnie w czasie drogi powrotnej do kraju z wygnania w okresie "potopu". W 1657 roku król specjalnym przywilejem oddał miastu do dyspozycji podatki na renowację murów miejskich. Ponownie zawitał do Krosna w 2016 i 2017 roku, będąc bohaterem wydarzenia Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza Wjazd do Krosna.

Głosować można w 16 punktach miasta do 28 lutego 2018 roku:
- Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1),
- artKino (ul. Bieszczadzka 1),
- Urząd Miasta Krosna (ul. Lwowska 28a, ul. Staszica 2),
- Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 12),
- Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej (ul. Rynek 5),
- Krośnieńska Biblioteka Publiczna (ul. Wojska Polskiego 41) i jej filie:
- filia nr 1 Polanka (ul. Decowskiego 42),
- filia nr 2 Suchodół (ul. Grunwaldzka 12),
- filia nr 3 Osiedle Traugutta (ul. Witosa 1e),
- filia nr 4 Osiedle Tysiąclecia (ul. Krakowska 124),
- filia nr 5 Białobrzegi (ul. Kopernika 17),
- filia nr 6 Centrum Multimedialne (ul. Ordynacka 8),
- filia nr 7 Osiedle Turaszówka (ul. Rzeszowska 1).

Zobacz: Król Jan Kazimierz przybył do Krosna [ZDJĘCIA]

rckp, red.

  • autor: rckp, red.

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?