Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Spotkanie o Rotmistrzu Pileckim

Rotmistrz Pilecki: harcerz, żołnierz i patriota. Jego życie poświęcone było walce za Ojczyznę przeciwko komunistom i hitlerowcom. Był autorem pierwszego raportu dokumentującego nazistowskie zbrodnie holokaustu, ujawniającego co dzieje się za ogrodzeniem KL Auschwitz. W środę, 27 czerwca odbędzie się w Krośnie spotkanie poświęcone tej niezwykłej postaci.

W środę 27 czerwca o godzinie 19, w salce przy parafii farnej odbędzie się spotkanie poświęcone Witoldowi Pileckiemu. O rotmistrzu opowie Małgorzata Kupiszewska - prezes Fundacji Zwycięska Misja. Uczestnicy spotkania otrzymają "Raport Witolda".

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku, pod rosyjskim zaborem. Od najmłodszych lat był polskim patriotą, należał do konspiracyjnego harcerstwa. W latach 1918-21 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym walczył w Bitwie Warszawskiej. W tej wojnie został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W okresie międzywojennym pracował w kontrwywiadzie. W 1939 roku brał udział w wojnie obronnej. Pod okupacją w Warszawie został jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, w której pełnił funkcje szefa sztabu i głównego inspektora. Jako przedstawiciel podziemia celowo dał się aresztować i stał się dobrowolnym więźniem KL Auschwitz. W obozie organizował ruch oporu. Po brawurowej ucieczce z obozu opracował pierwszy w świecie raport o Holokauście, tzw. Raport Pileckiego. W szeregach Armii Krajowej kontynuował walkę z okupantem, w tym walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po upadku powstania był więźniem obozu jenieckiego w Lamsdorfie. Po wyzwoleniu obozu kontynuował walkę w Szeregach Polskich Sił Zbrojnych. 8 XII 1945 roku powrócił do Ojczyzny i podjął działania niepodległościowe Po aresztowaniu był bestialsko torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Został zamordowany, 25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy w warszawskim więzieniu mokotowskim. Zrehabilitowany wyrokiem sądu w 1990 roku. W 2006 roku został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego, a w 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika.

Projekt nadania imienia Witolda Pileckiego dla parku w Krośnie będzie rozpatrywany na czerwcowej sesji Rady Miasta.

Zobacz także: Park Pileckiego - samorząd dzielnicy wnioskuje od ponad dwóch lat

pd

3 komentarzy

 • uczestnik spotkania

  Kto nie był na prezentacji Rotmistrza niech żałuje.Pełna kultura uczestników ,nie pchali się na łeb i szyję po książkę o Rotmistrzu .Nie było takiej potrzeby .Organizatorzy do każdej /a było ponad 100 osób/osoby podchodzili ,wymienili uścisk dłoni i wręczali w pięknym wydaniu i oprawie ksiązkę o Witoldzie .Prezenterzy zasługują na pochwałę .Kto jeszcze nie był bo np nie mógł to dzisiaj słyszałem na sesji ,że taka prezentacja jeszcze będzie.Mam nadzieję ,iż niebawem ukarze się filmik ze spotkania.

  Zgłoś nadużycie uczestnik spotkania czwartek, 28, czerwiec 2018 20:00 Link do komentarza
 • ić

  o 19.

  Zgłoś nadużycie środa, 27, czerwiec 2018 16:08 Link do komentarza
 • M

  O której godzinie będzie spotkanie o Pileckim?Na plakacie jest 19 a w treści artykułu 18

  Zgłoś nadużycie M środa, 27, czerwiec 2018 12:47 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj