KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Festiwal Kultur Pogranicza, czyli Karpackie Klimaty 2018 [PROGRAM]

16 sierpnia rozpoczyna się w Krośnie trzydniowy Festiwal Kultur Pogranicza, jakim są KARPACKIE KLIMATY. Każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie - niepowtarzalne karpackie przysmaki, w tym tradycyjny chleb, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki folkowej, żywiołowe tańce krajów pogranicza i wiele innych atrakcji. Tradycyjnie mieszkańcy Krosna i turyści wybiorą także swój Ulubiony Chleb. Zobaczcie program wydarzenia!

REKLAMAKARPACKIE KLIMATY 2018 - PROGRAM

16 sierpnia 2018 (czwartek)

godz. 17.00 - wernisaż
- Anna Kobak-Pisowacka Pro memoria
Muzeum Rzemiosła - Wieża Farna, ul. Piłsudskiego 5, Krosno

godz. 18.00 - wernisaż
- wystawa prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej
Z krosna do Krosna
Piwnica PodCieniami, ul. Rynek 5, Krosno

17 sierpnia 2018 (piątek) | SCENA

godz. 17.30 - Inauguracja Festiwalu Kultur Pogranicza "Karpackie Klimaty" i Festiwalu Win Węgierskich im. Roberta Portiusa
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta GREENHORNS Marl (Niemcy)
- zespół wokalny OLŠAVAN z Vyšnej Olšavy (Słowacja)

godz. 19.00 - oficjalne wystąpienie prezydenta Krosna i zaproszonych gości
- zespół taneczny ZALAI CSÜNTÖK Zalaegerszeg (Węgry)
- zespół taneczny BODROG Sárospatak (Węgry)

godz. 21.30 - Koncert Kobiecym głosem
- KAROLINA SKRZYŃSKA
- CHŁOPCY KONTRA BASIA

18 sierpnia 2018 (sobota)

godz. 8.30 - 11.00 - Gotowanie z Dzień Dobry Wakacje (TVN) - gotuje Paweł Dobrzański

godz. 9.00 - 12.00 - Radio Biwak Radia Rzeszów na Karpackich Klimatach

godz. 11.30 - Wernisaż wystawy premierowej 10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do Krosna 2018
Galeria BWA, ul. Kolejowa 1, Krosno

godz. 17.00 - Karpacki tygiel
- zespół taneczny ZALAI CSÜNTÖK Zalaegerszeg (Węgry)
- zespół taneczny BODROG Sárospatak (Węgry)
- RABI GABI Uherské Hradiště (Czechy)

godz. 21.00 - Koncert Pieśni spod strzechy
- RATATAM & FOLK DREAM TEAM (Polska)


19 sierpnia 2018 (niedziela)

godz. 10.00 - XIV Bieg uliczny "O Skarb Portiusa"

godz. 16.30 - uroczyste zakończenie konkursu na ulubiony chleb krośnian

godz. 17.00 - Koncert Muzyka z Szerokiej
- RABI GABI - Uherské Hradiště (Czechy)
- LEGEND OF KAZIMIERZ (Polska)
- MAGDA BRUDZIŃSKA KLEZMER TRIO (Polska)

5 zmysłów Karpackich Klimatów
Wzrok. Króluje słonecznik, wszystkie barwy na straganach z rękodziełem i na scenie w strojach ludowych, refleksy światła w krośnieńskim szkle.
Słuch. Muzyka ze wszystkich stron Karpat - od ludowych przyśpiewek i dumek po folk-jazz, gwar rozmów, śmiech dzieci.
Węch. Chleb - ten niepowtarzalny zapach zawsze kojarzący się z domem, zioła, miody, proziaki.
Smak. Chleb - skrywający owoce, zioła, cebulę, wino - od słodyczy muskatu po wytrawne z Egeru, karpackie miody, sery - wytwarzane domowymi metodami, wędliny - prawdziwie smakujące, proziaki, czyli specjał regionu.
Dotyk. Tkaniny - szlachetność lnu, rzeźby - chropowatość drewnianych świątków, gładkość szkła karpackich aniołów.

KLIMATYCZNE ATRAKCJE

RADIO BIWAK NA KARPACKICH KLIMATACH
Wakacyjny program Radia Rzeszów na krośnieńskiej starówce (godz. 9.00 - 12.00).

Spotkania z twórcami i artystami festiwalu Karpackie Klimaty. Rozmowy z gośćmi z miast partnerskich Krosna. Program poprowadzą: Renata Machnik, Adam Głaczyński.

GOTOWANIE W DZIEŃ DOBRY WAKACJE
Kuchnia Dzień Dobry TVN (sobota, godz. 8.30 - 11.00) z widokiem na Wieżę Farną.

Trzy dania kuchni polskiej oparte na sezonowych składnikach z Podkarpacia gotować będzie Paweł Dobrzański, właściciel i szef kuchni sieci restauracji Posmakuj WARSZAWA i Posmakuj KROSNO. Zdobywca I miejsca na Festiwalu Kuchni Dworskiej w 2003 roku, wraz z Pascalem Brodnickim przygotowywał obiad dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Nicolasa Sarkozy’ego w Pałacu Prezydenckim.

SZTUKA I SMAKI POGRANICZA
Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. W trakcie festiwalu swoje prace chętnie prezentują malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów, a ulica Ordynacka zamienia się w niemal unikatową karpacką galerię sztuki.

Z KROSNA DO KROSNA
18 sierpnia 2018 o godzinie 11.30 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy premierowej 10. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" połączone z ceremonią uhonorowania laureatów. Po raz pierwszy biennale zostało zorganizowane w 2000 roku i spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony artystów sztuki włókna z wielu krajów. Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Jego finałem jest wystawa, która premierowo eksponowana jest zawsze w Krośnie. Głównym założeniem regulaminu konkursowego jest wymóg dotyczący materii twórczej - prace powinny zawierać minimum 75% lnu w dowolnym jego sposobie występowania - włókno, przędza, tkanina.

W tym roku przypada dziesiąta - jubileuszowa edycja wydarzenia, w związku z czym towarzyszą mu dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentowana będzie w Wieży Farnej. Została ona poświęcona tragicznie zmarłej artystce tkaniny i uczestniczce biennale - Annie Kobak-Pisowackiej. Druga ekspozycja jest prezentacją prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" znajdujących się w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zobaczyć ją będzie można w Piwnicy PodCieniami. Uroczyste otwarcie wystaw odbędzie się 16 sierpnia 2018 o godzinie 17.00 i 18.00.

Patronat honorowy na 10. MBATL "Z krosna do Krosna" 2018 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl i Prezydent Miasta Krosna - Piotr Przytocki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Kultura, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów S.A. i Portal Krosno24.pl. Wydarzenie jest realizowane przy pomocy finansowej Gminy Miasto Krosno.

FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH
W tym roku już po raz XVI Stowarzyszenie Portius otworzy Festiwal Win Węgierskich imienia Wojciecha Portiusa. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina z Egeru, Tokaju i znad Balatonu. Bogate smaki węgierskich trunków pójdą w parze z równie bogatym programem wydarzenia.

Degustacje: odbywać się będą w Centrum Dziedzictwa Szkła (17 sierpnia, godz. 18.00 i 21.00 oraz 18 sierpnia, godz. 17.00 i 21.00). Najznakomitszych win spróbować będzie można również na rynku krośnieńskim od piątku do niedzieli.

ZAKLĘTE W SZKLE
Spacerując po krośnieńskiej starówce, w dniach festiwalu, będzie można zauroczyć się krośnieńskim szkłem. Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Szkła, miejscowe huty i pracownie artystyczne odkrywa nie tylko tradycje, ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła.

ŚWIĘTO CHLEBA
Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy konkurs "Ulubiony chleb krośnian". Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wyrobami piekarniczymi o tytuł "Ulubionego chleba krośnian".

Głosowanie: 18 sierpnia (sobota), godz. 9.00 - 16.00, 19 sierpnia (niedziela), godz. 9.00 - 15.00.
Ogłoszenie wyników: około godz. 16.30 na scenie głównej w rynku.

BIEG ULICZNY
19 sierpnia (niedziela), godz. 10.00

W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, krośnieńska starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia. XIV Bieg Uliczny "O Skarb Portiusa", organizowany przez MOSiR Krosno odbywał się będzie następującą trasą:

START godz. 10.00 - Rynek | ul. Piłsudskiego | rondo Solidarności | ul. Legionów | rondo Niezapominajki | ul. Sicińskiego | rondo Zawodzie | ul. Białobrzeska | ul. Moniuszki | ul. Konopnickiej | ul. Krakowska | ul. Piłsudskiego | rondo Solidarności | ul. Piłsudskiego | Rynek - META

Biegaczom potrzebny jest doping, dlatego wszyscy kibicujący na trasie są mile widziani.

Karpackie Klimaty z PWSZ | TWÓRCZO I NAUKOWO
18 sierpnia (sobota), godz. 10.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Rośliny lecznicze Cergowej - wykład dr Henryka Różańskiego, dr Dominika Wróbla

18 sierpnia (sobota), godz. 12.00-18.00 | 19 sierpnia (niedziela), godz. 12.00 - 17.00.
Dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8
Czy znasz Polskę? - konkurs | Wyścig o kropelce: efektywne wykorzystanie energii | Łamigłówki towaroznawcze | W poszukiwaniu minerałów | Dom na piasku | Akademia zdrowia | Świadome odżywianie | Zarządzaj twórczo | Znajdź kod cyfrowy | Kropka/kreska, zakoduj tekst
Malowanie na drewnie i nie tylko...

Rynek, Krosno
Akademickie Koło Fortuny - Baw się i wygrywaj

Biblioteka PWSZ, Rynek 1
- Bielik - wystawa fotograficzna
- Znak państwa i narodu - wystawa książek
- Dla dzieci: A to Polska właśnie... (gry, rebusy, zagadki, instrukcja składania flagi)

RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU
Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.

PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII
W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku.

ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH
ul. Franciszkańska

Do wyjątkowego miejsca przy ul. Franciszkańskiej w piątkowy i sobotni wieczór zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Zakątek Rozmaitości Galicyjskich to spotkanie z tradycją i kulturą regionu karpackiego. Muzyka, turystyczny klimat, tradycyjne kulinarne produkty lokalne, a wszystko to w niezwykłej scenerii starego miasta. Muzycznym działaniom na Zakątku, jak co roku, towarzyszyć będzie Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji.

17 sierpnia, godz. 19.00 Rozpalenie ogniska i rozpoczęcie kolejnej edycji Zakątka Rozmaitości Galicyjskich | 19.30 Koncert zespołu Happy Hours | 21.00 Koncert zespołu Łubu Dubu (etno folk).

18 sierpnia, godz. 19.00 Koncert zespołu Pogórzanie | 20.00 Ogłoszenie wyników w konkursie nalewkowym | 20.45 Koncert łemkowskiego zespołu Burian.

Klimatyczne nicnierobienie
ul. Franciszkańska

17 - 19 sierpnia, od godziny 11.00 Strefa relaksu | Kram z karpackimi pamiątkami - zrób je sam!


WARTO ZOBACZYĆ

PUNKT INFORMACJI KULTURALNO-TURYSTYCZNEJ
17 sierpnia (piątek), godz. 9.00 - 18.00
18 - 19 sierpnia (sobota - niedziela), godz. 9.00 - 17.00
ul. Rynek 5, Krosno

W celu poszerzenia swej wiedzy o istotne dla gości festiwalowych szczegóły zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej, gdzie będzie także można nabyć niepowtarzalne pamiątki z Krosna, zapoznać się również z bogatą ofertą wydawnictw turystycznych i popularno-naukowych, dotyczących Krosna i okolic.

MUZEUM RZEMIOSŁA
17 sierpnia (piątek), godz. 10.00 - 17.30
18 - 19 sierpnia (sobota - niedziela), godz. 10.00 - 16.00
ul. Piłsudskiego 19, Krosno

Instytucja kultury z siedzibą w zabytkowym "domu z zegarem", zbudowanym dla krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza, na przełomie XIX i XX wieku. Prezentuje zwiedzającym liczne wystawy czasowe i stałą ekspozycję, związane z wymierającymi lub nieistniejącymi już rzemiosłami, daje możliwość zapoznania się z ciekawymi mechanizmami z przełomu wieków. W zarządzie Muzeum pozostaje także obiekt "Piwnicy PodCieniami" oraz Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. Instytucja zaprasza zwiedzających do odwiedzenia podczas festiwalu wystawy stałej: Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej.

Czasowa wystawa prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do Krosna.
Wernisaż: 16 sierpnia, godz. 18.00.

WIEŻA FARNA
17 sierpnia (piątek), godz. 10.00 - 18.00
18 sierpnia (sobota), godz. 10.00 - 20.00
19 sierpnia (niedziela), godz. 10.00 - 16.00.
Przerwa w zwiedzaniu w godz. 11.30 - 12.30, a w sobotę również o 16.00 - 18.00.
ul. Piłsudskiego 5, Krosno

To niewątpliwa atrakcja turystyczna krośnieńskiej starówki, cały rok można odwiedzać obiekt, ekspozycja stała - Zegarmistrzostwo wraz z możliwością wysłuchania opowieści o starych zegarach i pracach Michała Mięsowicza.

Wystawa czasowa w Wieży Farnej: Anna Kobak-Pisowacka - Pro memoria
Wernisaż: 16 sierpnia, godz. 17.00

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA
17-19 sierpnia (piątek - niedziela), godz. 10.00 - 18.00 (rozpoczęcie zwiedzania o pełnych godzinach zegarowych, ostatnie wejście godz. 17.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc)
ul. Blich 2, Krosno

Piękno szklanego rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, wyjątkowe wystawy znanych artystów pracujących w szkle, nowoczesne i interaktywne warsztaty szklane czy malowidło trójwymiarowe - to tylko fragment z bogatej oferty tej znanej już w całej Polsce instytucji.

Ponadto, w ramach Festiwalu Win Węgierskich, w dniach: piątek, godz. 18.00 i 21.00 oraz sobota, godz.17.00 i 21.00 CDS wraz ze Stowarzyszeniem Portius zaprasza gości na niepowtarzalne, zabarwione dużą dawką humoru i urozmaicone przez znakomitych Sommelierów degustacje najlepszych win. W tym czasie, przed budynkiem głównym CDS, będzie można także zakupić wyjątkowe, ręcznie formowane kieliszki do wina.

MUZEUM PODKARPACKIE
17 sierpnia (piątek), godz. 9.00 - 16.00, sobota - niedziela 10.00 - 16.00 (zwiedzanie do 17.00)
ul. Piłsudskiego 16, Krosno

Największa w Europie ekspozycja lamp naftowych, ponadto wystawy malarstwa, w tym cieszące się niegasnącym zainteresowaniem - malarstwa iluzjonistycznego. Do dyspozycji zwiedzających w czasie festiwalu będzie wystawa czasowa Powrót niepodległej. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA
18 sierpnia (sobota), godz. 11.30 - 19.00
19 sierpnia (niedziela), godz. 15.00 - 18.00
ul. Kolejowa 1, Krosno

Instytucja, obchodząca w tym roku swoje 70-lecie, jest organizatorem wielu imprez artystycznych oraz działań o charakterze edukacji kulturowej. Dysponuje dwoma obiektami, w tym nowoczesną salą widowiskową, z zapleczem mieszczącym nawet największe produkcje artystyczne - gości artystów z całego świata, oferując tym samym publiczności niezapomniane wrażenia. W czasie karpackich klimatów zaprasza do obejrzenia ciekawych wystaw fotografii: Pavol Kočiš (Košice/Słowacja) Apokalipsa oraz Vladimír Vajs (Humenné/Słowacja) Nowa abstrakcja. W hallach RCKP można też zobaczyć fragmenty kolekcji lokalnych producentów szkła oraz jeden z najciekawszych wyrobów szklanych - potężny żyrandol, złożony z 80 elementów, ważących prawie tonę, zwisający przez blisko trzy piętra.

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
18 sierpnia (sobota), godz. 11.30 - 19.00
19 sierpnia (niedziela), godz. 15.00 - 18.00
ul. Kolejowa 1, Krosno (w budynku RCKP)

Galeria BWA (w budynku RCKP, ul. Kolejowa 1) w trakcie Karpackich Klimatów zaprasza w sobotę na wernisaż wystawy 10. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Najlepsze prace konkursowe będzie można oglądać w sobotę i w niedzielę.

Wernisaż: 18 sierpnia, godz. 11.30

KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚWIĘTEJ TRÓJCY Z KAPLICĄ PORCJUSZÓW
ul. Piłsudskiego 5, Krosno

Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon "Urban" należy do największych w Polsce. W obiekcie pełniącym funkcję bazyliki mniejszej można podziwiać liczne zabytki sztuki sakralnej, zarówno rzeźbiarskie, w tym gotycką Grupę Pasji wykonaną w 1420 roku, jak i malarskie, w tym obraz Sądu Ostatecznego oraz obrazy dostosowane kształtem do ścian, a także cenne nagrobki. Niezwykłą wartość muzealną przedstawiają także ambona oraz chór muzyczny (XVII wiek).

KLASZTOR OO. FRANCISZKANÓW Z KOŚCIOŁEM PW. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
ul. Franciszkańska 5, Krosno

W podziemiach kościoła znajdują się groby rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów, z którymi wiąże się jedna z krośnieńskich legend. Poświęcona jest im także tzw. "kaplica miłości" (kaplica Oświęcimów) pw. NMP i św. Stanisława ze Szczepanowa (XVII wiek) według projektu mediolańczyka Wincentego Petroniego. W kaplicy znajduje się także sztukateria włoskiego mistrza Giovanniego Battisty Falconiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Murkowej, koronowany w 2010 przez ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz ks. abpa Józefa Michalika. Kościół jest miejscem wystawienia relikwii św. Jana z Dukli.
 
KOŚCIÓŁ I KLASZTOR OO. KAPUCYNÓW
plac Konstytucji 3 Maja 2, Krosno

Pobudowany w stylu barokowym, z kamienną fasadą, sklepieniem kolebkowym, i przylegającymi pomieszczeniami klasztornymi. Jest siedzibą Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Budowla z kamienia z kamieniołomu w Czarnorzekach. Pierwotna polichromia wnętrza świątyni, z elementami malarstwa iluzjonistycznego, wykonana przez F. Smuglewicza i A. Kucharskiego. Dziedziniec przedkościelny z kamienną figurą Matki Bożej pośrodku, otoczony oryginalnym ogrodzeniem z postaciami męczenników: św. Wojciecha i Jana Nepomucena, z Drogą Krzyżową, z obrazami namalowanymi przez W. Barwickiego.

ZAKĄTEK DLA DZIECI
Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie
ul. Sienkiewicza, Krosno

Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób tradycja łączy się z nowoczesnością, swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. RCKP co roku znajduje nowe pomysły na wspaniałe warsztaty dla całych rodzin, Łódzka Grupa Kreatywna zaskakuje nieznanymi, ale wartymi poznania technikami malowania na wodzie i druku na tkaninach, Fundacja dla Sztuki zabiera najmłodszych w podróż do kolorowego świata, a artyści Teatru Małe Mi każdego dnia opowiedzą inną baśniową historię.

17 sierpnia 2018 (piątek), godz. 17.00 - 20.00

godz.  17.00 - 18.30
Pracownia RCKP na dziedzińcu | warsztaty
Papierowe wiatraki | Filcaki zakładaki

godz.  18.30
Igraszki z Dropsem | spektakl
Wędrowny Teatr Małe Mi

Wędrowny Teatr Małe Mi
Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy Autorski Teatr Lalek. Teatr Sławy Tarkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowanej bajkoterapeutki.  Profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z wybitnymi artystami sztuk wszelakich. Realizuje projekty społeczno-kulturalne. 18 sierpnia 2018 (sobota), godzina 12.00 - 20.00.

Igraszki z Dropsem | spektakl
Bajka Jana Brzechwy "Pan Drops i jego trupa" jest pretekstem do zabawy w teatr i opowieści o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach… Piękne lalki - marionetki sycylijskie, autorstwa Kasi Szpilkowskiej, zabytkowy kufer podróżny - zamieniony w teatralną scenę, muzyka grana na żywo przez Grażę Wielgus, to gwarancja wysmakowanej i udanej teatralnej podróży.

godz. 12.00 - 20.00
Pracownia RCKP na dziedzińcu | warsztaty
Patyki ozdobniki | Wesołe słoneczniki | Szmaciane odstraszacze

godz. 14.00 - 16.00
Wędrowny Teatr Małe Mi | warsztaty
T jak Teatr

godz. 18.30
Tuwim JULEK - PARA buch, FRAZY w ruch | spektakl
Wędrowny Teatr Małe Mi
 
Tuwim JULEK - PARA buch, FRAZY w ruch | spektakl
"Był raz sobie Julian Tuwim… To nazwisko Wam coś mówi?
Że poeta? Że literat?Jak dorośnie - tak! Lecz teraaaz?
Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle.
Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!

Spektakl powstał z okazji Tuwimowskiego roku 2013. Mobilny Słup Ogłoszeniowy, a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Tuwima Julka. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane są zabawą typograficzną. Przeobrażająca się scenografia to efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski. Scenariusz Marty Guśniowskiej i piosenki Jacka "Budynia" Szymkiewicza powstały na podstawie książek Wydawnictwa Literatura: "Rany Julek" - Agnieszki Frączek oraz "Tuwimowo" - panteonu współczesnych polskich poetów z Wandą Chotomską i Michałem Rusinkiem na czele, parafrazujących wieszcza.

19 sierpnia 2018 (niedziela), godz. 12.00 - 20.00

godz. 12.00 - 16.00
Łódzka Grupa Kreatywna/Konrad Michalak | warsztaty
Ebru - malowanie na wodzie | Druk na tkaninie

godz. 14.00 - 16.00
Wędrowny Teatr Małe Mi | warsztaty
M jak Marzenia

godz. 16.00
Fintikluszki - folkowe okruszki | spektakl
Wędrowny Teatr Małe Mi

godz. 17.00
Fundacja dla Sztuki | warsztaty
Kolorowy świat

Fintikluszki - folkowe okruszki | spektakl
Finti... Co? Jak? Jakie trudne słowo! FINTIKLUSZKI to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu po prostu DROBIAZGI. Wpisujące się w rok Oskara Kolberga, zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych, pieśni.


KLIMATYCZNA SCENA. Informacje o zespołach

Chłopcy kontra Basia
Starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, więc nie sposób określić ich jako zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego "za górami, za lasami", nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.

Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty ("Oj tak!" i "O") obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. "Legendy miejskie". Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: "Morfina" w Teatrze Śląskim, "Portret Damy" w Teatrze Wybrzeże i "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów, spektakli i dużo - z tytułu ich wszystkich - radości. Zespół na koncercie w Krośnie wystąpi w składzie: Basia Waldowska, Marcin Nenko , Tomasz Waldowskii Łukasz Korybalski

Karolina Skrzyńska z zespołem
Gdyby szukać słów opisujących muzykę Karoliny, byłyby to: wrażliwość na świat dookoła i niepohamowana siła głosu zakorzenionego głęboko w naturze. Kobiecej. Pierwotnej. Fascynuje, porusza i nie daje się zapomnieć. Autorska muzyka Karoliny i jej zespołu jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół złożony z wybitnych muzyków i chóru kobiet śpiewających białymi głosami (śpiewokrzyk) nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną. To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego, co rdzenne, a tego co współczesne. Takie oryginalne podejście do muzyki wyróżnia zespół na polskiej scenie muzycznej i głęboko zapada w pamięć, otwierając równocześnie ich muzykę na szerokie grono odbiorców. To prawdziwa uczta dźwięków instrumentów z różnych stron świata, technik wokalnych (biały głos, śpiew gardłowy), dotykających melodii i rytmów. Nieograniczona niczym przestrzeń stanowi obszar, na którym spotykają się Natura i różnorodne emocje.

Skład zespołu: Karolina Skrzyńska (śpiew), Bart Pałyga (wiolonczela, tarhu, suka biłgorajska, śpiew gardłowy), Mateusz Szemraj (oud, cymbały, gitara), Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe, duduk, perkusjonalia), Jakub Mielcarek/Wojciech Pulcyn (kontrabas), Hubert Giziewski (akordeon), chór: Magdalena Pamuła, Aleksandra Zawłocka, Dorota Kołodziej

Karolina Skrzyńska jest wokalistką, autorką muzyki i tekstów, wielokrotnie nagradzaną na najważniejszych festiwalach w Polsce w tym: Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i innych. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów: trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji. Jest również aktorką i instruktorką w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Pierwszy album Karoliny "W oddali" ukazał się w czerwcu 2013 roku, nakładem wytwórni Mystic Production. Zagościł w największych rozgłośniach radiowych w Polsce (m.in. Trójka - Polskie Radio, RMF Classic, Radio Pin, Tok FM), w tym na listach przebojów (m.in. 1 miejsce na liście przebojów Polskiego Radia RDC). Drugi album "Palcem po wodzie" ukazał się końcem września 2017 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Powstał we współpracy z wybitnymi muzykami polskiej sceny.

Legend of Kazimierz
Zespół profesjonalnych instrumentalistów - entuzjastów, połączyła wspólna pasja wykonywania i tworzenia muzyki korzeni, w tym muzyki folkowej i etnicznej. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy odnaleźć można oryginalne aranżacje i własne kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy. Sama grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Mateusza Frankiewicza, lidera zespołu, krakowskiego producenta muzycznego i kontrabasisty. Efektem pracy młodych i utalentowanych muzyków jest autorski i niepowtarzalny repertuar, który prezentują podczas licznych występów w kraju i za granicą.

Magda Brudzińska Klezmer Trio
Jeden z najbardziej znanych w Europie zespołów wykonujących muzykę klezmerską. Odważne i piękne połączenie tradycji z nowoczesnością. Folkowe i klezmerskie brzmienie przeplatane elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Inspiracją dla zespołu są tradycyjne pieśni i melodie diaspory galicyjskiej, muzyka romska i bałkańska.

W skład zespołu wchodzą: Magda Brudzińska (śpiew i altówka), Marcin Wiercioch (akordeon), Piotr Południak (kontrabas). Wszyscy są klasycznie wykształconymi, zawodowymi muzykami gwarantującymi najwyższy poziom wykonania. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza niezwykłej niskiej, oryginalnej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz, Romskim, Serbskim i Macedońskim. Magda koncertuje na wielu scenach w kraju i za granicą, zawsze wzbudzając swymi występami emocje i spore zainteresowanie. Leopold Kozłowski, zwany "Ostatnim Klezmerem Galicji", tak o niej mówi i pisze: ...Klezmerem trzeba się urodzić. Trzeba mieć tę iskrę. Jeśli się bardzo pokocha muzykę i ona wejdzie w serce, wtedy można nazwać się klezmerem. Magda Brudzińska jest niezwykle utalentowaną wokalistą, ma piękny głos i tę iskrę ma...

Magda Brudzińska - wokalistka, altowiolistka, aranżerka i producentka muzyczna, menadżer kultury. Ukończyła akademie muzyczne w Krakowie i Warszawie. Grała w orkiestrze Filharmonii Opolskiej i z Sinfoniettą Cracovią. Była członkiem trzech kultowych zespołów grających ciężkiego rocka i punka: "SIRRAH", "SID" i "FARBEN LEHRE". Współpracowała z wieloma innymi zespołami: bluesowymi, rockowymi i rozgłośniami radiowymi. Brała udział w projektach związanych z piosenką aktorską i poezją śpiewaną. Zwyciężyła też w jednej z pierwszych edycji programu "Szansa na sukces". Obecnie najmocniej koncentruje się na muzyce etnicznej klezmerskiej, bałkańskiej oraz gra i śpiewa w kilku alternatywnych projektach muzycznych. Magda od lat funkcjonuje na krakowskim Kazimierzu: współpracuje z Klezmer Hojs, wydawnictwem Austeria, Leopoldem Kozłowskim, krakowskimi instytucjami kultury, muzeami, FKŻ, etc. W 2004 roku założyła zespół "Quartet Klezmer Trio", który odwiedził niemal wszystkie festiwale klezmerskie w Polsce i Europie. W 2014 QKT został rozwiązany. Od tego czasu Magda występuje z nowym składem i pod nową nazwą "Magda Brudzińska Klezmer Trio".

Rabi Gabi
Zespół powstał w 2010 roku. Większość muzyków wywodzi się ze znanych zespołów folklorystycznych partnerskiego miasta Uherské Hradiště. Poszukiwanie nowych inspiracji muzycznych doprowadziło do realizacji pomysłu na rozpoczęcie gry w klimatach klezmerskich. Klezmerzy byli ludowymi muzykami, którzy wykorzystali możliwość natychmiastowej realizacji muzycznych pomysłów i improwizacji w swojej pracy. Stąd też podobieństwo muzykowania klezmerskiego i morawskiego. Ich pierwszy koncert odbył się w 2011 roku i muzycy byli mile zaskoczeni reakcją publiczności. To zainspirowało ich do poszukiwań stron internetowych poświęconych muzyce Klezmer, gdzie zdobyli dodatkową podstawę do swojej pracy.

Ratatam & Folk Dream Team
Połączenie współczesnej żywiołowości i energii muzycznej z tradycyjnym brzmieniem muzyki ludowej tak w tekstach, jak i kompozycjach oraz pokazanie różnorodności instrumentalnej muzyków ludowych ma być formą zwrócenia uwagi na dziedzictwo kulturowe i przybliżenia jego piękna i wartości. Formę i aranżację poszczególnych piosenek starali się stworzyć tak, by nie zakłócając ich warstwy muzycznej, dołożyć typowe dla zespołu formy brzmieniowe oraz rytmiczne z wykorzystaniem dodatkowo instrumentarium charakterystycznego dla ludowości oraz typowych wokali śpiewaczych muzyków ludowych.

Dla słuchacza koncert ma być przygodą z przeszłością w nieco innej i odmiennej formie z zachowaniem radości i energicznego charakteru piosenek ludowych.

Aktualne informacje znajdziecie na Facebooku Karpackie Klimaty.

red., rckp, umk

  • autor: red., rckp, umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?