KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/kultura/2018/11/16/a

Wystawa broni palnej i odznaczenia dla zasłużonych z okazji Święta Niepodległości

Wystawa broni palnej i odznaczenia dla zasłużonych z okazji Święta Niepodległości Fot. archiwum

Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości dokonał odznaczeń dla osób zasłużonych dla obronności naszego kraju i sportu strzeleckiego, a także wspólnie z Karpackim Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego zaprezentował broń palną w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego.  Wystawę odwiedziło ponad 1200 osób.

REKLAMA


W piątek (9.11) w Sali Narad Urzędu Miejskiego odbyła się uroczystość wręczenia medali za zasługi dla Ligi Obrony Kraju. Za działalność na rzecz rozwoju strzelectwa w Krośnie medale za zasługi dla Ligi Obrony Kraju z rąk Prezesa Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Krośnie, Jacka Makosia otrzymali Piotr Przytocki - prezydent Miasta Krosna oraz wiceprezydent - dr Tomasz Soliński, a także Komendant Miejskiej Policji w Krośnie, mł. insp. Leszek Buryła. Odznaczenia za działanie na rzecz obronności kraju otrzymało trzech funkcjonariuszy ABW z Wydziału Zamiejscowego w Rzeszowie.


Prezydenci Piotr Przytocki oraz Tomasz Soliński i Joanna Sowa zostali oprowadzeni przez dyrektora Karpackiego Muzeum Broni, Wojciecha Nowaka.

Marek Michalczyk oraz Wojciech Nowak, dyrektor Karpackiego Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego zostali nagrodzeni za działalność popularyzacyjną sportu strzeleckiego oraz kolekcjonerstwa broni, a Tomasz Jerzak, trener sekcji młodzieżowej "Husarii" Krosno za pracę z młodzieżą i osiągnięcia klubu na arenie ogólnopolskiej. Medal zasługi dla Ligi Obrony Kraju otrzymała Komenda Miejska Policji w Krośnie, a Wydział  Zamiejscowy w Rzeszowie Delegatury ABW w Lublinie otrzymał medal "100 lat Niepodległości Polski".


Część wystawy stanowiła bogata kolekcja pistoletów polskiej produkcji VIS - unikatów na kolekcjonerskim rynku.

W niedzielę (11.11) z kolei w Centrum Dziedzictwa Szkła krośnieński Zarząd Powiatowy LOK wspólne z Karpackim Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego oraz sekcją kolekcjonerską "Husarii" Krosno zorganizowali drugą już wystawę broni palnej. Tym razem skupiono się na broni z okresu II Wojny Światowej, zaprezentowano pokaźną kolekcję pistoletów polskiej produkcji VIS, a także kilkadziesiąt innych sztuk broni. Warto zaznaczyć, że zaprezentowano egzemplarze, których nie można było zobaczyć na poprzedniej wystawie, m.in. sporą kolekcję rewolwerów Colt.

Kustosz i Dyrektor Karpackiego Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego z siedzibą w Krośnie, Wojciech Nowak: - Na dzisiejszej wystawie broni dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości reprezentowane przeze mnie muzeum pragnie zaprezentować eksponaty, które nie były przedstawiane na zeszłorocznej wystawie na hali sportowej w Krośnie. Są to: pistolet ROTH w komplecie z kaburą kawaleryjską (który był na wyposażeniu załogi Twierdzy Przemyśl - świadczą o tym oznaczenia pułkowe na jego chwycie, po zakończeniu działań wojennych trafił do Niemiec, następnie został odkupiony przez reprezentowane przeze mnie muzeum i dzisiaj stanowi cenny eksponat naszej kolekcji), ciężki karabin maszynowy MAXIM z 1944 roku, karabin kawaleryjski BARTHIER, który został zakupiony na licytacji w Łódzkiej Szkole Filmowej i był rekwizytem w filmie historycznym "Hubal", pistolet maszynowy STEN, który został zakupiony również na licytacji w Łódzkiej Szkole Filmowej i był rekwizytem w filmie historycznym "Akcja pod Arsenałem", ciężki karabin maszynowy MG-42 na oryginalnej podstawie niemieckiej oraz wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.

- Druga "Wystawa Broni Palnej Współczesnej i Historycznej" ściągnęła do Krosna miłośników strzelectwa i militariów nie tylko z Krosna i okolic, ale także z Jasła i Rzeszowa. Dzięki dużemu zaangażowaniu moich kolegów, w tym roku mogliśmy pokazać inne eksponaty, niż rok temu, co docenili sami oglądający. Słowa uznania i gratulacje za pomysł z tym przedsięwzięciem od zwiedzających, było dla nas największym wyróżnieniem. Duże brawa dla Tomka Jerzaka, którego zaangażowanie w "strzelnicę laserową" sprawiło dużo przyjemności zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dziękuje wszystkim którzy, przyczynili się do powstania tej wystawy oraz wszystkim oglądającym, którzy znaleźli czas na jej odwiedzenie, chcąc w ten sposób uczcić 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski - powiedział Jacek Makoś, prezes Zarządu Powiatowego LOK w Krośnie.


