Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Zatrzymaj klimat lata. Weekend w Trójmieście

Jasło, Krosno i Sanok łączą siły przygotowując niezwykle atrakcyjną ofertę dla mieszkańców i turystów na zakończenie wakacji. Podkarpackie i karpackie wina w krośnieńskim szkle, muzyka, sztuka, nieziemskie smaki i zapachy, umiejscowione w jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Już teraz należy zarezerwować trzy dni (26-28 sierpnia) by doświadczyć i posmakować wyjątkowości Podkarpackiego Trójmiasta.

REKLAMAalt

JASŁO - w krainie winnic
Jasło, stolica nowoczesnego polskiego winiarstwa, przyjeżdżających gości wita niecodzienną wizytówką – rondem z miniaturową winnicą. W ostatni weekend sierpnia wygląda ona szczególne efektownie. Zapowiada największą w Polsce imprezę winiarską - Międzynarodowe Dni Wina.

Ta wyjątkowa w skali kraju impreza co roku przyciąga do Jasła rzesze miłośników wina. I nic w dziwnego, nigdzie w Polsce nie spotyka się na raz tylu wystawców prezentujących swoje wina, nigdzie indziej nie można spróbować i porównać tylu różnych win polskich i zagranicznych, ani porozmawiać z tyloma winiarzami. Do tego każdy może liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy i robieniem własnego wina, a na stoiskach z winiarskimi akcesoriami zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

alt

Organizatorzy Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle zawsze przygotowują dla zwiedzających mnóstwo dodatkowych atrakcji: są specjały regionalnej kuchni, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, konkurs z nagrodami oraz prezentacje artystyczne. Na plenerowej scenie występują zespoły folklorystyczne z kraju i z zagranicy, a uzupełnieniem całości są wieczorne koncerty w zupełnie innym klimacie. Nic dziwnego, że impreza przyciąga tłumy smakoszy wina ceniących sobie dobrą muzykę i zabawę.
 
KROSNO – Karpackie wina w krośnieńskim szkle

Krosno – niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu, urzeka pięknem zabytkowych kamienic, życzliwością mieszkańców i spokojem, którego tak dzisiaj szukamy.

W ostatni weekend lata, od siedmiu lat, zapraszamy do naszego miasta na barwne święto kultury pogranicza.

alt

Od rana do wieczora na krośnieńskim rynku snuć będą się karpackie melodie w wykonaniu wielu zespołów z Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Na naszej klimatycznej scenie wystąpi ponad pół tysiąca artystów. Niektórzy po raz pierwszy przyjadą na Karpackie Klimaty, inni, zachwyceni niepowtarzalną atmosferą naszego przedsięwzięcia, po raz kolejny. Bowiem całość imprezy Karpackie Klimaty utrzymana jest w charakterze nie koncertów, ale raczej przyjacielskiego spotkania twórców pogranicza przy wspólnym tańcu czy pieśni.

alt

W takcie artystycznych prezentacji publiczność zgromadzona licznie na krośnieńskiej starówce, w różnych jej zakątkach, podśpiewując współtworzy atmosferę naszej imprezy i podtrzymuje wieloletnie tradycje doskonałej współpracy między sąsiadami. Bogactwo kultury karpackiej prezentowane jest także sztuką rękodzielniczą. Stragany pełne są drewnianych aniołów czy piernikowych serc.

Karpackie Klimaty zapraszają na jedyną w swoim rodzaju plenerową wystawę szkła krośnieńskiego, gdzie nie tylko można obejrzeć i zakupić szklane cudeńka, ale także samemu wygrawerować szkło czy osobiście spróbować dmuchania szkła.

alt

Co roku, próbę dmuchania szkła podejmuje blisko 1000 uczestników imprezy. Zachęceni wyjątkowym nastrojem naszej imprezy kolejni rzemieślnicy tworzą plenerową pracownię. W bieżącym roku goście Karpackich Klimatów będą mieli okazję współuczestniczyć w akcie tworzenia nietypowych lalek (Plenerowa Pracownia Lalek) i unikatowej biżuterii (Plenerowa Pracownia Złotnicza).
 
