KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

15. Wielokulturowa Sobótka nad Wisłokiem

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Restauracja Wyszynk zapraszają na Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem. Tegoroczna edycja odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca przy ul. Okrzei. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny.

REKLAMA


W programie, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizowane zostaną m.in. sobótkowy korowód, konkursy, zabawy, warsztaty, ogniska sobótkowe, puszczanie wianków czy sobótkowy rytuał oczyszczenia ogniem.

Dla zgromadzonej w tym szczególnym dniu publiczności wystąpią:

Zespół Łęczanie
Zespół powstał w styczniu 2004 roku. Działa przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Rekreacyjnym "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, wprowadzając do repertuaru pieśni ludowe rodzimego regionu, a także pieśni słowackie, czeskie, ukraińskie, łemkowskie, bojkowskie i węgierskie. Jest laureatem festiwali i przeglądów ogólnopolskich, wojewódzkich i regionalnych. "Łęczanie" wielokrotnie koncertowali na Ukrainie, Słowacji oraz na Węgrzech.

Zespół "Łęczanie" to także ambasador kultury regionu krośnieńskiego i Podkarpacia. Jego członkowie są organizatorami Spotkań Folklorystycznych i Przeglądów Kolęd, Muzeum Wsi. Pod ich czujnym okiem uczą się i wzrastają kolejne zastępy dzieci i młodzieży, zachowując i pielęgnując tradycję oraz kulturę ludową. Kierownikiem artystycznym jest Henryk Kyc. Podczas Sobótki wystąpią w dwóch blokach.

Skupina Nosztalgia
Zespół powstał w marcu 2004 roku jako inicjatywa wspierania dzieci chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji. I tak od 14 lat członkowie Nosztalgii występują podczas licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak dni miast i wsi, międzynarodowych spotkań i innych.

Wszędzie tam, gdzie publiczność doskonale bawi się aktywnie uczestnicząc w koncertach. Repertuar stanowią pieśni słowackie i zagraniczne. Dla krośnieńskiej publiczności zaprezentują utwory słowackie i węgierskie.

Legend of Kazimierz
Gwiazdą tegorocznego sobótkowego wieczoru jest LEGEND OF KAZIMIERZ. Ten zespół profesjonalnych instrumentalistów - entuzjastów, połączyła wspólna pasja wykonywania i tworzenia muzyki korzeni, w tym muzyki folkowej i etnicznej. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy odnaleźć można oryginalne aranżacje i własne kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy.
Sama grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Mateusza Frankiewicza, lidera zespołu, krakowskiego producenta muzycznego i kontrabasisty. Efektem pracy młodych i utalentowanych muzyków jest autorski i niepowtarzalny repertuar, który prezentują podczas licznych występów w kraju i za granicą.

Na zakończenie zespół Zamieszańcy zaprosi do... ale może najpierw o samej grupie.

Wywodzący się z Krosna i okolic zespół fascynatów rytmu i dźwięków rytmizowanych. Stale poszerzają swoje horyzonty, do muzyki dokładając działania animacyjne. Nazwa została zaczerpnięta od ludności zamieszkującej niegdyś te tereny. I tak jak przenikały się kultury, tak dziś przenikają się dźwięki. Dla Państwa zaprezentują rytuał oczyszczenia ogniem.

RCKP Krosno oraz Restauracja Wyszynk zaprasza na Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem oraz do wspólnej zabawy i dopingowania polskiej drużyny, która tego dnia rozegra mecz z Kolumbią w ramach Mistrzostw Świata 2018. Będzie gorąco.

red., pf, rckp
Fot. archiwum organizatora / materiały prasowe

  • autor: red., pf, rckp

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?