KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Do Krosna zbliża się Królowa!

Dwa dni rekonstrukcji historycznych, jeszcze więcej wydarzeń, pokazy, warsztaty, potyczki miejskie z udziałem krośnian - to tylko część zmian i tego, co czekać będzie na nas podczas trzeciej edycji wydarzenia "Wjazd Króla" 28-29 lipca.

REKLAMA


28-29 lipca 2018 witamy w Krośnie Jadwigę Andegaweńską! To już trzecia edycja "Wjazdu Króla", wydarzenia, które wpisało się w kalendarz imprez w Krośnie. coraz bliżej. Do tej pory dwukrotnie przybliżona przyjazd do Krosna Króla Jana Kazimierza. Tym razem, zgodnie z decyzja mieszkańców, nasze miasto zaszczyci Królowa Jadwiga.

Jadwiga Andegaweńska (1374-1399), wnuczka Elżbiety Łokietkównej, kobieta, która wyprzedzała swój czas, koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju.

Przebywała w Krośnie (prawdopodobnie) w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną (Halicką) w celu odzyskania tej ziemi z rąk węgierskich. Jadwiga w marcu 1387 roku była we Lwowie (6-8 marca) oraz Przemyślu (19 marca) skąd przez Biecz wróciła do Krakowa w kwietniu - najkrótsza trasa wiodła przez Sanok i Krosno. W 1397 roku potwierdziła nadanie gruntów miejskich dla klasztoru franciszkanów, dokonane wcześniej przez byłego wójta Jana oraz wyjęła klasztor spod władzy rajców miejskich, zakazując radzie i burmistrzowi ingerowania w sprawy klasztorne pod karą 1000 florenów na rzecz skarbu oraz 100 florenów na rzecz starosty.

Zobacz program
Na poszczególne wydarzenia nie obowiązują zapisy, z wyjątkiem obowiązku zgłoszenia się w biurze organizacyjnym członków drużyn potyczek miejskich i uczestników konkursu na najciekawszą stylizację.


WYDARZENIA POPRZEDZAJĄCE WJAZD KRÓLA 2018

PRACOWNIA KRAWIECKA "Pod igiełką" (od 16 do 31 lipca 2018, Krosno, Rynek 20)
- poniedziałek - czwartek: 10.00 - 16.00
- piątek: 14.00 - 18.00

Warsztaty w Pracowni Krawieckiej
- poniedziałek - wtorek: 10.00 - 13.00
- piątek: 15.00 - 18.00

Wypożyczalnia strojów (godziny otwarcia podczas wydarzenia "Wjazd Króla" / 28-29 lipca 2018):
- sobota: 14.00 - 22.00
- niedziela: 12.00 - 20.00


28 lipca 2018 (sobota) / Rynek

16.00 - 20.00: PRACOWNIE KRÓLEWSKIEGO MIASTA KROSNA

Na oczach mieszkańców i uczestników wydarzenia powstanie monumentalny portret Jadwigi Andegaweńskiej, namalowany przez Arkadiusza Andrejkowa.

- pracownia iluminatorów (prowadzenie: instruktorzy RCKP),
- pracownia krawiecka (prowadzenie: instruktorzy RCKP),
- oficyna druków ulotnych (prowadzenie: instruktorzy RCKP),
- pracownia liternictwa (prowadzenie: instruktorzy RCKP),
- pracownia malarza królewskiego (prowadzenie: Arkadiusz Andrejkow),

od 17.00: JARMARK KRÓLEWSKI

Pokaz konkursowy stylizacji
Prezentacja stylizacji biorących udział w Konkursie na najciekawszą stylizację średniowieczną, ogłoszenie wyników i przyznanie nagród oraz wyróżnień. W dniu Konkursu należy zgłosić się do biura organizatora na rynku w Krośnie w celu potwierdzenia uczestnictwa oraz ustalenia kolejności prezentacji. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie oficjalnego wystąpienia Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, około godziny 20.30.

- prezentacje replik strojów rycerskich (prowadzenie: Pracownia rękodzieła historycznego i rekonstrukcji historycznych Scutum z Sanoka),
- opowieści historyczne (prowadzenie: Pracownia rękodzieła historycznego i rekonstrukcji historycznych Scutum z Sanoka),
- warsztaty tańców dawnych (prowadzenie: Kolektyw "Terpsichore"),
- średniowieczna trupa teatralna Stowarzyszenia Teatr S.T.R.A.C.H. (prowadzenie: Stowarzyszenie Teatr S.T.R.A.C.H. (w ramach Ogólnopolskiego konkursu grantowego na działania promujące Wjazd Króla i związane z animacją społeczności lokalnej).

19.30: ORSZAK KRÓLOWEJ
- wymarsz, trasa: pl. Monte Cassino, ul. Staszica, ul. Sienkiewicza, Rynek

od 20.00: KRÓLEWSKA NOC W KROŚNIE

- Pokaz flagowy Gwardii Gryfa "Sbandieratori dumą naszych serc" [Rynek]
Gwardia Gryfa - jedyna grupa w Polsce realizująca pokazy inspirowane włoską sztuką żonglerki chorągwiami (półfinaliści MAM TALENT)!

- Jesteśmy jedyną w Polsce grupą zajmującą się widowiskową, włoską sztuką tańca z chorągwiami wzbogaconego elementami żonglerki - Sbandieratori! Naszą ideą jest tworzenie widowiskowych, fabularyzowanych spektakli łączących różne dyscypliny kuglarskie i artystyczne - artyści o sobie.

- Żywy obraz w Muzeum Rzemiosła [dziedziniec Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego]
"U szewca" obraz Seweryna Bieszczada zostanie ożywiony przez pracowników Muzeum Rzemiosła.

- Straszna ulica - Teatr na Bruku [ul. Blich i dziedziniec CDS]
Pokaz warsztatowy Teatru na Bruku (uczestników wakacyjnych warsztatów organizowanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie).

- Pokaz ogniowy Teatr Ognia Ignis [plac, Rynek]
Krośnieńska Grupa Ogniowa Ignis. Pokazy tańca z ogniem, warsztaty dla dorosłych i młodzieży.

- Koncert Zespołu Mistic [scena, Rynek]
Zespół MISTIC nazywany również Polskimi Gregorianami powstał w 2005 roku zainspirowany serią płyt "Gregorian - Masters of chant". Założył go Mikołaj Kotyczka (Simon Woods) - kompozytor, aranżer, producent i realizator nagrań, viol, tb, p, k, voc, dj, remixer.

Na początku był to projekt wyłącznie "studyjny" nastawiony na jednorazowe wydawnictwo, lecz w 2006 roku po wydaniu pierwszego albumu "MISTIC - Największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego" [Warner Music Poland 2006] zaistniała potrzeba utworzenia stałego składu zespołu na potrzeby koncertów. I tak w pierwszym składzie znaleźli się: M. Kotyczka, I. Gajdosz, T. Wawrosz, M. Dziedzic, M. Cichoń. Do utworu "Wiara" z pierwszego albumu został nakręcony teledysk będący również pierwszym singlem. Drugim singlem stał się utwór "Kiedy powiem sobie dość" z repertuaru O.N.A. Zespół podczas promocji tego albumu wystąpił m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego, w programie "Kawa czy herbata?", "Pytanie na śniadanie" i "Teleexpress".

- Spektakl "Poemat o Słońcu i Księżycu" Teatr Klinika Lalek [dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego]
Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 roku teatr przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Kinior Sky Orchestra - zespołem z Kielc.

O spektaklu
premiera: Stacja Wolimierz - 1994
Sztandarowy spektakl/widowisko Teatru Klinika Lalek z udziałem dużych lal i masek, z dużymi, jeżdżącymi obiektami/instalacjami, grane przez aktorów w niezwykłych maskach, z latającym Smokiem..., a wszystko z muzyką Maestra Włodzimierza Kiniorskiego. Duże, plenerowe widowisko wśród płonących mandali ognia. "Poemat o Słońcu i Księżycu" - to wiersz napisany w przestrzeni. Poemat o układzie sił w kosmosie. Inspirację literacką do przedstawienia stanowiła "Tabula Smaragdina" Hermesa Trismegistosa (w tłumaczeniu Henryka Wańka). Spektakl jest o tym, że jest dzień i noc, że jest jasno i ciemno, że jest słońce i księżyc, że jest kobieta i mężczyzna, że jest początek i koniec, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego Smoka.


29 lipca 2018 (niedziela) / Starówka

10.00 - 14.00: Średniowieczny plac zabaw grupy WAGABUNDA

Teatr Wagabunda powstał w Krakowie w 2002 roku, założony przez Bogusława Pobiedzińskiego. Aktorzy teatru to wykształceni pedagodzy, cyrkowcy, aktorzy dramatyczni.

16.00 - 19.00: PRACOWNIE KRÓLEWSKIEGO MIASTA KROSNA

16.30 - 19.00: POTYCZKI MIEJSKIE - turniej drużyn
Zgłoszenia: drużyny zgłaszają swój udział w biurze organizacyjnym (lokalizacja: rynek) najpóźniej do godziny 14.30.

Potyczki miejskie z udziałem mieszkańców dzielnic i osiedli Krosna - dzieci, dorosłych, kobiet i mężczyzn (brak ograniczenia wiekowego), minimalna liczba osób w drużynie: 6, maksymalna - do nieskończoności.

Okaże się, kto ma największą krzepę, a kto wprawne oko, dryg do kręgli lub wrodzone zdolności krawieckie. Każda drużyna musi wydelegować jednego członka do komisji nadzorującej potyczki. Kibice zagrzewający do boju również są mile widziani, a okrzyki na cześć każdej z drużyn wskazane.

Uwaga! Drużyny obowiązują stroje stylizowane na epokę średniowiecza.
 
Proponowane konkurencje*:
1. Zbijanie pachołka (niekoniecznie tradycyjne kręgle),
2. Podkową w turka (rzut do celu),
3. Sprytna gospodyni (plecenie warkoczy z cebuli lub czosnku),
4. Cerowanie kmiecia (cerowanie dziury w ubraniu chłopskim. UWAGA! Ubranie chłopskie na chłopie - panie prosimy o zachowanie ostrożności podczas cerowania),
5. Chytry giermek (szukanie monet w zbożu),
6. Toczenie beczki (trudna sztuka układania beczek w piwnicy. Konkurencja grupowa),
7. Bieg ze stągwiami,
8. Przeciąganie wozu obfitości (mierzcie siły na zamiary. Konkurencja grupowa),
9. Slalom główki kapusty drewnianym kołkiem,
10. Królewski zielarz (konkurs znajomości właściwości ziół),
11. Ogrodnicy Króla Jegomości (przycinanie krzewu na zadany kształt).

*W przypadku większej liczby drużyn liczba konkurencji może ulec zmianie.

(rckp), red.
Fot. archiwum RCKP

  • autor: (rckp), red.

1 komentarz

  • Lato

    Nie wiadomo czy ta królowa wjedzie do rynku bo na podcieniach już siedzi KRÓL MIASTA KROSNA to może jej nie wpuścić??

    Zgłoś nadużycie Lato piątek, 27, lipiec 2018 20:00 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?