KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Promocja literatury w Krośnieńskiej Bibliotece

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku będzie realizować dwa projekty, których głównym celem jest promocja literatury i czytelnictwa wśród osób w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach literackich. Otrzymane wsparcie finansowe w ramach programu MKiDN – Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4 Literatura pozwoli m.in. na organizację licznych spotkań autorskich zarówno dla dzieci jak i czytelników dorosłych. O poszczególnych działaniach biblioteka informować będzie na swojej stronie, portalach miejskich oraz afiszach.

REKLAMA


 alt

„W obiektywie słów – promocja literatury najnowszej” to projekt skierowany do wszystkich, którzy lubią czytać, interesują się zarówno prozą jak i poezją najnowszą, chcą porozmawiać z osobami, które literaturę tworzą.  Już 24 marca będzie można posłuchać wykładu dr Doroty Kozickiej pod nazwą: „Literatura czy literatura – jak czytać nową polską prozę”, ok. połowy kwietnia młodzież, która sama podejmuje próby literackie weźmie udział w warsztatach literackich pod nazwą „Odbite w słowach” prowadzonych przez poetę, prozaika i krytyka – Grzegorza Kociubę, a w październiku przez Justynę Bargielską, tegoroczną finalistkę Paszportów „Polityki” w kategorii Literatura. Ponadto w projekcie zaplanowano m.in. spotkania z dziennikarką i pisarką Małgorzatą Niezabitowską; poetą i tłumaczem, laureatem Nagrody Kościelskich Tomaszem Różyckim; poetą i tłumaczem, redaktorem naczelnym „Literatury na świecie” Piotrem Sommerem, podróżniczką Marzeną Filipczak i Jarosławem Kretem, reportażystami – Włodzimierzem Nowakiem i Jackiem Hugo-Baderem, twórcą prozy fantastycznej Andrzejem Pilipiukiem.

Z kolei projekt adresowany głównie do dzieci – pod nazwą: „Pasja czytania” będzie okazją dla młodych ludzi do spotkań z twórcami różnych gatunków literackich, książka pokazana zostanie jako źródło wiedzy i wartości, sposób na spędzanie wolnego czasu.

Teoretyczne wprowadzenie do projektu będzie stanowiło spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli z Elżbietą Olszewską, współautorką książki „Wychowanie przez czytanie”, członkiem Zarządu Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Małgorzatą Chojecką – koordynatorką Programu Nauczania Wartości.

Już w kwietniu gimnazjaliści spotkają się z autorem książek detektywistycznych Krzysztofem Petkiem, w ramach Tygodnia Bibliotek, między 8 a 15 maja Biblioteka gościć będzie Grzegorza Kasdepkę, odbędą się warsztaty tworzenia komiksu prowadzone przez Łukasza Zabdyra, a najmłodsi obejrzą spektakl lalkowy Teatru „Mer” z Łodzi pt. „Pinokio”.

alt

Natomiast na 30 maja-3 czerwca  zaplanowano Festiwal Literatury Dziecięcej z udziałem Barbary Gawryluk, Beaty Kołodziej, Małgorzaty Flis, Małgorzaty Iwanowicz i Michała Rusinka. Ponadto odbędzie się konkurs o tytuł Mistrza Pięknego Czytania oraz konkurs plastyczny. Po wakacjach młodzi czytelnicy będą mieli okazje spotkać się m.in. z Małgorzatą Karoliną Piekarską oraz Małgorzatą Strzałkowską.

Krośnieńska Biblioteka od kliku lat z powodzeniem realizuje projekty przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Krosno. Dodatkowe środki umożliwiają podejmowanie inicjatyw, które nie byłyby możliwe w ramach własnego budżetu. Mieszkańcy miasta mogą uczestniczyć w spotkaniach z najbardziej znanymi twórcami literatury polskiej, wykładach i warsztatach. Z kolei adresowane dla dzieci projekty to możliwość aktywnego poznawania literatury dziecięcej i wielu interaktywnych działań zarówno literackich, jak i plastycznych, zachęcających dzieci do czytania. Podejmowane inicjatywy znacznie pozwalają rozszerzyć działalność merytoryczną Biblioteki.

alt

Monika Machowicz
Foto: stock

  • autor: Monika Machowicz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?