Sporym zainteresowaniem cieszyła się laserowa strzelnica dla dzieci.

W otwarciu wystawy uczestniczyli Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Wiceprezydent Tomasz Soliński oraz rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Joanna Sowa. Zostali oni oprowadzeni przez dyrektora muzeum, Wojciecha Nowaka, który zaprezentował eksponowaną broń. Wystawę odwiedziło ponad 1200 osób, a dużą atrakcją okazała się "laserowa" strzelnica, na której dzieci oraz ich rodzice mogli spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy z wykorzystaniem laserowego trenażera. Przez cały dzień ponad setka dzieci i ich rodzice oddali blisko "wirtualnych" 1000 strzałów. Na placu przed CDS stała również radiostacja samochodowa R-140 należąca do krośnieńskiego klubu łączności SP8KBN. "Krótkofalowcy", którzy zapraszali do wnętrza pojazdu i z chęcią opowiadali o jego wyposażeniu.

Wśród eksponatów przedstawiono unikatową kolekcję pistoletów Colt 1911 z okresu I i II Wojny Światowej pokazującej historię tego najsłynniejszego pistoletu bojowego od poczatku jego istnienia po egzemplarze współczesne czyli: ponad 100-letni Colt Government 1911, egzemplarze Colt M1911A1 z okresu II WŚ z fabryk Harford, Remington Rand oraz Ithaca, Colt MKIV z lat 70 tych używany po dziś dzień w wojsku i policji USA; kolekcja rewolwerów Single Action Colt 1873 w rożnych wersjach i kalibrach; kolekcja rewolwerów brytyjskich z okresu międzywojennego typu Enfield No 2 mk1 oraz będących na wyposażeniu komandosów brytyjskich i polskich Cichociemnych sztyletów Fairbairna- Sykesa, białych kruków kolekcjonerskich na skalę światową czy kolekcję rewolwerów typu Nagant 1895 począwszy od belgijskiego pierwowzoru, poprzez pięknie wykonane w prawie muzealnym stanie zachowania egzemplarze armii carskiej do II wojennych rewolwerów używanych przez żołnierzy sowieckich.


Organizatorami wystawy były Karpackie Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego oraz Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju.

Wystawa miała na celu promocję sportu strzeleckiego oraz kolekcjonerstwa broni. Mieszkańcy Krosna, którzy w rodzinnej atmosferze narodowego święta mogli, często pierwszy raz w życiu, z bliska zobaczyć broń palną i byli żywnie zainteresowani tym, gdzie można postrzelać, czy to bezpieczny sport, jakie są koszty i procedury uzyskania pozwolenia na posiadanie broni. Wystawcy zwrócili również uwagę na  wysoki poziom wiedzy i znajomości tematu niektórych młodszych uczestników wydarzenia.

Organizatorzy wystawy cieszą się, że wiele krośnieńskich rodzin, ale także sporo przyjezdnych osób postanowiło zapoznać się z ekspozycją. Duże zainteresowanie wystawą oznacza, że Krosno to miasto nie tylko szkła, ale i strzelectwa. Tomasz Jerzak po wystawie przyznał, że sporo rodziców interesowało się, czy ich dzieci mogą zacząć przygodę ze strzelectwem, jak wyglądają treningi, co jest wymagane do bycia dobrym strzelcem.

- Zarówno 8- czy 13-letnie dzieci są chętne, by trenować strzelectwo, świadczy to o dużym zainteresowaniu tym sportem w Krośnie. Nasz klub zaprasza wszystkie dzieci na strzelnicę, jednak nabór do sekcji "wyczynowej" prowadzimy wśród uczniów V i VI klasy podstawówki. Wypatrzyłem podczas dzisiejszego dnia kilka osób z predyspozycjami do tego sportu, zaprosiłem na trening, mam nadzieję, że będą równie cierpliwe i zawzięte, jak trenujący już zawodnicy w naszym klubie i razem z nimi będą odnosić w przyszłości sukcesy na arenie ogólnopolskiej - powiedział trener Husarii.

{gallery}kultura/2018/11/16/a{/gallery}

red.
Fot. Tomasz Jerzak, Jacek Makoś

  • autor: red.

1 komentarz

  •  alfonso de mokrata

    legalize it,bron jest legalna w szwajcarii,a miekkie dragi juz w wiekszosci krajów,nawet te biedne stany wycofuja sie z polityki ktora wprowadzili na swiecie i nagonki za posiadanie .polska chiny i bialorus z rosja ma najsurowsze kary .

    Zgłoś nadużycie alfonso de mokrata czwartek, 29, listopad 2018 15:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?