KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcę przekazywać wiedzę…

Znany prezenter pogody - Jarosław Kret - 12 grudnia br. spotkał się z mieszkańcami Krosna w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Z wykształcenia jest egiptologiem, ale z zamiłowania podróżnikiem i fotografem. Umiejętnie łączy pracę z pasją, a efektem tego są liczne filmy dokumentalne, reportaże i książki. Kret na pogodę, Ziemia Święta, Madagaskar, Moje Indie, Moja Ziemia Święta - to książki i albumy jego autorstwa wydane w l. 2005-2009, które spotkały się z pozytywnym przyjęciem wśród czytelników, nie tylko literatury podróżniczej.

REKLAMAJak podkreślał na spotkaniu z licznie zgromadzoną w Czytelni Głównej KBP publicznością, nigdy nie chciał tworzyć typowej literatury podróżniczej. Chcę przekazywać wiedzę, a nie chwalić się, gdzie byłem - mówił.

alt

Pisząc książki o kulturze, tradycji, historii, ludziach, stara się -jak podkreślał -łamać stereotypy. Tłumaczę świat, moim zadaniem jest jego zbliżanie, dziennikarz powinien przywozić wiedzę o świecie, ludziach, którzy naprawdę niewiele się od nas różnią - przekonywał. Takim zbiorem refleksji, łamiących funkcjonujące w nas przekonania m.in. o krajach Bliskiego Wschodu, jest wydana we wrześniu tego roku książka Planet według Kreta, w której Autor zabiera czytelnika w barwną podróż przez kilkanaście krajów - od Austrii, Wenecji przez Izrael, Egipt, Tunezję, Maroko, Madagaskar, Brazylię, Malediwy, Mauritius.

alt

W trakcie spotkania J. Kret zaprezentował m.in. nikab - tradycyjne nakrycie twarzy noszone przez kobiety muzułmańskie, przekonując, że jest to tylko rodzaj ubrania, które nie powinno budzić zdziwienia czy strachu przed „innością”.

Dziennikarz wiele lat spędził w Indiach mieszkając w hinduskiej rodzinie, od ponad dwudziestu lat wraca również do Egiptu, czego efektem jest jego najnowsza książka - wydana w listopadzie tego roku pt. Mój Egipt. Ta książka ma być inspiracją dla ludzi, którzy jadą poopalać się nad Morzem Czerwonym, żeby z plaży ruszyli gdzieś dalej i zobaczyli coś więcej - mówi.

alt

Jarosław Kret od kilkunastu lat jeździ także na Madagaskar (tej wyspie poświęci swoją kolejną książkę) i barwne zdjęcia tego kraju zaprezentował podczas spotkania. Jak mówił to ostanie żywe laboratorium na świecie, które niestety ulega degradacji i zniszczeniom. Jest to symboliczny przykład tego co dzieje się z Afryką.

Od września tego roku w TVP Info emitowany jest cykl programów jego autorstwa pt. „Polska według Kreta”. Przed spotkaniem w Krośnie J. Kret przygotował kolejny odcinek tego programu, który wyemitowany zostanie 8 stycznia 2012 r. pt. Beskid Niski i okolice.

alt

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „W obiektywie słów” przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.

Spotkaniem z J. Kretem Krośnieńska Biblioteka zakończyła realizację całorocznego projektu - w spotkaniach z poetami, prozaikami, krytykami uczestniczyło blisko 1 000 osób.

Monika Machowicz
Foto: kbp

 • autor: Monika Machowicz

2 komentarzy

 • ewa5

  A to co ma wspolnego ze spotkaniem w bibliotece.?
  Zycie osobiste jest "osobiste",natomiast spotkanie dotyczylo wspomnien z podrozy po swiecie oraz promocji jego wydawnictw

  Zgłoś nadużycie ewa5 środa, 21, grudzień 2011 16:43 Link do komentarza
 • kret

  Były mąż Edyty Mikołajczyk, były kochaś Agaty Młynarskiej, w 2010 roku urodził się mu syn - matką jest Małgorzata Kosturkiewicz. Zapraszamy na spotkanie haha

  Zgłoś nadużycie kret środa, 14, grudzień 2011 20:04 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?