KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spotkanie z poezją romską. Teresa Mirga w Krośnie

Prezydent Miasta Krosna, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Muzeum Rzemiosła zapraszają na spotkanie z poezją romską już 15 lipca 2012 w Piwnicy podcieniami o godzinie 16:00 (Rynek 5).

REKLAMA


Teresa MIRGA pisze wiersze w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadza osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne i pieśni cygańskie śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany.

alt

Zapraszana do współpracy z różnymi grupami, adoptowała do swoich utworów motywy bałkańskie, żydowskie, łemkowskie, ciągle zachowując swój niepowtarzalny styl. Ta rozmaitość jest przecież wpisana w ziemię, na której wyrosła. Spisz to miejsce, gdzie od wieków mieszają się watki polskie, słowackie, węgierskie, cygańskie i żydowskie.

Teresa Mirga śpiewa, gra na gitarze, komponuje. Spory udział w repertuarze poetki mają pieśni religijne, a występy stały się elementem pielgrzymek cygańskich do Limanowej we wrześniu i do Częstochowy w grudniu.

Zespól KAŁE BAŁA gra muzykę etniczną. Obok autorskich utworów Teresy Mirgi i pieśni Cyganów węgierskich, zespół wykonuje kompozycje należące do tradycji muzycznej na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i zupełnie nowych opracowaniach.

Przywołując najstarsze, często zapomniane już melodie, zespół Kałe Bała ożywia magiczny świat Cyganów1) Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Każdy koncert jest spotkaniem z żywiołem pełnym emocji, charyzmy, radości i wzruszeń – zarówno dla publiczności, jak i dla muzyków.

Niedziela, 15 lipca 2012

  • godzina 16.00 – Piwnica podCieniami, Rynek 5
    TERESA MIRGA I JEJ STROFY
  • godzina 19.00 – estrada, Rynek
    KONCERT ZESPOŁU KAŁE BAŁA i TERNE CIERCHENIA (w ramach cyklu koncertów Letnie Niedziele)

ZADANIE REALIZOWANE DZIĘKI DOTACJI W RAMACH „PROGRAMU NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ W POLSCE W 2012 ROKU”.

rckp

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?