KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Artur Michelis: w KBP dostępna jest wystawa dwukrotnego laureata naszego konkursu

Artur Michelis: w KBP dostępna jest wystawa dwukrotnego laureata naszego konkursu Fot. Łukasz Piękoś

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace Artura Michelisa, fotografa i muzyka z Krosna. Wernisaż odbył się 11 lipca, a ekspozycja czynna będzie do 8 września. Wśród fotografii na wystawie znalazły się zdjęcia nagrodzone w konkursie KrosnoCity.pl: "Balony nad Krosnem w czerni i bieli oraz kolorze".

REKLAMA


Artur Michelis jest laureatem nagród w konkursach "Balony nad Krosnem w czerni i bieli oraz kolorze" (wyróżnienie w 2016 roku oraz nagroda główna w 2017 roku). Współpracował z niemiecką firmą DigitalDesign, czego owocem jest fotoksiążka "Fotoreportaż z Balonów nad Krosnem 2016/17". Natchnienia poszukuje głównie w naturze, ale nieobce są mu również portrety czy fotografie urbanistycznych detali.

W Saloniku Artystycznym Artur Michelis pokazuje blisko 40 fotografii wykonanych w latach 2014-2018. Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu "Tam, gdzie latają balony. Fotografie Artura Michelisa" o prezentowanych pracach pisze m.in.: - Obraz szumnie poruszających się w powietrzu kolorowych balonów ma niezaprzeczalną moc przykuwania uwagi. Nie jest to widok codzienny, a sam lot balonu, jako spełnienie marzenia o oderwaniu się od ziemi i współdzieleniu z ptakami umiejętności poruszania się w przestworzach, ma w sobie coś z baśni. I jeszcze to poczucie wyzwolenia spod działania praw natury, paradoksalnie tylko po to, by jeszcze bardziej poczuć się jej częścią. Taka wizualno-znaczeniowa asocjacja zapada w pamięć, rozpala wyobraźnię, domaga się utrwalenia.

Odpowiedzią na to wezwanie są fotografie Artura Michelisa, prezentowane obecnie w Saloniku Artystycznym KBP. Zainteresowanie lotami balonów i ich fotografowanie zaowocowało serią zdjęć, a autorowi przyniosło konkursowe laury. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że obła kolorowa forma to tylko istotny element kompozycji przemyślanych kadrów. W tle - krajobrazy okolic podkrośnieńskich miejscowości z wyeksponowanymi ich cechami charakterystycznymi: pagórkowatym terenem, pofalowanymi spłachetkami pól oddzielonych wąskimi miedzami lub pasmami drzew i zarośli. To odczucie jest tym bardziej uzasadnione, że na wielu fotografiach pejzaż lub jego fragmenty to samodzielne i wyłączne tematy".

Podczas wernisażu Artur mówił o początkach fotografowania oraz o tematyce prezentowanych prac. Przygodę z fotografią rozpoczął od wykonywania zdjęć "balonów nad Krosnem". Oprócz balonów, na jego fotografiach pojawiają się też krajobrazy z okolic Krosna oraz portrety osób. Jak sam podkreślił - ciągle uczy się fotografować ludzi.

Artur Michelis, urodził się w 1994 r. w Krośnie. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie i policealnej szkoły "Eureka" w Rzeszowie (na kierunku fotografia). Gitarzysta, kompozytor i muzyk w zespołach: Teardrop Heaven oraz Kapitał. Fotografuje od 2014 roku. Interesuje się fotografią krajobrazową, wykonuje też fotografie w skali makro, jak również fotografie analogowe w czerni i bieli. Lubi eksperymentować ze starszymi obiektywami typu M42. Jego prace analogowe pokazywane były na wystawie zbiorowej uczniów Pracowni Pawła Olearki w Miejskim Domu Kultury w Rzeszowie w 2015 roku.

pd
Fot. Łukasz Piękoś

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?