KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


"Ptasia grypa" na Podkarpaciu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

18 grudnia w gminie Przemyśl zlokalizowano ognisko grypy ptaków podtypu H5N8. Wojewoda przypomina, że hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu!

REKLAMA


- 18 grudnia w godzinach wieczornych potwierdzono wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywane były 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby jest położone w miejscowości Wapowce, w gminie Przemyśl - mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego.

Badanie laboratoryjne próbek pobranych od ptaków z tego gospodarstwa zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

- Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne - zapewnia Waksmundzka-Szarek.

Zapowiedziano, że w związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane rozporządzenie wojewody podkarpackiego w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków (AI), sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem niektóre tereny gmin Przemyśl, Krasiczyn, Krzywcza, Żurawica, Orły w powiecie przemyskim oraz Rokietnica i Roźwienica w powiecie jarosławskim.

- Ponadto  w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również te, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków - przypomina rzecznik.

W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
- zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,
- spadek dziennej produkcji jaj,
- spadek przyjęcia paszy lub wody,
- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?