KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieńska Jesień Muzyczna 2018 [PROGRAM]

RCKP zaprasza na Krośnieńską Jesień Muzyczną. Wydarzenie rozpoczyna się 20 września koncertem Agi Zaryan, a kończy lekcją muzyki Fundacji Paderewskiego w ostatni dzień miesiąca.

REKLAMA


PROGRAM

20 września 2018 (czwartek), godzina 19.00
AGA ZARYAN
z European Jazz Quartet

AGA ZARYAN - PIERWSZA DAMA POLSKIEGO JAZZU
Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Artystka podbija serca publiczności podczas koncertów na całym świecie. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym. Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy. Aga Zaryan jest również aktywną działaczką społeczną, m.in.: Ambasadorką PAH, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017.

Na scenie Artystce towarzyszyć będzie zespół wybornych muzyków jazzowych - European Jazz Quartet.

Bilet: normalny 60, ulgowy 50, z KKM 40 zł.23 września 2018 (niedziela), godzina 18.00
PERŁY MUZYKI POLSKIEJ

Wystąpią: Wojciech Waleczek - fortepian i Acoustic Quartet, Mateusz Moś - I skrzypce, Marcin Sidor - II skrzypce, Ewa Sidor - altówka, Mateusz Mańka - wiolonczela.

ACOUSTIC QUARTET powstał w 2014 roku. Kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Szczególnie dużo uwagi poświęcają promocji muzyki polskiej. „Perły muzyki polskiej” to najpiękniejsze dzieła polskiej muzyki klasycznej i filmowej opracowane na fortepian i kwartet smyczkowy. Wykonawcami koncertu są wybitny polski pianista Wojciech Waleczek oraz Acoustic Quartet. Utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wojciecha Kilara zostały zaaranżowane przez Kamila Pawłowskiego - kompozytora współpracującego z wieloma teatrami, filharmoniami i zespołami kameralnymi w Polsce.

Program:
- Henryk Wieniawski - Kujawiak,
- Stanisław Moniuszko - Mazur z opery „Straszny Dwór”,
- Mikołaj Kleofas Ogiński - Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”,
- Grażyna Bacewicz - Oberek,
- Ignacy Jan Paderewski - Krakowiak Fantastyczny, op.14, nr 6,
- Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op. 22,
- Wojciech Kilar - Suita Muzyki Filmowej.

Bilet: normalny 40, ulgowy 30, z KKM 20 zł.27 września 2018 (czwartek), godzina 10.30
SZTUKA.OBECNY! w ramach Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej
ALICJA W KRAINIE MUZYCZNYCH DZIWÓW
Filharmonia Futura

Multimedialny spektakl muzyczny dla dzieci (5-12 lat) „Alicja w krainie muzycznej magii” to muzyka, magia, intryga, dynamiczna akcja i dobry humor. Akcja spektaklu rozgrywa się na scenie i równolegle na kinowym ekranie. Jest to w połowie film, a w połowie tradycyjna sztuka teatralna. Publiczność poznaje niezwykle barwnych bohaterów. Na ekranie pojawia się, m.in.: Skrzypek na dachu (Zbigniew Wodecki) i dobra wróżka Polihymnia (Małgorzata Ostrowska), na scenie Królik Raper, Kapelusznik Jazzman, księżna Atonalia, komputerowy Wirus, pełen złych zamiarów intrygant Tryton oraz tytułowa Alicja. Widowisko przepełnione jest muzyką i humorem. Spektakl ma także walor edukacyjny. Podróżując po Królestwie Muzycznej Magii, główna bohaterka poznaje klasyczne i współczesne gatunki muzyczne, a także zapoznaje się z instrumentami i terminologią muzyczną.

Czas trwania: ok. 70 min.
Scenariusz, muzyka, reżyseria: Mikołaj Blajda.
Produkcja: Sylwia Lorens.

Bilet: 20 zł.28 września 2018 (piątek), godzina 10.00
Widowisko w artKinie, ul.Bieszczadzka 1

SZTUKA.OBECNY! w ramach Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej
BEETHOVEN ELECTRIC W 3D
Filharmonia Futura

Pierwszy w Polsce koncert z wizualizacjami 3D!
Pełne energii, współczesne aranżacje muzyki Beethovena, w których instrumentom klasycznym towarzyszą dźwięki kreowane elektronicznie. Niezwykle efektownie brzmią fragmenty dzieł mistrza wykonywane przez beatboxera (Maciej Recha). Całości dopełniają solistyczne partie znakomitych instrumentalistów: Dominika Wani (fortepian), Kuby Żyteckiego (gitara), Stanisława Słowińskiego (skrzypce), Łukasza Adamczyka (bas) oraz operowy głos Sylwii Lorens. Wizualizacje 3D autorstwa Kopaniszyn Studio wprowadzają niezwykły, wręcz metafizyczny klimat. W programie usłyszeć można największe dzieła Beethovena (m.in. fragmenty V i IX symfonii, Sonaty Księżycowej, Dla Elizy i Sonaty Patetycznej). Awangardowy projekt Filharmonii Futura otworzył jej pierwszy sezon w Krakowie.

Scenariusz, aranżacje utworów, reżyseria: Mikołaj Blajda
Produkcja: Sylwia Lorens
Bilet: 20 zł.


29 września 2018 (sobota), godzina 18.00
PASJA JANOWA WEDŁUG J.S. BACHA
Soliści i Karpacka Orkiestra Barokowa
Fabio Bonizzoni - dyrygent

Wystąpią: Fabio Bonizzoni - dyrygent.
Soliści: Karol Kozłowski - tenor (Ewangelista), Anna Zawisza - sopran, Helena Poczykowska - alt, Dawid Biwo - bas, Sebastian Szumski - bas (Jezus).

Karpacka Orkiestra Barokowa w składzie:
- Judyta Tupczyńska, Alicja Sierpińska - skrzypce barokowe,
- Katarzyna Litwiniuk - altówka barokowa,
- Agnieszka Oszańca - wiolonczela barokowa,
- Michał Bylina - kontrabas,
- Mateusz Kowalski - viola da gamba,
- Magdalena Pilch, Konrad Oklejewicz - flet traverso,
- Patrycja Leśnik-Hutek, Jan Hutek - obój barokowy,
- Szymon Józefowski - fagot barokowy,
- Anna Wiktoria Swoboda - lutnia,
- Patrycja Domagalska-Kałuża - pozytyw.

- Zespół wokalny Cracow Singers

Pasja św. Jana BWV 245 Jana Sebastiana Bacha
Wybitne dzieło wielkiego niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha, składające się z 2 części, wykonane po raz pierwszy w kościele św. Mikołaja w Lipsku w 1724 roku. Jego forma muzyczna to pasja (łac. passio - cierpię) - gatunek muzyczny sięgający swoimi korzeniami okresu średniowiecza, którego tematem jest męka Pańska. Pasja wg św. Jana jest jedną z dwóch (obok Pasji wg św. Mateusza), które zachowały się w kompletnej postaci. Kompozytor wykorzystał tekst poematu Bartholda Heinricha Brockesa z 1712 roku, w partii Ewangelisty posłużył się jednak tekstem ewangelii. W muzyce Bach nawiązał do wielowiekowej tradycji gatunku, respektując podział na partie solowe i chóralne, z pierwszoplanową partią Chrystusa (vox Christi), Ewangelisty (narrator wydarzeń), a także tłumu (turbae). Kontrapunkt dla tych dramatycznych partii stanowią arie, w których soliści przedstawiają rodzaj lirycznego komentarza. Podobną funkcję pełnią krótkie, niezwykle piękne, ekspresyjne chorały.

Nigdy wcześniej niewykonywane dzieło zostanie w Krośnie zaprezentowane 29 września 2018 roku w RCKP na instrumentach historycznych. Zaproszenie do projektu przyjął znakomity włoski specjalista w dziedzinie muzyki dawnej Fabio Bonizzoni - dyrygent, organista, klawesynista, od 2004 roku poświęca się wyłącznie działalności solistycznej i dyrygenckiej, którą prowadzi z własną orkiestrą La Risonanza. Ponadto jest profesorem klawesynu w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), oraz w Konserwatorium w Novarze we Włoszech. Jest też założycielem Associazione Händel, stowarzyszenia zajmującego się studiami nad obecnością muzyki Händla we Włoszech. Jako solista nagrywa od wielu lat dla hiszpańskiej wytwórni Glossa. W 2010 roku wraz z zespołem La Risonanza ukończył projekt nagrania kompletu Kantat włoskich z instrumentami G.F. Händla, co zostało uznane przez magazyn „Gramophone” za najważniejsze wydarzenie nagraniowe ostatniej dekady, zaś 3 spośród 7 płyt cyklu otrzymały prestiżową nagrodę „Handel Stanley Sad”.

