KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rusza VI Noc Muzeów! - 19 maja (sobota)

W tym roku już po raz szósty zapraszamy na Krośnieńską Noc Muzeów. Wraz z Muzeum Podkarpackim w akcji wezmą udział również Muzeum Rzemiosła, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Biuro Wystaw Artystycznych, a także po raz pierwszy – Muzeum Misyjne prowadzone przez Siostry Klawerianki. Podobnie jak w zeszłym roku dołącza do nas Skansen Przemysłu Naftowego i Gazownictwa, który zagwarantuje wszystkim chętnym darmowy transport do Bóbrki. Wszystkich spragnionych kultury czeka prawdziwa uczta!

REKLAMA


alt

Oto atrakcje, jakie przygotowały poszczególne instytucje:

Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Piłsudskiego 16
Muzeum czynne od 16:00 do 01:00

Program

 • 16:00 - 01:00 zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
 • 16:00 - 01:00 otwarcie wystawy Wielki Album Krośnieński AD 2011
 • 16:00 - 20:00 Kiermasz Sztuki  - prezentacja malarstwa, rzeźby, ceramiki, rękodzieła artystycznego i antyków
 • 16:00 - 21:00 Wielki Album Krośnieński – akcja portretowania krośnian w dwóch atelier fotograficznych: tradycyjnym i cyfrowym
 • 18:00 Mira Opalińska&Douglas Whates – LUMIERE - koncert jazzowy na Pleyelu
 • 21:00 koncert EURO BAND BLUES
 • 22:00 - 24:00 pokaz archiwalnych filmów krośnieńskich, pokaz prezentacji multimedialnych słuchaczy Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie

W tym roku odbędzie się IX Kiermasz Sztuki z prezentacją szesnastu stoisk. Tegoroczni wystawcy to artyści, rzemieślnicy i kolekcjonerzy z regionu, przedstawią oni  państwu swoje prace malarskie, rzeźby, ceramikę, biżuterię, wyroby z wosku i miodu, rękodzieło szklane oraz antyki.

alt

Powracamy również do zeszłorocznej akcji – Wielki Album Krośnieński - z mocnym postanowieniem jej kontynuacji w latach następnych. Partnerem akcji jest Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, którego słuchacze portretować będą mieszkańców naszego miasta w dwóch studiach fotograficznych: w tradycyjnym atelier z aparatem wielkoformatowym GLOBIKA oraz w studiu cyfrowym. O ile nie ma żadnych ograniczeń co do liczby chętnych w przypadku metody cyfrowej, metoda tradycyjna wymaga pewnych limitów, więc skorzystanie z atelier będzie uzależnione od szczęścia zwiedzających – w kasie Muzeum dostępne będą losy. Dodatkową atrakcją będą z pewnością dwa koncerty – jeden kameralny, na historycznym Pleyelu – koncert znakomitego duetu Opalińska&Whates, prezentującego materiał z ostatniej płyty LUMIERE, oraz koncert krośnieńskiego zespołu Euro Band Blues. Zwieńczeniem wieczoru będą pokazy prezentacji multimedialnych słuchaczy Studium oraz projekcja archiwalnych filmów krośnieńskich z lat 80. i 90.

Muzeum Rzemiosła, Piłsudskiego 17

Budynek główny Muzeum w willi Mięsowicza będzie nieczynny z powodu remontu – do Nocy Muzeów włącza się tylko prowadzona przez
Muzeum Rzemiosła - Piwnica PodCieniami, Rynek 5
Piwnica czynna od 16:00 do 23:00

Program

 • 16:00 - 23:00 zwiedzanie wystawy Od ucznia do mistrza – Kowalstwo, pokazy filmów Między młotem a kowadłem
 • 19:00 DOBRANOCKA u kowala

alt

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza w Noc Muzeów (19 maja 2012) do Piwnicy PodCieniami (Rynek 5), w której można będzie zwiedzić wyjątkową wystawę: Od ucznia do mistrza – Kowalstwo. Ekspozycja prezentuje historię tego trudnego rzemiosła i zawodów, które wywodzą się z kowalstwa, jak płatnerstwo czy ślusarstwo. Niegdyś niezbędny w każdej wsi kowal, to w dzisiejszych czasach zawód ginący i praktykowany tylko przez prawdziwych pasjonatów. O rozmiarze tej pasji możemy się przekonać, zwiedzając ekspozycję w Piwnicy PodCieniami. Zapraszamy od 16:00 do 23:00. W tym czasie odbędą się pokazy filmów Między młotem a kowadłem, a o19.00 dla wszystkich małych i dużych dzieci DOBRANOCKA u kowala. Warto w ten wieczór wybrać się do Piwnicy PodCieniami – bo i ekspozycja i pracownicy muzeum będą wyglądać niecodziennie...

Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych, Kolejowa 1
Galeria czynna od 17:00 do 23:00

 • 21:00 KATARZYNA ZWOLIŃSKA MALARSTWO – wernisaż wystawy

alt

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Kolejowa 1

 • 22:00 RADIO FAKTY audycja na żywo

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza „Nocne Fakty”, czyli audycję na żywo z udziałem słuchaczy oraz zaproszonych gości. Rozpoczynamy w 19 maja podczas Nocy Muzeów w hallu głównym przy ul. Kolejowej 1, o godzinie 22:00.

alt

Do której potrwa? Trudno powiedzieć, gdyż jak zapowiada jeden z redaktorów niegdysiejszego Radio Fakty – Stanisław Jagiełło, on może prowadzić taką audycję, aż do rana przy dobrej kawie i ciastku.

Muzeum Misyjne, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, Łukasiewicza 62
Muzeum czynne od 16:00 do 01:00

Program

 • 16:00 - 01:00 zwiedzanie ekspozycji stałej
 • 16:00 - 01:00 Targ pod Baobabem, Kuchnia afrykańska, Przymierzalnia strojów z różnych stron świata
 • 17:00 Wieczór bajek przy afrykańskiej chatce – Misyjna Wspólnota Furaha
 • 19:00 Gawędy misyjne cz. I - spotkanie z s. Lucjaną Drapałą, misjonarką z Kamerunu
 • 21:00 Gawędy misyjne cz. II - spotkanie z ks. Andrzejem Betleją, misjonarzem z Ekwadoru
 • 22:00 Projekcja filmów misyjnych

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Misyjnego. Każda wizyta może stać się wyjątkową podróżą misyjną przez kontynenty. Najstarsza i najbogatsza kolekcja to interesujące przedmioty pochodzące z Afryki, natomiast pozostałe zbiory to eksponaty z Australii i Oceanii, Azji oraz Ameryki Południowej. Przechodząc z sali do sali będzie można sercem i wyobraźnią przewędrować cały świat, zobaczyć jak żyją ludzie na innych kontynentach, poznać kraje misyjne oraz warunki pracy misjonarzy.

alt

W Afryce jednym z ważniejszych miejsc, gdzie toczy się codzienne życie jest targ. Często ma on miejsce pod rozłożystymi konarami Baobabu. Na naszym „Targu pod Baobabem” będzie można nabyć egzotyczne pamiątki pochodzące z krajów misyjnych. Natomiast kuchnia Afrykańska zaoferuje wszystkim chętnym tanzański przysmak „mandazi” oraz herbatę prosto z Kenii. W przymierzalni strojów, każdy będzie miał okazję wybrać strój dla siebie. W wielu afrykańskich wioskach nie ma telewizora. Gdy nadchodzi wieczór wszyscy spotykają się wokół ogniska. „Stacją telewizyjną” jest mama, która ma zawsze dobre wiadomości. Przy ognisku dzieci słuchają ciekawych opowiadań i pięknych bajek zakończonych mądrym morałem. Podobny wieczór bajek dla dzieci poprowadzi młodzież z Misyjnej Wspólnoty Furaha.     Gawędy misyjne poprowadzą długoletni misjonarze - siostra Lucjana Drapała pracująca na misjach w Kamerunie i ks. Andrzej Betleja z Ekwadoru. Wsłuchując się w ich opowiadania będzie można poznać wierzenia, zwyczaje, tradycje oraz codzienne życie ludów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Noc Muzeów zakończy projekcja filmów ukazujących pracę misyjną wielu polskich misjonarzy i misjonarek.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce
Skansen czynny od 19:00 do 01:00

Program

 • 19:00 - 01:00 zwiedzanie nowych wystaw czasowych w „Domu Łukasiewicza” i w budynku stacji paliw
 • 19:00 - 24:00 pokazy filmów o tematyce naftowej
 • 19:00 - 24:00 pokazy czerpania ropy z kopanki „Franek”

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów w Bóbrce. W klimatycznej scenerii bobrzeckiego lasu, oświetlonego specjalnymi lampami,  przygotowaliśmy dla zwiedzających szereg ciekawych atrakcji m. in. zwiedzanie  nowych ekspozycji w „Domu Łukasiewicza” oraz w budynku Stacji Paliw. Przez całą noc w sali audiowizualnej wyświetlane będą filmy o tematyce naftowej.

alt

Wejście do muzeum w grupach zorganizowanych z przewodnikiem spod bramy muzeum.
Dla każdej grupy przewidziany jest pokaz czerpania ropy z kopanki „Franek”. 
Wejścia z przewodnikiem w godzinach 19:00; 20:00; 21:30; 22:30; 24:00.
Busy do Muzeum w Bóbrce odjeżdżają  z Krosna z ul. Piłsudskiego (naprzeciwko muzeów). Rozkłady jazdy busów posiadają kierowcy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Katarzyna Krępulec-Nowak
Muzeum Podkarpackie

 • autor: Katarzyna Krępulec-Nowak

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?