Krośnieńska impreza kusi też zapachem i smakiem chleba, który wypiekany jest w specjalnie przygotowanych piecach, a goście Karpackich Klimatów mogą własnoręcznie zapleść warkocze na bułce.

alt

Wraz z ciszą nocną milknie główna scena Karpackich Klimatów, a uczestników imprezy zapraszamy w zacisza krośnieńskich pubów, barów, restauracji, na dziedzińce i wirydarze kamienic. Koncerty poetyckie, spotkania przy czarnych krążkach, teatr przy stoliku, blues przy herbatce to tylko przykłady aktywności i pomysłowości organizatorów, by nasi goście czuli się wyjątkowo.

Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszyć będzie festiwal win pn. „Wino i turystyka”, podczas którego będzie można degustować wina pochodzące ze słonecznych regionów Polski, Czech Słowacji, Węgier i słuchać opowieści o karpackim trunku.

alt

SANOK – artystyczna dusza Bieszczadów
Nie sposób poznać duszy Bieszczadów bez zwiedzenia Sanoka. To miasto wielu kultur typowych dla narodowości tej części starej Galicji.

Miasto zlokalizowane jest w bardzo korzystnym turystycznie regionie bieszczadzkim, na skrzyżowaniu głównych dróg wiodących z Rzeszowa, Przemyśla i Krakowa nad Zalew Soliński oraz w Bieszczady Wysokie, a także do przejść granicznych: z Ukrainą w Krościenku oraz ze Słowacją w Radoszycach. Duża liczba terenów zielonych i okalający miasto Park Krajobrazowy Gór Słonnych, powodują, że sanocka zabudowa zdaje się wręcz „tonąć w zieleni”. Czterdziestodwutysięczny Sanok, z atrakcyjną bazą hotelową, sportową i ośrodkiem akademickim, postrzegany jest jako miasto ogromnych perspektyw, zwłaszcza w zakresie rozwoju turystycznego.

alt

Uzupełnieniem warunków naturalnych jest bogata oferta kulturalna. Sanok kusi licznymi zabytkami i atrakcjami. Do najciekawszych należą Muzeum Budownictwa Ludowego – skansen, posiadający liczne ekspozycje stałe i czasowe, czy Muzeum Historyczne, mieszczące się w renesansowym zamku z najcenniejszą w kraju kolekcją ikon i cerkiewnych utensyliów oraz zbiorem prac Zdzisława Beksińskiego. Warto zobaczyć również katedralny Sobór Prawosławny pw. Świętej Trójcy z XVIII w., kościół i klasztor oo. Franciszkanów z XVII w, Ratusz Miejski z XVIII w., dom misjonarzy z XVIII w., Małą Synagogę Sadogórską i synagogę „Jad Charuzim”, zajazd z XVIII w – dawny szynk „Bacówka”, cmentarz żydowski na Kiczurach, czy liczne świątynie, które prezentują praktycznie całe dzieje ewolucji drewnianej architektury cerkiewnej.

alt

Kolorytu miastu dodają pracownie ikon. Sanok jest również pierwszym miastem w Polsce, które miało „pomnik” Józefa Szwejka (bawiącego tu w 1915 r.) bohatera powieści Jarosława Haszka oraz uliczkę jego imienia. Jest to, podobnie zresztą jak i szlak jego przygód, jeden z magnesów, przyciągających turystów.

Rekreację umożliwiają liczne szlaki: piesze, rowerowe, wodne, konne, górskie, przyrodnicze i kulturowe. Dla miłośników profesjonalnego sportu mamy nowoczesną halę widowiskowo - sportową, dwa stadiony, sztuczny tor do jazdy szybkiej na lodzie i tereny rekreacyjne. Niedaleko od miasta działają wyciągi narciarskie i stadniny koni. Całość uzupełnia dobrze rozwinięta sieć gastronomiczno-hotelowa.

alt

karpackieklimaty.krosno.pl
Foto: Wacław Turek, archiwum

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj