Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Krosno po raz piętnasty stało się stolicą bluesa [ZDJĘCIA]

Krosno po raz piętnasty stało się stolicą bluesa [ZDJĘCIA] Fot. KrosnoCity.pl

Krosno po raz piętnasty stało się stolicą bluesa. Galicja Blues Festival, to widniejąca na mapie wydarzeń bluesowych impreza, zainicjowana w 2004 roku przez Roberta Lenerta i Łukasza Gorczycę. Wydarzenie obchodziło we wrześniu 2018 roku swoją piętnastą rocznicę. Zobaczcie zdjęcia!

REKLAMAW maju 2004 roku, na plenerowych obiektach MOSiR Krosno odbyła się pierwsza edycja Galicji Blues Festival. Wówczas nikt nie myślał, że wydarzenie będzie obchodzić swoje piętnaste urodziny. W sali kina, wówczas działającego Krośnieńskiego Domu Kultury odbyły się przesłuchania konkursowe amatorskich zespołów muzycznych grających muzykę bluesową. Do konkursu zgłosiło się blisko 30 zespołów. Goście festiwalu byli: Griff Hamlin (USA), Tadeusz Nalepa, Bluesmobile, Free Blues Band, Banaszak & the Best oraz Kropla Życia. Komisja artystyczna do finału zakwalifikowała osiem zespołów. Laureatem pierwszego, bluesowego wydarzenia w Krośnie został zespół Big Fat Mama ze Szczecina, a wyróżnienia otrzymali: Chilly Joint (Łódź) oraz Blues in Red (Sanok).

Po 14 latach przenosimy się w "Noc na Manhattanie", która inauguruje Jubileuszową XV Galicję Blues Festival. Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zmieniła się w nocny klub jazzowy. Publiczność usłyszała Bożenę Mazur Trio, Andrzej  Serafin Vibes oraz Krzysztof Głuch Oscillate. Wśród gości festiwalu wyłoniono osobę, która uczestniczyła w największej ilości edycji GBF. Zwycięzca uczestniczył już w piętnastej przegonił rywala o jeden dzień. Wybrany również najlepiej ubrany, w klimacie nocy na Manhattanie - mężczyznę.

Pod znakiem muzyki z pogranicza USA i Meksyku, pod hasłem "Pociąg do Texasu" upłynął drugi wieczór festiwalowy. Nie zabrakło tex-mex, americany i energicznego, współczesnego blues-rocka. Lokomotywę w ruch wprowadził opowieścią o gramofonowych płytach - Piotr Kowalski. Następnie wystąpili: Makar & Children of the Corn oraz czołowa słowacka formacja Kiero Grande.

Ostatni dzień festiwal przeniósł publiczność na ulice Chicago. Na scenie pojawiła się dziewczyna gangstera i jej słodki drań. Jako pierwsi na deskach RCKP wystąpili wokaliści Studio Piosenki Swing - Daniel Wiernasz i Aleksandra Kozuba, towarzyszył im zespół muzyczny. Po nich sceną zawładnęli Lenka 'Lo' Hrůzová & The Calling Hearts z Czech, a następnie Brazylijczyk Big Gilson & The Blues Dynamite. Finał wieczoru należał do Jonn Del Toro Richardson (USA) z zespołem.

red.
Fot. Karol Słomka, Łukasz Jaracz

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj