KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dieta codziennego czytania

Jak wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma codzienne głośne czytanie oraz jak zachęcać dzieci do sięgania po książkę – tego m.in. mogli dowiedzieć uczestnicy seminarium zorganizowanego w dniu 30 marca br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej pod nazwą „Wychowanie przez czytanie”. Jego uczestnikami byli bibliotekarze bibliotek publicznych Krosna i powiatu krośnieńskiego oraz nauczyciele-bibliotekarze z bibliotek szkolnych z terenu Krosna – osoby na co dzień pracujące z dziećmi, podejmujące wiele działań, mających na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książką.

REKLAMA


alt

Swoją wiedzą z uczestnikami seminarium dzieliły się: Elżbieta Olszewska (członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", współautorka programów edukacyjnych Fundacji, m.in. „Dzieciństwo na całe życie" oraz „Szkoła z charakterem", a także książek „Wychowanie przez czytanie” i „Z dzieckiem w świat wartości”) oraz Małgorzata Chojecka (koordynatorka Programu Nauczania Wartości i portalu TakWartoŻyć.pl)

Czytanie jest dzisiaj ważniejsze niż było kiedykolwiek wcześniej – mówiła Elżbieta Olszewska. Świat jest coraz bardziej skomplikowany, rośnie ilość wiedzy i informacji. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami; media nie uczą języka ani myślenia; czytanie chroni też przed toksynami współczesnej kultury.

Dzieci w dzisiejszym świecie często cierpią na anemię emocjonalną, mają niedobór tego, co niezbędne dla zdrowego rozwoju, a nadmiar tego, co szkodliwe. Czytanie dziecku zaspokaja jego potrzeby emocjonalne na wielu poziomach: psychicznym (jak budowanie więzi, wzmacnianie samouznania, ucieczka przed nudą, stresem;  umysłowym (uczy języka i myślenia, przynosi wiedzę, zaspokaja ciekawość, rozwija pamięć i wyobraźnię; moralnym (uczy refleksji nad dobrem i złem, przynosi dobre wzorce, ukazuje konsekwencje wyborów i decyzji).

alt

Głośne czytanie dziecku to zdrowe uzależnienie i zdrowa ucieczka. I choć na pewno czytanie nie jest lekarstwem na wszystko, to z całą pewnością pozwala lepiej rozwijać się dziecku – podkreślała E. Olszewska. Jak pokazują badania, dzieci które uczestniczyły w programie „Czytające szkoły” i „Czytające przedszkola” mają m.in. większą zdolność koncentracji, łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, skłonność do refleksji i krytycznego myślenia, większą motywację do działania i nauki, lepsze relacje z kolegami, chęć do współpracy, mniej zachowań aspołecznych.

Równie ważne jak czytanie jest budowanie poczucia własnej wartości. Najważniejszy w nauczaniu wartości jest przykład dorosłych. Założenia Programu Nauczania Wartości przedstawiła Małgorzata Chojecka. Życie w zawrotnym tempie, brak czasu dla dzieci, permisywizm lub nadmierne wymagania w wychowaniu, powierzchowność relacji, agresywna kultura materialistyczna, konsumpcjonizm – to główne przyczyny kryzysu wartości. Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka daje podstawy do osiągania sukcesów w dorosłym życiu.
M. Chojecka omówiła również zagrożenia dla rozwoju dziecka wynikające z  nieodpowiedniego korzystania z mediów elektronicznych.

alt

Wymieniając wiele negatywnych skutków nadmiernego korzystania z telewizora czy gier komputerowych jak: nadpobudliwość i trudności z koncentracją, lenistwo umysłowe, nawyk biernej i bezkrytycznej konsumpcji produktów masowej kultury, łatwe popadanie w nudę, zanik wyobraźni i znieczulenie na cudzy ból i krzywdę w realnym życiu, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, obniżenie umiejętności społecznych - podkreśliła, że nie chodzi o wyeliminowanie mediów, ale o nauczenie dzieci, by korzystały z nich w mądry sposób.
Seminarium odbyło wie w ramach projektu „Pasja czytania – animacja czytelnictwa dziecięcego”, który KBP będzie realizować w 2011 roku przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura.

Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.


Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich wśród dzieci. Już 19 kwietnia młodzi krośnianie będą mogli się spotkać z autorem książek przygodowych i detektywistycznych Krzysztofem Petkiem.

Monika Machowicz
Foto: KBP

  • autor: Monika Machowicz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?