KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno pełne muzyki. Rusza trzecia edycja Young Arts Festival!

Uniwersum to hasło przewodnie wydarzeń trzeciej edycji Young Arts Festival, który odbędzie się między 1, a 8 lipca w Krośnie. Wszechświat jest muzyką i jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy się na niego otworzyć. W tym roku muzyka dosięgnie najdalszych przestrzeni kosmosu!

REKLAMA


Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami które przyciągają tłumy! Już dwie pierwsze edycje wydarzenia zgromadziły znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m.in. Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Krzesimira Dębskiego oraz znakomitych kameralistów Łukasza Błaszczyka, czy Pietro Massę, a także zaowocowała współpracą z prestiżowymi instytucjami jak Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego.


Niesamowita podróż po muzycznym Uniwersum
Podczas trzeciej edycji festiwalu organizatorzy zabiorą słuchaczy w niesamowitą podróż po muzycznym Uniwersum. Przewodnikami będą światowej sławy artyści m.in: Krzysztof Lenczowski, Nikola Kołodziejczyk, Kwartet Śląski i inne wybitne osobistości kameralistyki. Muzyka zabrzmi ponownie w wyjątkowych i zaskakujących lokalizacjach Krosna - perły Podkarpacia, kończąc muzyczną podróż prawdziwym orkiestrowym fajerwerkiem, który dzięki najnowocześniejszym wizualizacjom na długo pozostanie w pamięci festiwalowej publiczności.
- Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Czasem jest tłem, a czasem wypełnia nasze życie, nadaje mu sens, relaksuje, pobudza do myślenia czy działania. Muzyka to przede wszystkim emocje. Nie pamiętamy sytuacji, a jedynie utwór i uczucia, jakie ze sobą niesie - mówi współpomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, Bartłomiej Tełewiak. - Czy ktoś pamięta, czym żyła polityka 20 lat temu? Niekoniecznie. Jesteśmy jednak w stanie przywołać muzyczne wspomnienia z tamtego okresu. Jaka muzyka była grana w radio, jaki utwór nas wzruszał, a przy którym bawiliśmy się do rana. Chcemy tego, czy nie, muzyka tworzy nasze Uniwersum, a my jej - dodaje.

Publiczność czeka w tym roku aż 9 koncertów oraz wiele wydarzeń towarzyszących, dzięki którym Krosno przez cały tydzień będzie żyć muzyką. Wszystkie będą się odbywały w kluczowych miejscach miasta, a ich formuła pozostaje otwarta. Kolejny raz za sale koncertowe posłużą nietypowe przestrzenie miejskie.
Muzykę będzie można usłyszeć m.in. na balkonie jednej z krośnieńskich kamienic, gdzie odbędzie się występ znakomitego polskiego wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego połączony z premierą jego drugiej solowej płyty. Industrialna przestrzeń hangaru lotniczego wypełni się muzyką Kwartetu Śląskiego - zdobywcy podwójnego Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz najlepszy album polski za granicą w 2017, laureata jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej - Gramophone Classical Music Awards 2017.
W barokowej przestrzeni kościoła farnego pw. Trójcy Świętej odbędzie się koncert z udziałem muzyków projektu Nikola Kołodziejczyk Orchestra Barok Progresywny, który pokazuje nowe, fascynujące oblicze muzyki tej epoki.

W programie festiwalu ponownie pojawi się ulubione przez mieszkańców Krosna Jam-session, czyli wspólne muzykowanie na krośnieńskim rynku zaplanowane na poniedziałek 2 lipca. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do udziału w wydarzeniu.

Bardzo ważnym elementem są występy młodych wirtuozów, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass. Młodzież z całej Polski przyjeżdża do Krosna w tym samym czasie co festiwal, aby dokształcać się pod okiem mistrzów, nawiązywać nowe przyjaźnie i przygotowywać do występów.
Finałowy koncert będzie niespodzianką, którą z pewnością zaskoczy wszystkich melomanów, którzy pojawią się na Young Arts Festival. Na krośnieńskiej scenie usłyszymy "Planety" Gustava Holsta - utwór, który zmienił oblicze muzyki symfonicznej XX wieku, stając się inspiracją do skomponowania przez Johna Williamsa ścieżki dźwiękowej Gwiezdnych Wojen. Ta wyjątkowa kompozycja połączona będzie ze spektakularną warstwą wizualną, tak aby słuchacze mogli odbyć podróż w najbardziej tajemnicze miejsca Układu Słonecznego. Sufit krośnieńskiej hali MOSiR przy ulicy Bursaki przeobrazi się w kopułę planetarium i rozbłyśnie tysiącami świateł, a wszystkiemu będzie towarzyszyć suita "Planety" w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.


P R O G R A M Young Arts Festival 2018

1 lipca (niedziela), godz. 20.00*
POD GWIAZDAMI (Szymon Krzeszowiec, Robert Kabara, Pietro Massa, Alexander Gebert, Michał Francuz, Bartosz Węglarczyk)
miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 8

2 lipca (poniedziałek), godz. 20.00
Jam Session (wspólne muzykowanie)
miejsce: Rynek Krosno

3 lipca (wtorek), godz. 20.00
RZECZY OSOBISTE (Krzysztof Lenczowski)
miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (balkon) przy ul. Blich 1

4 lipca (środa), godz. 20.00
BAROK PROGRESYWNY (Nikola Kołodziejczyk Orchestra)
miejsce: Bazylika Trójcy Świętej w Krośnie przy ul. Piłsudskiego 5

5 lipca (czwartek), godz. 20.00*
MISTRZ I JEGO UCZEŃ (pedagodzy i kursanci Young Arts Masterclass)
miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie przy ul. Piotra Skargi 2.

6 lipca (piątek), godz. 20.00*
WOLNOŚĆ (Kwartet Śląski)
miejsce: hangar w Krośnie przy ul. Lotników 20

7 lipca (sobota), godz. 20.00
BLASK (orkiestra Kameralna Young Arts)
miejsce: Rynek Krosno

8 lipca (niedziela), godz. 11:00
GRANIE NA TRAWIE (Nicolas Leydenbach)
miejsce: Pałac Polanka w Krośnie przy ul. Popiełuszki 103

8 lipca (niedziela), godz. 21:00*
PLANETY (Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sebastiana Perłowskiego)
miejsce: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie przy ul. Bursaki 29

*wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc online na evenea.pl lub wejściówki w kasie RCKP.


O ZAPROSZONYCH GOŚCIACH...

KRZYSZTOF LENCZOWSKI
Wiolonczelista jazzowy, jeden z twórców najlepszego kwartetu smyczkowego w Polsce i na świecie Atom String Quartet, zdobywców nagród przemysłu muzycznego Fryderyk. Jako członek własnych zespołów, a także jako muzyk sesyjny nagrał ponad 50 płyt, w tym autorski album "Internal Melody" - pierwszą polską płytę jazzową sygnowaną nazwiskiem wiolonczelisty, która w 2016 roku została nagrodzona Fryderykiem w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku". W latach 2014, 2015 i 2016 zwyciężył w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Uczestniczył w najsłynniejszych festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, JazzBaltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts. W Krośnie wystąpi 3 lipca br. podczas solowego koncertu na balkonie jednej z krośnieńskich kamieniczek.

NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA
Nikola Kołodziejczyk jest zdobywcą nagrody Fryderyk 2015 za debiut jazzowy oraz w 2016 za jazzowy album roku "Barok progresywny". Właśnie ten projekt usłyszymy podczas koncertu 4 lipca br. w krośnieńskiej Farze. Jest on owocem współpracy pomiędzy muzykami jazzowymi i barokowymi. Modyfikacji został poddany zestaw perkusyjny. Większość elementów zestawu została podmieniona, wytłumiona, a niektóre elementy zostały przemyślane od nowa. Wszystko po to, by brzmienie całego zespołu było bardziej wyrównane, a ekspresja perkusisty nie została zaburzona.

KWARTET ŚLĄSKI
Zdobywca podwójnego Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej w 2017 r. Zespół zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej Gramophone Classical Music Awards 2017. Kwartet Śląski istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. 6 lipca br. odbędzie się niezapomniany występ w industrialnej przestrzeni hangaru lotniczego w Krośnie, będący muzyczną podróżą od muzyki Grażyny Bacewicz i Henryka Mikołaja Góreckiego do twórczości Grzegorza Ciechowskiego z autorskiej płyty "Republique".

KAMERALIŚCI
Na scenie Young Arts usłyszymy znakomitych polskich i zagranicznych kameralistów  - uznanych  artystów tj. skrzypków Roberta Kabarę i Szymona Krzeszowca, altowiolistę Pierro Massę, wiolonczelistę Alexandra Geberta oraz pianistów Michała Francuza i Bartosza Bednarczyka (1 lipca br. koncert inaugurujący trzecią edycję festiwalu – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie), Nikolasa Leydenbacha w koncercie pianistycznym (8 lipca br., koncert ‘Granie na trawie’). Dodatkowo usłyszymy młode talenty, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass którzy zaprezentują swoje umiejętności obok swoich mistrzów w klimatycznym koncercie na placu zabytkowego I liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (5 lipca br.) oraz podczas występu na krośnieńskim rynku tworząc orkiestrę kameralną (7 lipca br., koncert BLASK).

ORKIESTRA FILHARMONII KRAKOWSKIEJ POD BATUTĄ SEBASTIANA PERŁOWSKIEGO
Sebastian Perłowski to uznany w Polsce i zagranica dyrygent młodego pokolenia! Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie takimi jak Sinfonia Varsovia, HK Philharmonic, NOSPR, Metropolitana de Lisboa, Sevilla Symphony Orchestra, The Hong Kong Chinese Orchestra czy The George Enescu Philharmonic Orchestra Bucharest oraz z światowej klasy solistami - Julius Berger, Jose Cura. Na swoim koncie ma nagrania dla wytwórni ECM, Warner Classics, DUX, czy Kameny. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej rozpoczęła swą działalność w lutym 1945 roku, jako pierwsza polska orkiestra symfoniczna po zakończeniu II wojny światowej. Dziś to jedna z najprężniej działających instytucji kultury w południowej Polsce. Zespół koncertował w większości krajów europejskich, w tym w Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Gewandhaus w Lipsku, Théâtre du Châtelet w Paryżu, a także na świecie m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wielokrotnie zapraszany był także do udziału w festiwalach muzycznych we Włoszech, w Belgii, Grecji, we Francji, w Niemczech, Irlandii oraz kilkakrotnie w festiwalu Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans oraz Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W Krośnie artyści wystąpią (8 lipca br.) na niezwykłym koncercie połączonym z multimedialną prezentacją kosmicznych grafik.

Young Arts Festival jest finansowany przy wsparciu Miasta Krosna. Wydarzenie dofinansowano również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(YAF), red.

  • autor: (YAF), red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?