KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Zawodziowcy" - nowy cykl wystaw w Wieży Farnej

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę rysunku i malarstwa Marlena Makiel-Hędrzak, "Pasaże czasu" w Wieży Farnej. Jest to pierwsza z cyklu wystaw ZAWODZIOWCY.

REKLAMA


ZAWODZIOWCY, twórcy zza wody czyli z krośnieńskiej dzielnicy Zawodzie. Tak przewrotnie nowy cykl wystaw nazwał Mariusz Kus z Muzeum Rzemiosła w Krośnie - również zawodziowiec.

- Wieża Farna chętnie odwiedzana jest przez turystów i mieszkańców miasta, dlatego w jej przestrzeni chcemy promować lokalnych artystów - mówi Mariusz Kus.

Wystawa "Pasaże czasu" zwiedzać można do 1 lipca 2018 roku (z wyjątkiem poniedziałków) w Wieży Farnej (Piłsudskiego 5). Bilety w cenie: 6 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy) do nabycia w kasie przy Wieży Farnej.

Pasaże czasu
Rozmyślamy na temat czasu, próbując dociec jego istoty, dotknąć owej zagadki choćby intuicyjnie, zdiagnozować linie jego biegu… Św. Augustyn wyznacza czasowi jak gdyby dwa kierunki, poziomy - ten nazywa extensio, rozpraszający i niepokojący nasz umysł, to czas przemijania (modus zmienności) oraz kierunek pionowy - attentio, który pozwala nam uczestniczyć w wyższej rzeczywistości. Tak jest w istocie i te zmagania czasu, czy też z czasem, pragnęłam zawrzeć w swoich rysunkach. Wspomniane przejawy czasu dotykają w równym stopniu naszego cielesnego, jak i duchowego wymiaru egzystencji, powodując rozwarstwienie, innym zaś razem uzyskując stan symbiotyczny.

Mircea Eliade, dzieląc się wrażeniami ze swoich włoskich wędrówek, napisał kiedyś, że w Wenecji można się zatrzymać na jeden dzień lub osiąść na rok. Pomiędzy jednorazowym, a wiecznym jest niekiedy mała różnica, cienka szczelina… Wyimki rzeczywistości, pojedyncze przedmioty, myśli, stają się centrum perspektywy, symbolem lub znakiem, jakby nakłaniając czas do powrotu, do ponownej obecności, redefinicji, zaakcentowania teraz tego, co umknęło niegdyś. Pasaże czasu intencjonalnie mają być drogą, by raz jeszcze dotknąć linii, formy, punktu i opisać ich wewnętrzne itinerarium w aspekcie egzystencjalnym.

Marlena Makiel-Hędrzak, urodziła się w 1968 r. w Krośnie. Studia na UMCS w Lublinie, w Instytucie Wychowania Artystycznego w latach 1988-1995. Dyplom w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego w 1995 r. Od 1996 r. pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych WSP w Rzeszowie, obecnie prof. nadzw. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi dyplomującą pracownię rysunku. Zorganizowała 30 indywidualnych wystaw rysunku oraz malarstwa, brała udział w wystawach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (ok. 200). Współpracuje z ogólnopolskim pismem literacko-artystycznym "Fraza". Autorka wielu tekstów o sztuce, publikowanych w katalogach wystaw i pismach naukowych oraz opracowań graficznych książek. Autorka tomu poezji Linia (Kraków 2000).

red., (MRZwK)

  • autor: red., (MRZwK)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?