W projekcie wystąpi tez Karpacka Orkiestra Barokowa powołana przez krośnieńską klawesynistkę Patrycję Domagalską. Orkiestra zadebiutowała spektaklem: „Z dworu Ludwika XIV” w 2011 roku w ramach Kultury Wieków Dawnych. Występowała na wielu festiwalach w Polsce, prezentując m.in. muzykalia jasnogórskie w ramach programu Instytutu Muzyki Tańca „Nowe Interpretacje”. Członkowie orkiestry to artyści związani z polską sceną muzyki, dawnej działający w różnych jej formacjach: Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa, European Union Baroque Orchestra, Royal Baroque Ensemble oraz z wieloma zespołami muzyki dawnej w Europie.

Czas trwania: ok. 2 godziny.

Wydarzenie finansowane ze środków Fundacji PZU. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie RCKP.30 września 2018 (niedziela), godzina 18.00
KROŚNIEŃSKA LEKCJA MUZYKI FUNDACJI PADEREWSKIEGO
Koncert w wykonaniu pedagogów, uczniów i absolwentów krośnieńskich szkół muzycznych

Fundacja Paderewskiego została założona w 2011 roku przez czworo miłośników i propagatorów muzyki klasycznej: Patrycję Domagalską, Monikę Fabisz, Ewę Cisowską i Daniela Eibina. Głównym jej celem jest upowszechnianie muzyki klasycznej oraz troska o jej jak najlepszą recepcję wśród krośnian.

Przez kilka lat działalności Fundacja zorganizowała lub współpracowała przy organizacji wielu imprez związanych z muzyką klasyczną - koncertów, spektakli, kursów mistrzowskich dla młodych adeptów sztuki muzycznej, a także ufundowała szereg stypendiów dla młodych artystów. Fundacja współpracuje z wieloma podmiotami mającymi podobne cele (są to m.in. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne, Muzeum Podkarpackie) i dzięki tej współpracy przyczynia się do integracji środowiska muzycznego w Krośnie. Jedną z ważniejszych inicjatyw Fundacji jest doroczny koncert „Lekcja Muzyki”, który dzięki współpracy z RCKP w Krośnie odbywa się w ramach Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej. Koncert ten ma na celu pokazanie mieszkańcom miasta utalentowanych muzyków, którzy uczą się w krośnieńskich szkołach muzycznych, dzięki czemu mają oni okazję zaprezentowania swoich umiejętności i osobowości artystycznych szerszej publiczności. Fundacja organizuje także koncerty i spektakle promujące muzykę dawną, wykonywaną na instrumentach z epoki, a także kursy mistrzowskie dla młodzieży zainteresowanej wykonawstwem historycznym. Kursy prowadzone były w ramach kilku edycji Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki, a także w ramach współorganizowanego z RCKP festiwalu Kultura Wieków Dawnych. Stypendystami i podopiecznymi Fundacji są utalentowani młodzi muzycy (m.in. Kacper Żaromski i Jan Chłap) wywodzący się z naszego regionu i rozpoczynający dopiero swoją działalność artystyczną, mając już często na koncie wiele nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.

Wejściówki cegiełki na rzecz Fundacji.

Dołącz do wydarzenia na FB: Krośnieńska Jesień Muzyczna

rckp

  • autor: rckp

1 komentarz

  • Bethoven

    Widowisko BEETHOVEN ELECTRIC W 3D zapowiadało się ciekawie. Ale dlaczego to jest w piątek o 10 rano ... ?

    Zgłoś nadużycie Bethoven niedziela, 30, wrzesień 2018 19:46 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?